امروز : یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

ریاست جمهوری 6 300x169 - معادله چند وجهی ۵ + ۱ انتخابات چهاردهم ریاست جمهوریترکمن نیوز-  عبدالرسول جوادی بالاجاده- برگزاری انتخابات چهاردهم ریاست جمهوری در شرایطی برگزار می‌شود که ایران در مصیبت شهادت شهدای خدمت و در راس آن خادم جمهور شهید آیت الله رئیسی سوگوار می‌باشد.

با استناد به قانون اساسی و تدابیر حکیمانه رهبری فرزانه انقلاب در اجرای قانون در این شرایط فضای مشارکت واجدین شرایط را بیش از گذشته برای ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری حساس کرده است و در واقع از همه جریان‌ها و گروه‌ها در این میدان رقابت انتخاباتی وارد شدند.

لیکن حاصله بررسی‌ها و احراز صلاحیت نامزدها انتخاب ۶ نامزد انتخاباتی برای رقابت بوده است.

تحلیل انتخاباتی با این سبد انتخاب (۶ نامزد) بسیار سخت و دشوار می باشد.

انتخاب ۵ نامزد همسو و همگرایی سیاسی (جریان اصولگرایی) در مقابل ۱ نامزد گرایش به (جریان اصلاح طلب) فرایند انتخابات را معادله‌ای چند مجهولی ساخته است.

از یک طرف جریان اصولگرایی با گرایش‌های (ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی، جبهه پایداری،شورای وحدت،شریان،امناو جمنا و…) که عملا از هر جبهه یک شاخص (نامزد) در انتخابات چهاردهم دارد.

اگر برای این شاخص‌ها و نامزدهای جریان اصولگرایی با هم وفاق و انسجام ایجاد نشود و همه مدعیان پیروز میدان از این جریان راه به جایی نخواهند برد.

اگر چه اجماع این جریان‌های همسو با نامزدهای که عملا همسطح با سایر نامزدها و گاها برتر می‌بینند،کاری بسیار سخت است که جبهه پایداری به نیروی امنا و جمنا برسد یا شورای وحدت با سایر جبهه های گرایشی به اصولگرا پیوند ایجاد کند‌. و رسما اعلام داشتند تا آخرین صحنه انتخابات را وارد میدان خواهند بود و بویی از انسجام نمی‌رود.

آنچه حاصل خواهد شد که “عدم وفاق و انسجام جریان‌های سیاسی اصولگرایی نتیجه ای جز شکست حتمی در پی نخواهد داشت”.

رمز پیروزی جریان اصولگرا انسجام همه ارکان وابسته و حتی فراتر از آن جذب میانه روها و اصلاح طلبان انقلابی هم در سبد رای نامزد مورد وفاق می‌باشد
و اگر این جریان ۵ نفره همسو به ۲ نفر هم برسند هم خطر تقابل نزدیک یا سبقت رقیب انتخاباتی وجود خواهد داشت.

از سویی در مقابل همه جریان چپ و اصلاح طلب از جبهه های کارگزاران، دوم خردادی، تدبیر و امیدی ها،ید واحد از یک نامزد انتخاباتی حمایت می‌کنند.

این معادله چند مجهولی در مقابل جریان حمایتی قومی هم مصداق دارد و هم موجب تقویت سبد آرای جریانی خواهد بود.

خراسان نشین‌ها ۳ نامزد انتخاباتی از خراسان دارند که بدور از نگاه جریانی و نگاه صرف قومی سبد رای خراسان بزرگ برای ۳ نامزد خواهد بود و در مقابل آذربایجان برزگ و استان‌های ترک‌نشین و حتی بخش اعظمی از تهران بزرگ یک نامزد انتخاباتی را در سبد انتخاب خود دارند.

از این دو زاویه (جریانی و قومی، زبانی) انتخابات چهاردهم ریاست جمهوری، معادله‌ای چند وجهی است که نتایج حاصله از آن دارای اهمیت و ارزش خواهد بود.

چگونگی حل این معادله هم تنها در سایه انسجام و وفاق جبهه‌های جریان اصولگرایی بر یک نامزد که البته مورد انتظار مردم ایران است کارآمدترین، با تدبیرترین، صاحب برنامه‌ترین و مهمتر از همه جامع نگر ترین نامزد به انجام امور اجرایی کشور را انتخاب و همه برای پیروزی آن تلاش نمایند.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز