امروز : جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

ترکمن نیوز:  روستای آزادتپه، در زبان ترکمنی: شاغال دفه سابق (فارسی: شغال تپه) در منطقه دشتی بخش کمالان شهرستان فاضل آباد شهرستان علی آباد کتول قرار گرفته فاصله این روستا از بخش کمالان فاضل آباد ۱۲ کیلومتر و از مرکز شهرستان علی آباد کتول ۲۲ کیلومتر و از مرکز استان گلستان ۴۵ کیلومتر می‌باشد. این روستا در غرب حوزه علمیه روستای قره بلاق قرار دارد.

محدوده بافت مسکونی این روستا ۶۵ هکتار می‌باشد روستای ازادتپه (شاغال دفه) از شمال ۷۰۰ متر به روستای آشوربای و از جنوب ۴ کیلومتر به دهستان شیرینگ رو از شرق چسبیده به روستای کوزه لی و از عرب به روستای نصرکان سفلی و پیرواش منتهی می‌شود.

روستای آزادتپه از تطر جمعیتی براساس آخرین سرشماری ۱۳۹۵ دارای ۲۰۴۸ نفر و۵۳۸ خانوار می‌باشد که در حال حاضر از رشد جمعیتی بیشتری نیز برخوردار شده است این روستا با توجه به جمعیت بالا جزو روستاهای ۵ شورا  می‌باشد و درجه این روستا در وزارت کشور درجه ۵ میباشد (درجه‌بندی دهیاری‌ها)

در خصوص پیشینه تاریخی و سابقه سکونت روستای ازادتپه (شاغال دفه) قدمت بیش از ۳۰۰ سال پیش می‌رسد که پس از آن تعدادی سیستانی‌ها از منطقه سیستان و بلوچستان‌ برای کار کشاورزی و دامداری به این روستا مهاحرت و سکونت کرده‌اند و اکنون در غرب و حنوب این روستا تعداد زیادی از برادران سیستانی سکونت دارند. حدود ۸۹ درصد این روستا ترکمن و ۱۵ درصد سیستانی و ۵ درصد سایر اقوام تشکیل می‌دهد.

روستای ازادتپه ۳۵ متر از سطح دریا با آب هوای نیمه مرطوب با زمین‌های بسیار حاصلخیز و مناسب برای کشاورزی و دامپروری همراه با کشت انواع محصولات متنوع یکی از دلایل تشکیل این روستا در گدشته بوده و می‌باشد که اکنون شغل مردم این روستا بخصوص جوانان این روستا از دامداری و دام پروری خارج و به صنایع چوبی تولید مبل و صندلی روی آورده است. به طوریکه بیش از بیست کارگاه تولیدی مبل با اشتغالزایی حدود ۲۰۰ نفر دراین روستا فعالیت دارند.

این روستا به برکت نطام مقدس حمهوری اسلامی با پیروزی انقلاب اسلامی از سال ۵۷ تا به امروز رشد چشمگیری یافته که در این روستا ۴ مدرسه ابتدایی و راهنمایی دخترانه و پسرانه، یک ساختمان خانه بهداشت، ساختمان دهیاری، ساختمان و پایگاه بسیح، مخابرات ، خانه هلال اخمر و پارک کودک می‌باشد. هم چنین این روستا دارای ۴ مسجد می‌باشد که دو مسحد این روستا در کنار خیابان اصلی این روستا قرار گرفته است.

همچنین این روستا ۳ آزاده در دوران دفاع مقدس و ۵ شهید، ۳ شهید ترکمن و دو شهید از برادران سیستانی تقدیم انقلاب نمودند که به ترتیب شهید محمد بزی، شهید علیرضا اصغری که از برادران سیستانی ساکن این روستا و شهیدان امان محمد سن سبیلی، شهید سید محمد نظری و شهید نورمحمد نظری از ساکنین ترکمن این روستا هستند.

جوانان علاقمند به ورزش بخصوص رشته فوتبال و والیبال این روستا به علت تکمیل نشدن سالن ورزشی که ده سال پبش کلنگ زنی شده در زمین خاکی به ورزش والیبال و فوتبال می پردازند.

گزارش از: عبدالرضا نظری
خبرنگار ترکمن نیوز در آق قلا و علی آباد کتول

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز