امروز : سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    127635

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    14:00 | ۲۰ فروردین ۱۴۰۳

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

عمان 300x180 - مصمم به اجرای موافقتنامه چهارجانبه ایران، عمان، ترکمنستان و ازبکستان هستیمترکمن نیوز-  وزیر امور خارجه گفت: اجرایی کردن کریدور شمال – جنوب از جمله موضوعات مهم مورد توجه دو کشور است. دو طرف مصمم هستیم موافقتنامه چهارجانبه ایران، عمان، ترکمنستان و ازبکستان که در بردارنده منافع مشترک ماست هر چه سریع‌تر به مرحله اجرا برسد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری مشترک با بدر البوسعیدی همتای عمانی خود در مسقط اظهار داشت: حمله تروریستی و موشکی رژیم اسراییل به ساختمان بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق صفحه جدیدی از جنگ افروزی‌های این رژیم و تلاش برای توسعه جنگ در منطقه و کشیدن پای دیگران به درگیری و جنگ بیشتر در منطقه است.

وزیر خارجه همچنین اظهار داشت: به محض وقوع این اقدام تروریستی و شهادت مستشاران نظامی ایران و جمعی از اتباع سوریه اقدامات و تصمیمات لازم در نشست شورای عالی امنیت ملی ایران به ریاست رییس جمهور و رییس شورای عالی امنیت ملی اتخاذ شد.

امیرعبداللهیان گفت: پیام شفاف و روشنی از طریق سفارت سوئیس به کاخ سفید ارسال شد. آمریکا نمی‌تواند از مسؤولیت خود در حمایت کامل و مطلق از جنایات جنگی ترکیبی اسراییل شانه خالی کند.وزیر خارجه همچنین گفت که ایران جزیره بزرگ ثبات و امنیت در منطقه غرب آسیاست.

امیرعبداللهیان افزود: ایران هرگز اجازه نخواهد داد امنیت ملی این کشور خدشه‌دار شود.

وی همچنین در بخش دیگری از این نشست با بیان اینکه نسل‌کشی و بحران انسانی در غزه مورد توجه جدی ایران و عمان است، افزود: کمک‌های انسان‌دوستانه از تمامی مسیرها به سراسر غزه باید بدون اتلاف وقت ارسال شود. از تلاش‌های سلطنت عمان در حمایت از مردم فلسطین و مخالفت با تداوم نسل‌کشی و پذیرش تعدادی از زنان و کودکان غزه در بیمارستان‌های عمان صمیمانه تشکر می‌کنیم.

رژیم صهیونیستی در باتلاق غزه گرفتار شده است

رییس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: در شرایطی وارد هفتمین ماه تجاوزات و جنایات جنگی ترکیبی رژیم صهیونیستی در غزه و کرانه باختری هستیم که رژیم صهیونیستی به معنای واقعی در باتلاق غزه گرفتار شده است.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: این رژیم اشغالگر از دستیابی به کوچک‌ترین اهداف خود در غزه کاملاً عاجز مانده است.

وی گفت: این رژیم سیاست جنگ افروزی و توسعه جنگ در منطقه را دنبال می‌کند. امیدوار است همواره از حمایت کامل آمریکا در جنگ افروزی‌های خود برخوردار خواهد بود.

وزیر خارجه همچنین درباره وضعیت یمن بیان کرد: در موضوع یمن ضمن قدردانی از تلاش‌های دولت نجات ملی در حمایت از مردم مظلوم و مقاوم غزه، از تلاش‌ها برای رسیدن به توافق سیاسی بین صنعاء و ریاض خرسندیم.

امیرعبداللهیان ادامه داد: همواره در موضوعات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی با وزیر خارجه سلطنت عمان در مشورت و تبادل نظر هستیم و از تلاش‌های خیرخواهانه و حکمت آمیز سلطان عمان در راستای تقویت و نیرومندسازی گفت‌وگوهای منطقه‌ای و بین المللی صمیمانه قدردانی می‌کنیم.

وزیر خارجه در این نشست ضمن ابراز خرسندی از حضور در مسقط گفت: در روزهای پایانی ماه رمضان حامل سلام‌های گرم دولت و ملت ایران برای دولت و مردم کشور همسایه عمان هستیم.

مصم به اجرای موافقتنامه چهارجانبه ایران، عمان، ترکمنستان و ازبکستان هستیم

وزیر خارجه بیان کرد: سفر امروز اینجانب به مسقط در راستای تداوم مشورت‌های بسیار مهم با برادرم آقای بدر البوسعیدی است. در ترکیب هیأت همراه من علاوه بر مدیران ارشد وزارت خارجه جلال‌زاده رییس کمیسیون امنیت ملی نیز حضور دارند.

وی افزود: در راستای دیدارها و توافقات رؤسای عالی دو کشور آقای سلطان عمان و آقای رییسی شاهد پیشرفت فزآینده مناسبات ایران و عمان در تمامی زمینه‌های مورد توافق هستیم.

رییس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: به عنوان نمونه حجم تبادل تجاری دو کشور به ویژه در چارچوب همکاری‌های تجاری بخش خصوصی به بیش از دو و نیم برابر در یک سال گذشته ارتقا یافته است.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: اجرایی کردن کریدور شمال – جنوب از جمله موضوعات مهم مورد توجه دو کشور است. دو طرف مصمم هستیم موافقتنامه چهارجانبه ایران، عمان، ترکمنستان و ازبکستان که در بردارنده منافع مشترک ماست هر چه سریع‌تر به مرحله اجرا برسد.

وی گفت: همکاری‌های راهبردی را به نفع همکاری دسته جمعی در منطقه می‌دانیم. ایران معتقد است که تقویت و تحکیم هر چه بیشتر مناسبات با کشورهای همسایه به ثبات، امنیت و توسعه بیشتر منطقه کمک می‌کند.

وزیر امور خارجه با اشاره به چالش‌های موجود در منطقه بیان کرد: مسایل و مشکلات موجود در منطقه نیازمند همکاری‌ها و راه‌حل‌های جمعی منطقه‌ای است.

وی گفت: از عمان در راستای تقویت همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تشکر می‌کنم. ر

رییس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: همچنین از تلاش‌ها و ابتکار سلطان عمان در کمک به لغو تحریم‌های یکجانبه و غیرعادلانه آمریکا علیه ایران سپاسگزاری می‌کنم. ابتکار سلطان عمان همچنان به عنوان یک ابتکار مورد توجه در دستورکار گفت‌وگوهای اینجانب و همتای عمانی قرار دارد.

وزیر خارجه ایران با اشاره به اظهارات همتای عمانی گفت: نسل‌کشی و بحران انسانی در غزه مورد توجه جدی ما در گفت‌وگوهاست. ایران و عمان متفقا در این خصوص هم نظر هستند که جنگ و نسل کشی در غزه باید هر چه سریع‌تر متوقف شود.

پیگیری‌های جدی برای اجرای توافقات دو جانبه ایران و عمان داریم

در ادامه بدر البوسعیدی وزیر خارجه عمان نیز در این نشست خبری ضمن خیرمقدم به همتای ایرانی و هیأت همراه گفت: خوشحال هستیم در ماه رمضان از شما استقبال می‌کنیم. فرصت خوبی است که رایزنی‌ها را درباره همکاری‌های دوجانبه ادامه دهیم برای گسترش روابط که بر اساس حسن همجواری و تلاش‌های مشترک دو کشور است به صورتی که منفعت آن برای هر دو ملت همسایه و برادر باشد.

وی گفت: یکسری توافقنامه بین دو کشور است که تلاش می‌کنیم بر آن اساس همکاری‌های اقتصادی خود را بیشتر کنیم. پیگیری‌های مجدانه‌ای برای اجرا کردن این توافقنامه‌ها انجام می‌دهیم. از فرصت دیدار با وزیر خارجه ایران استفاده می‌کنیم که رایزنی‌ها و هماهنگی‌های بیشتری در خصوص تحولات منطقه و نحوه کار و عمل برای ایجاد آرامش و کاهش تنش‌ها در منطقه داشته باشیم و در تلاش هستیم راه‌حل‌های مختلف را برای نزاع‌ها در منطقه پیدا کنیم.

وزیر خارجه عمان افزود: بدون شک مسأله اساسی که در حال حاضر ذهن ما را به خود مشغول داشته، برادران ما در فلسطین است و رنج و درد و مشکلات انسانی که در آنجا شاهد هستیم که جهان نیز شاهد آن است که نتیجه تداوم تجاوز نظامی رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه است.

بدر البوسعیدی بیان کرد: موضع ما مشخص است. گزینه‌ای جز یک راه‌حل جامع برای مسأله فلسطین نداریم. گزینه‌ای که همه مقررات بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت نیز بر آن صحه می‌گذارد و هیچ راهی جز تشکیل دولت فلسطین در مرزهای ۱۹۴۸ با پایتختی قدس شریف نیست.

وی گفت: از طریق رایزنی‌ها با برادران در منطقه به دنبال صلح در این منطقه هستیم که باعث شکوفایی کشورهاست. به رایزنی‌های خود برای توقف این جنگ ادامه می‌دهیم و امیدوارم به نتایج مطلوب در این خصوص برسیم./ دفاع پرس

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز