امروز : سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    127701

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    10:20 | ۲۵ فروردین ۱۴۰۳

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

300x180 - مشکلات فرهنگیان با بیمه آتیه‌سازان حافظترکمن نیوز- عبدالرسول جوادی بالاجاده- از مهمترین دغدغه‌های فرهنگیان سلامت در دوره بازنشستگی است که با کهولت سن به انواع بیماری‌ها دچار می‌شوند و با توجه به هزینه‌های بالای درمان تنها دلگرمی آنان بیمه تکمیلی برای پوشش هرینه‌های مازاد بر هزینه‌های بیمه پایه است.

در سنوات اخیر صندوق دخیره فرهنگیان با راه‌اندازی بیمه آتیه‌سازان حافظ ، مسئولیت بیمه تکمیلی فرهنگیان و بازنشستگان را عهده‌دار شدند، لیکن آنچه که انتظار فرهنگیان در پشتیبانی و پوشش بیمه تکمیلی در پرداخت هزینه‌هاست را برآورده نساخته و موجب نارضایتی بسیار و نگرانی‌ها شده است.

یکی از مشکلات اصلی بیمه تکمیلی این شرکت، دیر پرداخت کردن هزینه‌های درمان فرهنگیان است، به طوری که برخی از محاسبات و پرداخت هزینه کرد حوزه درمان بازنشستگان ماه‌ها به طول می‌انجامد.

یکی از فرهنگیان استان گلستان اینگونه می‌گوید از تیرماه برای درمان در بیمارستانی معرفی و لیکن پس از تکمیل مدارک و ارائه آن از دی‌ماه تا بحال هنوز بیمه تکمیلی هزینه‌های سهم خود را پرداخت نکرده است.

و مشکلات بعدی آن عدم تمدید قرارداد بیمه تکمیلی آتیه‌سازان با بسیاری از مراکز درمانی و بیمارستانهاست و مراکز درمانی تمایلی به همکاری به این بیمه را ندارند و اعلام می‌دارند که شرایط همکاری با این بیمه با توجه به پرداخت دیر هنگام هزینه‌ها مقرون به صرفه مراکز درمانی نیست.

از سویی اکثریت فرهنگیان و بازنشستگان به بیماری‌های خاص دیابت و انواع بیماری‌های سرطانی و…..مراجعه هستند داروهای خارجی و آزمایشات و تصویر برداری‌ها نیاز دارند که بیمه تکمیلی برای پوشش بسیاری از این نوع خدمات برنامه‌ای ندارند.

تداوم و مصرف مستمر بسیاری از داروهای بیماری‌های خاص و هزینه‌های بالای تهیه و خرید آن از سایر مشکلات فرهنگیان و بازنشستگان هست که بدون بیمه تکمیلی برنامه ای برای پوشش هزینه های آن ندارد.

علی ایجال بیمه تکمیلی برای آن هست که آنچه “بیمه پایه” پرداخت نکرد بیمه تکمیلی تقبّل و پرداخت کند و معمولا باید این بیمه یعنی، بیمه آتیه سازان حافظ با همه بیمارستان ها، درمانگاه‌ها، کلینیک ها، آزمایشگاه‌ها، بیمارستان‌های خصوصی تخصّصی و فوق تخصّصی در سراسر کشور قرارداد داشته و بدون نیاز به معرفی نامه، پذیرش و از دریافت سهم بیمه تکمیلی خودداری کنند.( یعنی فقط سهم ناچیزی که برای بیمه شده مقرر شده ، وجه دیگری دریافت نشود . نه آنکه بیمه شده بپردازد و بعد برود دوندگی کند تا دریافت کند) همه مراکز درمانی را باید تحت پوشش قراردهد.
ولی متاسفانه اکثر مراکز درمانی و …. می گویند، با  آتیه سازان حافظ قرارداد نداریم !!!!؟

*توجّه* این درحالی است که متاسفانه بخشی از حقوق بطور مستمر و هر ماهه اجباراً کسر و به حساب آتیه‌سازان حافظ واریز می شود.

از سویی در سال جاری دولت فقط بیست درصد حقوق‌ها را اضافه کرده بیمه تکمیلی ۵۰ درصد بیشتر شده است!

این در صورتی است که شعار مهار تورم داده می‌شود و باید برای درآمد و هزینه تناسبی برقرار شود آنهم در بخش درمان که بیشتر فرهنگیان و بازنشستگان بخشی مهم از درآمدها به درمان و سلامت اختصاص دارد.

یکی از ضرورت‌های مهم جامعه فرهنگیان کشور نگهداری در دوران پیری و کهولت سن است متاسفانه در استان‌ها و شهرستانها مراکزی به عنوان نگهداری سالمندان بازنشسته فرهنگیان وجود ندارد و یا در سرفصل‌های پرداخت هزینه منابعی برای پوشش هزینه‌های پرستاری دیده نشده است و این برای سالمندان و فرهنگیان بازنشسته یک ضرورت است .

با این تفصیل بیمه تکمیلی عملا کارکرد مناسبی برای جامعه فرهنگیان کشور ندارد و دچار بحران در مدیریت برنامه‌ریزی و پشتیبانی از فرهنگیان بالاخص بازنشستگان می‌باشد که لازم است تدابیری مدیریتی اتخاذ شود و دلنگرانی ها و دغدغه‌ های جامعه فرهنگیان را برطرف کنند

سوال این است که ؛ چطور می‌شود افزایش حقوق ۲۰ درصد و افزایش سهم بیمه گر در بیمه تکمیلی به ۵۰ درصد برسد و در مقابل شعار مهار تورم سر می دهیم ؟

چطور می‌شود فرهنگیان و بازنشستگان سهم بیمه تکمیلی آنان از حقوق و مستمری آنان کسر لیکن بازپرداخت هزینه های درمان آن ماهها به طول می انجامد؟

انتظار است این قشر آسیب دیده اجتماعی بیشتر مورد توجه قرار گیرند و دغدغه‌ های آنان برطرف شود؟

وزارت آموزش و پرورش باید تمهیدات و نظارت بیشتری برای خدمات اجتماعی و بیمه ای فرهنگیان و بازنشستگان تحت پوشش داشته باشد تا چون دوران کاری مورد بی توجهی قرار نگیرند.

همان شعارهای چون پرداخت معوقات و همسان سازی و تطبیق که دولت‌های پیشین تا بحال فقط در گفتمان رسانه ای از آن دم می‌زنند و هیچ اقدام موثری برای این قشر از جامعه نشده است ؟

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز