امروز : جمعه ۰۱ بهمن ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۵,۲۵۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    42113

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    7:21 | ۲۸ آذر ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

hamrah bimar bimarestan - مشکل همراه بیماران در بیمارستانهایادداشت-ترکمن نیوز-  هیچ انسانی نیست که گذرش به بیمارستان و دکتر و دوا درمان نیفتد. بعضی مشکلات طبیعی است و بعضیها هم به نظر می رسد غیر طبیعی و ساخته ی ذهن و نگرش خودِ ما به موضوعات مختلف است. گاهی اوقات انسان با صحنه هایی روبرو می شود که هیچ لزومی به رعایت آن به آن شکل خاص وطاقت فرسا ضرورتی ندارد.

درگرمای داغ تابستان خانمهای چادری را می بینیم در بیمارستانها و ادارات مختلف و در جاهای دیگر دولتی سفت و سخت چسبیده اند به چادر که مبادا غیر از صورت جای دیگر بدنشان دیده شود. به یکی از دوستان خود که در یکی از ادارات دولتی کار می کرد گفتم در این گرمای تابستان چه ضرورتی وجود دارد که این خانمها این گونه دچار عذاب شوند.

او گفت: این بستگی به سلایق مدیران دارد و گرنه مانتو و روسری هم کافی است. بعضی مدیران سخت گیرند و بعضیها آسان گیر. من خودم که چند روز پیش خانمم به خاطر یک عمل جراحی کوچک در بیمارستان تامین اجتماعی گنبد بستری شد برای ورود به بخش جراحی زنان با مشکل مواجه شدم.

اول برای بستری کردن وارد شدم و روز بعد ساعت ۱۵ که وقت غیر اداری محسوب می شود از ورودی اورژانس وارد شدم. برایش از منزل غذا آورده بودم برایم اجازه ورود دادند. اما دو ساعت بعد برایش از بیرون مقداری دارو آورده بودم اجازه ی ورود ندادند.

علتش را سئوال کردم. گفتند: آنجا بخش جراحی زنان است. من ام گفتم: بیمار خانمم است چه اشکالی دارد؟ او در جوابم گفت: آنجا اگریک خانم بدون روسری باشد چکار می کنی؟ گفت: دارو را همین جا بگذار خودِ ما تحویلش می دهیم. تازه این دو نفر خودشان هم مرد بودند آن قانون شامل حال خودشان هم می شد حالانمی دانم دارو را چگونه تحویل دادند. یک نگهبان مرد هم در سالن قدم می زد تا مردان وارد نشوند.!!

از همانجا برگشتم به خانه آمدم و به خانمم زنگ زدم و سئوال کردم آیا دارو را تحویل داده اند؟ گفت: آری. اما مشکل اصلی این است که اگر بیمار مرد باشد حتماً همراهش باید مرد باشد و اگر زن باشد همراهش حتماً زن باشد.

اگر کسی خانمش مریض شود و برای همراهش زن پیدا نکند چکار باید بکند؟ یعنی شوهر حق ندارد پیش همسرش باشد؟ یا برعکس همسر حق ندارد پیش شوهرش بماند؟

موقع برگشتن به خانه مرتب این سئوال در ذهنم تکرار می شد(( اگر یک خانم آنجا روسری نداشته باشد چکار خواهی کرد؟)). همانجا می خواستم بگویم هیچ کار نمی کنم. ولی چیزی نگفتم. گفتم: ممکن است لج بکنند همان دارو را هم تحویل ندهند.

ولی واقعیت این است این سئوال اصلاً در شرایط کنونی موضوعیتی ندارد. ما خیلی خانمها را در خیابان می بینیم که نصف مویشان بیرون است یا در همان سالن انتظار بیمارستان بیشتر خانم ها بخشی از مویشان دیده می شود و کسی هم به آنها کاری ندارد. ما به ظاهر چسبیدیم ولی باطن را ول کردیم. هیچ نگران هم نیستیم.

خیلیها بدون نوبت پیش دکتر می روند و حق دیگران را ضایع می کنند. گاهی اوقات خودِ ما هم از این روش از روی ناچاری استفاده می کنیم و وجدانمان را زیر پا می گذاریم می گوییم در اینجا قاعده همین است به جای اینکه قاعده را اصلاح کنیم آنرا زیر پا می گذاریم.

من هنگام ترخیص از بیمارستان یک برگه و دفترچه تامین اجتماعی را که داخلش چند سطر با خط انگلیسی نوشته بودند را به دارو خانه نشان دادم گفتم مبدا دارو نوشته باشند که من بدون دارو بروم. یکی از دوستان آنجا من را دید و شناخت و گفت: اینکه گزارش عمل جراحی است. به دفترچه هم دو قلم دارو نوشته است.

من انتظار داشتم در نوبت باشم که داروی من تحویل داده شود. ولی بلافاصله بلندگوی داروخانه اسم من را صدا کرد ودارو را تحویل داد. من با تعجب و شرمندگی پشتم را نگاه کردم که حدود بیست نفر منتظر نوبت دارو بودند که هیچکس اعتراض نکرد من ام دارو گرفتم و بیرون آمدم.

تو را خودم سرزنش می کردم که چرا از مردمی که توی نوبت نشسته بودن عذر خواهی نکردم؟ چرا نیم ساعت منتظر نوبت نماندم؟ اگر کسی اعتراض می کرد چکار می کردم؟ به هرحال همه شبیه یکدیگر هستیم.

آیا به ظاهر چسبیدن و باطن را رها کردن ناشی از نحوه ی نگرش ما به امور مختلف نیست؟ ناشی ازاعتقادات ما نیست؟ به نظر می رسد تا زمانیکه این اعتقدات و باورها تصحیح نشود این مشکل ظاهر گرایی سر جای خود باقی خواهد ماند. راه چاره ی آن نیز افشاگری و اطلاع رسانی و حساس کردن افکار عمومی به این ایرادهای به ظاهر کوچک می باشد.

نوشته:امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز