امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

نگرشی کوتاه به زندگی و آثار احمد سارلی شاعر و داستان نویس پیشکسوت ترکمن صحرا

معرفی احمد سارلی؛ نویسنده و شاعر ترکمن

  • کد خبر :

    28918

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    15:43 | ۰۱ مرداد ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

احمد سارلی؛ نویسنده و شاعر ترکمن 300x252 - معرفی احمد سارلی؛ نویسنده و شاعر ترکمنمشاهیر ترکمن- ترکمن نیوز- در دوره پهلوی اول و دوم، در روستای سارلی علیای شهرستان گنبد کاووس دهقانی مبارز و مردی که سمت کدخدایی روستا را بعهده داشت به نام حاج تنقرقلی به امر کشت و کار مشغول بوده، ودر حرکت ها و جنبش های بازستاندن زمین های غصب شده پیشرو بود.

در برابر ضالمان و زورگویان مقاومت و مبارزه میکرد. حاج تنقرقلی دارای پنج فرزند ذکور بود به نام های احمدآقا، یوسف، مجید، حمید و دکتر ارازمحمد سارلی مدیر انتشارات فراغی، در چنین خانواده با فرهنگ و مبارزی، احمد سارلی نویسنده ی توانا و شاعر مردمی رشد و پرورش یافت.

استاد احمد سارلی داستان نویسی را از سالهای جوانی آغاز کرده، اولین داستان کوتاه نویسنده، خشم تویلی خان که در سال 1352 به زبان فارسی به چاپ رسید که درسال 1392 به زبان ترکمنی هم منتشر شد.

دیگر آثار نویسنده: آینا، ملا داستان نظم و نثر 1383، فغان(شمر) 1384 نم لی گوزلر(روایت های شفاهی تاریخی) 1387، کوین یور کلر 1386، فئودال ها ها  (داستان) 1385، ماجراهای آقای جوما(داستان) 1387، مبارزات بر علیه زمین خواری ترکمن صحرا، کونگل قوشی(شعر) 1392، حکایه لر آماده چاپ بز عم نویسنده، داستان حماسی لیریک تویلی خان در یکی از روستاهای مسیر رودخانه گرگان در منطقه ترکمن صحرا به وقوع پیوسته است که گوشه ای ازظلم و تعدی و خونریزی های بی پروای خانان در دوره قاجاریه را به تصویر می کشد.

به نظر میرسد که نویسنده در نگارش تویلی خان به زبان ترکمنی تحت تأثیر داستان های عاشقانه قدیمی و داستان های منظوم و منثور افسانه گوراوغلی که ریشه در سنت ها و تارو پود باورهای ترکان دارد قرار گرفته است.

داستان عاشقانه آینا و ملا با وجود آنکه در سال 1383 آفریده شده ولی یادآور داستان های دوره کلاسیک و دورتر از آن از جمله: شاه صنم غریب, زهره طاهر، لیلی و مجنون، شیرین و فرهاد، یوسف و زلیخا، گل و بلبل، صایاد همراه و … می باشد.

داستان های سرشار از دلدادگی, دلباختگی, شیفتگی عشقان با ریتمی آهنگین، غنایی، بزمی، موسیقیایی آمیختگی عمیق با غزل، گویی که سراینده ی غزل، گنجینه تمام نمای وارستگی از قید بندها و رهایی دغدغه ی معیشت و مشکلات اقتصادی است و این است آفرینش هنری که ماندگار و جاودان است.

مهمترین ویژگی فعالیت های ادبی، فرهنگی احمد سارلی که تشخیص ادبی اورا برجسته میکند آن که در دهه چهل و پنجاه شمسی با وجود کثرت تحصیل کرده های منطقه ترکمن صحرا، کمتر اهل قلمی را می شناسیم که پر کار و تلاش بوده و آثار خود را به عموم مردم عرضه کرده باشد.

نویسنده پیشکسوت احمد سارلی از اعضای قدیمی انجمن شعر و ادب ترکمنی میراث بوده که دغدغه ی مداوم اندیشه اش، بسط و گسترش ادب و فرهنگ و هنر در میان عامه مردم بوده است اندیشه ادبی بس والا و ستودنی.

شخصی آرام، متین، فرهیخته و شوخ طبع که مملو از آرزوهای متعالی برای رهایی خلق های تحت ستم، برای پابرهنگان، به زنجیر کشیده شدگان، مظلومان با شخصیتی جذاب، فرهنگ دوست بدرو ار آلایش های مادی، کسی که در طول زندگی پربار و پرتلاش خود همواره قلندر مسلک بوده و بر نفس اماره غالب. در لحظه لحظه های زندگی در فکر آفرینش های معنوی فرهنگی، سیراب کردن تشنگان ادب و هنر واین است به تمام معنا انسان.

انسان در خدمت به جامعه، این همه نگارش آثار و تلاش او راه آسوده خاطر نمیکند. تا توان قلم فرسایی دارد، مشغول آفرینش ادبی است.

ناز محمد یگن محمدی

کارشناس بازرگانی بین الملل و مترجم زبانهای انگلیسی و فارسی

 

لینک عضویت کانال تلگرام

https://t.me/ITNAnews

منبع: نشريه مخدومقلی فراغی (۷۰)

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز