امروز : سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۴۰۰۰۰

ریال

|

دمای هوای شهر گنبدکاووس :

14° سانتی گراد

  • کد خبر :

    76811

  • /
  • تاریخ :

    ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

معیشتی 300x185 - مشکل معیشت در اوج فراوانیترکمن نیوز: امان محمد خوجملی فعال رسانه ای درباره مشکل معیشت چنین نوشت:

بیماری کرونا در طی شش ماه گذشته به فرهنگ لغت ایران و جهان نکات فراوانی را افزوده است. ما قبلاً خیال می کردیم قحطی و گرسنگی ناشی ازخشکسالی و کمبود مواد غذایی رخ می دهد. گذشتگان و حتی پیرمردان کنونی که قحطی و گرسنگی جنگ جهانی دوم را دیده بودند همین فکر را برای ما القاء می کردند و خودشان هم گوشه ای از آن را دیده بودند سبب آنرا شرایط جنگی جهان و خشکسالی در ایران می دانستند.

چند روز پیش که یکی از پیرمردان قدیمی را در صف نانوایی دیدم که سر صحبت را با من باز کرد و گفت: در قدیم قحطی و گرسنگی از خشکسالی و نبود محصولات کشاورزی بوجود می آمد. الان از گرانی و تورم بوجود آمده است. او گفت: پسرم کارگر است و به خاطر ترس از ویروس کرونا چند روز به سر کار نرفت ما به خاطر نداشتن پول چند روز گرسنه ماندیم. این گرسنگی از کمبود کالا و قحطی و ناشی از شرایط جنگی نیست ناشی از نبودن پول است.

در عین اینکه همه چیز فراوان در دسترس است آنها را نمی شود خرید. چون روزانه ۷۰ هزار تومان دست مزد کارگران روز مزد به جایی نمی رسد. او معتقد است گرسنگی و ناراحتی ناشی از آن در عین فراوانی و وفور کالا می تواند اتفاق بیفتد. او که تجربه ی زندگی خود را مرور می کرد در قبال سئوال من گفت: در جنگ جهانی دوم واقعاً گرسنگی وحشت ناک بود و چند نفر در اثر گرسنگی در همین روستا ( اشاره به روستای خودش) مردند.

در آن زمان مردم هیچ پناهگاهی نداشتند و واقعاً بی پناه بودند و نمی دانستند چکار بکنند و به کجا مراجعه بکنند. اگر متفقین ایران را اشغال نمی کردند همه ی مردم از گرسنگی می مردند. چون بعد از آمدن روسها در شمال ایران وضع اندکی بهتر شد. الان شرایط از آن زمان بهتر است چون یارانه و بعضی کمک های دولت به اقشار آسیب پذیر می تواند جلوی گرسنگی را بگیرد. ولی خیلی از آرزوها برآورده نمی شوند. مخصوصاً آرزوی کودکان. کودکان دوچرخه می خواهند نه گفتن به آروزی آنها درد ناک است. چون شکم به آن راه نمی دهد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

هیتر رستورانی هیتر تابشی هیتر گلخانه Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز