امروز : چهارشنبه ۰۶ بهمن ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۷,۷۶۰

ریال

|

دمای هوای شهر

خواجه 300x280 - مضرات ید شایعه است/ید برای سلامتی انسان، دام و کشاورزی بسیار مفید استاخبار علمیتورکمن نیوز دکتر منصور خواجه طی یک نشست خبری به سوالات مطرح شده خبرنگاران درخصوص نحوه فعالیت کارخانه خزر، چگونگی مراحل تولید و مسائل زیست محیطی این شرکت به ارائه توضیحاتی چند پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌های ایران؛ دکتر خواجه درتوضیح فواید ید گفت: ماده معدنی ید کاربردهای فراوانی درصنایع مختلف منجمله نگه دارنده های غذایی، دارو سازی، پتروشیمی، شیمیایی و بسیاری ازصنایع دیگر دارای کاربرد می باشد. این کاربرد باعث می شود تا کشورها برحسب جمعیت و صنایعی که دارند به این ماده صنعتی نیاز پیدا کنند.
وی افزود: تا پیش از سال ۸۷ ید مورد نیاز کشورازخارج تامین می شد. درایران جستجو برای اکتشاف ید از سال ۸۲ شکل گرفت. نتیجه اینکه ما توانستیم طی سال ۸۷ اولین کریستال های ید را برای نخستین بار درتاریخ صنعت و معدن کشور به شکل فراوری شده تولید کردیم و پس ازافزایش تولید این محصول، خوشبختانه در سال ۹۲ به خودکفایی دست یافتیم.
دکترخواجه درتعریف ید اظهار داشت: ید ماده ای است که جایگزینی برایش پیدا نمی شود. درپوسته زمین حدودا ۶۲ الی ۶۳ درصد ید وجود دارد و محصولی بسیار کمیاب می باشد.

ازسوی دیگر ید ماده ای است که برای سلامتی انسان و دام و در زمینه ای کشاورزی و صنایع عنصری کاملا ضروری بشمارمی رود. با این وصف همه کشورها سعی دارند درتولید ید پیشقدم باشند؛ اما برای تولید آن باید منابع وجود داشته باشد. کاوش ها نشان داده اند سواحل شرقی دریای خزر محیط مناسبی برای تشکیل ید است.

دکترخواجه درباره شیوه های تولید ماده صنعتی ید تاکید کرد: شیوه تولید بدین گونه است که با سرازیر شدن مقدار آب کافی به داخل استخر، پی اچ آب به وسیله اسید هایی که انواع گوناگون دارند برای رسیدن به مرحله واکنش کاهش داده می شود. سپس بعد به میزان کافی کلر درمحیط بسته به داخل آب تزریق می گردد. جایگزین شدن کلر زمینه آزاد شدن بخار ید و جداسازی آن را فراهم می کند. پس از این مرحله پی اچ آب مجددا به میزان اولیه افزایش میابد.

دکتر خواجه کشورهای پر جمعیت آسیایی را به عنوان کشورهای وارد کننده ید کشور دانسته و بیان نمود: ید محصولی است که به صورت مواد خام در طبیعت یافت نمی شود و از سوی دیگر می تواند درتغذیه صنایع پایین موثر باشد. در دنیا فقط هشت کشور هستند که کارخانجات تولید ید دارند. ما صادرات خود را عمدتا روی کشورهای هند و چین متمرکز کرده و به عراق، ترکیه، گرجستان، آلمان و حتی ویتنام صادرات داشتیم.

این عضو هیئت مدیره شرکت کانسار خزر درپاسخ به سوالی پیرامون مسائل محیط زیستی تولید ماده صنعتی ید تصریح ورزید: بدون شک کارهای صنعتی محیط اطراف را تحت تاثیر خود قرارمی دهند. درمنطقه آق قلا به دلیل کمبود بارندگی و تبخیر بالای آب وهمچنین نبود آب های شیرین زیرزمینی امکان کشاورزی وجود ندارد. بنابراین ما درکنار تولید ید، بخشی از آب دریاچه اینچه را نیز تامین می کنیم که پایداری آن می تواند شرایط مناسبی را برای زندگی گونه های مختلف جانوران و پرندگان ایجاد کند.

دکتر خواجه یادآور شد: اخیرا در چند رسانه مکتوب شایعاتی ازسوی برخی اشخاص که تخصصی دراین زمینه ندارند درباره پرتو زا بودن محیط ایجاد شده بود. بدین جهت سازمان محیط زیست گلستان و شرکت پسمانداری که با ما قرارداد همکاری بسته است به مسئله ورود کرده و نمونه برداری های انجام شده ثابت می کنند که آب دریاچه اینچه تنها ۱۷ نانو سیلور پرتو دارد. شایان ذکر است که پرتوها به شکل معمول در طبیعت وجود دارند و اصولا مکانی که پرتویش صفر درصد باشد وجود ندارد. لذا مطمئن باشید وجود ۱۷ نانوسیلور پرتو به هیچ وجه سلامت محیط را با خطر مواجه نمی کند. مضافا اینکه سازمان انرژی اتمی براساس واقعیت ها مجوز فعالیت داده و ما مجوزهای قانونی خود را پیش از شروع کار اخذ کرده ایم.
خبرنگار: طاهر جانی
روابط عمومی شرکت کانسار خزر

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز