امروز : پنج شنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۵,۰۹۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    86465

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    12:20 | ۱۴ آذر ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

57478031 294x300 - مصرف مشروبات الکلی را قانونمند کنیدترکمن نیوز: امان محمد خوجملی فعال اجتماعی درباره مرگ چند نفر در آق قلا بر اثر مصرف الکل تقلبی چنین نوشت:

دیروز در رسانه‌ها اعلام شد سه نفر در بیمارستان آل جلیل شهرستان آق قلا به دلیل مصرف مشروبات الکلی تقلبی و غیر استاندارد فوت کرده‌اند. اما در محافل خصوصی تعداد این قربانیان شش نفر اعلام شده است. در دوران کرونا تلفات مصرف مشروبات الکلی تقلبی به هزاران نفر رسیده است و در شرایط عادی هم بدون تلفات و خسارات نبوده است.

مصرف مشروبات الکلی در طول تاریخ در میان همه جوامع بوده است. چیزی که در میان انسان‌ها طرفدار و مصرف کننده داشته باشد نمی‌شود آن را نادیده گرفت. قدغن کردن هم راه حل مشکل نیست. کوبیدن حکم حرام شرعی بر پیشانی آن هم مشکلی را حل نمی‌کند. برای کاهش تلفات و ضررهای جسمی و بهداشتی آن از راه‌های علمی و حقوقی وارد شد.

اینکه مصرف مشروبات الکلی به سلامت انسان‌ها ضرر دارد در آن هیچ شکی نیست و در علم پزشکی یک موضوع اثبات شده است. در کشورهایی که مصرف آن آزاد اعلام شده به معنای خوب بودن مصرف آن نیست. به همین خاطر برای عدم مصرف آن محدودیت‌های زیادی از لحاظ حقوقی در نظر گرفته‌اند. مانند عدم فروش به جوانان زیر ۱۸ سال، رعایت ساعت فروش آن در شب‌ها، مصرف آن در رستوران‌ها به جای خیابان و محیط‌های باز، درنظر گرفتن مجازات شدید برای رانندگان مست در هنگام رانندگی، نظارت دقیق در تولید و استاندارد بودن آن و راه‌هایی از این قبیل این محدودیت‌ها نشان می‌دهد که بیشتر حکومت‌ها مصرف آن را از روی اکراه و اجبار پذیرفته‌اند. راه‌هایی را هم برای کنترل آن در نظر گرفته‌اند تا تلفات و ضررهای آن را به حداقل برسانند. این مواجهه‌ای بسیار عاقلانه و منطقی با یک معضل و مشکلات اجتماعی است. انباشت تجربه هم به کاهش این مشکل کمک کرده است.

در ایران چون تولید و فروش و مصرف آن غیر شرعی وبه تبع آن غیر قانونی می‌باشد. هیچ نظارتی در تولید و فروش آن وجود ندارد. به این ترتیب خلاف کاران به راحتی می‌توانند با جان انسان‌ها بازی بکنند و باعث مرگ یا کور شدن صدها نفر از جوانان خلاق کشور شوند. گفته می‌شود در مرگ این سه یا شش نفر در شهرستان آق قلا یک داروخانه‌ی دامپزشکی مقصر است. این داروخانه بوده الکل سفید تاریخ گذشته یا غیر استاندارد را به این افراد فروخته و باعث داغدار شدن چند خانوار شده است. مدعی العموم یا دادستان آق قلا به این موضوع ورود کرده فروشنده‌ی خلافکار را شناسایی و به اتهام قتل عمد محاکمه و مجازات نماید. قوه قضائیه نباید تنها مصرف کننده را مقصر بداند چون یک ماده غیرقانونی را مورد استفاده قرار داده اند. جُرم و خطای عرضه کننده کمتر از مصرف کننده نیست. نباید به این موضوع از دید ارزشی نگریسته و جان قربانیان را بی ارزش بدانیم.

بهتر است به مصرف مشروبات الکلی مانند سیگار نگریسته شود. همان مقدار مصرف مشروبات الکلی به سلامت انسان‌ها ضرر دارد مصرف دخانیات نیز ضرر دارد. اما آزاد بودن تولید و مصرف دخانیات باعث افزایش مصرف آن نشده است. به همان قیاس قبول کنیم که ممنوعیت مصرف مشروبات الکلی هم باعث کاهش مصرف آن نشده است. یا ممنوعیت تولید و توزیع و مصرف مواد مخدر هم یک نمونه گویا و مشهود است که جامعه ما چه وضعی دارد. دیگر وقت آن رسیده است به این نوع مشکلات تنها از منظر اجتماعی و علمی نگریسته شود. جامعه شناسان و روان شناسان و حقوقدانان کشور را برای حل آن از راه‌های قانونی بسیج کرد تا ضررهای آن سال بسال کاسته شود.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز