امروز : پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

ارزیابی خبرشمال از آخرین اخبار بررسی صلاحیت‌های انتخاباتی نامزدها در سه استان مازندران، گیلان و گلستان؛

مشارکت حداکثری با تأیید صلاحیت حداقلی؟!

صلاحیت 300x169 - مشارکت حداکثری با تأیید صلاحیت حداقلی؟!تورکمن نیوز:  20 روز تا جمعه دوم اسفندماه -روز برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی-  زمان داریم و تنها چند روز تا آغاز رسمی تبلیغات  انتخابات  اما هنوز فضا برای افکار عمومی در هاله‌ای از پیچیدگی و  ابهام  قرار دارد و برای برخی رجال سیاسی و صاحب‌نفوذ در انتخابات نیز رمز گشایی نشد و کسی نمی‌داند سرنوشت چند نماینده سرشناس در استان‌های شمالی به کجا خواهد کشید و در نهایت صلاحیت این افراد احراز خواهد شد و یا خیر.

اصلاح طلبان نیز کورمال کورمال پیش می‌روند تا شاید مددی بشود و بتوانند در مراکز گیلان، گلستان و مازندران و همچنین سایر حوزه‌های انتخابیه در این سه استان، موفق به ارائه لیست مستقل انتخاباتی بشوند هرچند درد سر بزرگ این جریان سیاسی، کاهش اقبال عمومی و پراکنده شدن جامعه آرای آنان است.
مشکلات اقتصادی و تورم سنگین نیز موجب شد برخی طبقات فرودست جامعه، توجهی به انتخابات نداشته باشند و به مشکلات روزمره خود تمرکز کنند و در این میان، حال بسیاری از کاندیداهای تأیید صلاحیت شده هم خوب نیست چون هنوز نمی‌دانند رقبای اصلی آنان چه کسانی هستند و همچنین نمی‌دانند کاندیداهای اصلی رقیب، تأیید صلاحیت نهایی خواهند شد یا خیر.
در چنین وضعیتی توقع «مشارکت حداکثری» شاید توقع منطقی نباشد هرچند نگاهی به گذشته و حدود 36 انتخاباتی که در دوران 41 ساله عمر نظام اسلامی برگزار شد، نشان می‌دهد مردم همواره بزرگترین پشتیبان و حامی جمهوری اسلامی بودند و هرگاه که لازم بود چه در راهپیمایی‌ها و نمایش‌های حضوری و چه در بزنگاه‌های انتخاباتی، کم نگذاشتند و همین همراهی مردم بود که موجب شد نرخ مشارکت در تمام انتخاباتهای برگزار شده در 4 دهه اخیر، از بالاترین میزان مشارکت در کشورهای توسعه‌یافته نیز افزون‌تر باشد. ما اطمینان داریم روز جمعه دوم اسفندماه نیز درصد بالایی از مردم در انتخابات مجلس شرکت خواهند کرد اما از شورای محترم نگهبان، احزاب سیاسی و همچنین دستگاه‌ها و نهادهای حاکمیتی نیز توقع داریم به اندازه خود فضا را برای تحقق مشارکت حداکثری فراهم کنند.
شورای محترم نگهبان در سه استان شمالی چندین نماینده مجلس و فعال سیاسی اصلاح‌طلب، اعتدالی و حتی اصول‌گرا را واجد صلاحیت نمایندگی ندانست و  تا این لحظه صلاحیت  آنان را احراز نکرد، هر کدام از این افراد، رجال شناخته شده‌ای هستند که از بدنه آرای مردمی و اقبال عمومی خوبی برخوردارند و هیچ نقطه‌ای مبهم در کارنامه خود ندارند. مطالبه عمومی این است که اگر مشکل قضایی و یا تخلفی آشکار انجام نداده‌اند و تنها با انگاره‌های سیاسی، رد شده‌اند درخصوص آنان تجدید نظر صورت گیرد تا گرما و حرارتی به تنور انتخابات دمیده شود، بدیهی است این مطالبه شامل حال نماینده و یا فعالان سیاسی که پرونده تخلّف در کارنامه خود دارند نمی‌شود.
از احزاب سیاسی اصلاح‌طلب و اصول‌گرا که  در پیوند با انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی تا این لحظه  سیاست سکوت و سکون را در پیش گرفته‌اند نیز می‌خواهیم حرکتی به خود بدهند و در بیست روز آینده، برای جوانان و دانشجویان نقش راهبری‌کننده را بازی کنند و ضمن برگزاری نشست‌های سیاسی- حزبی تلاش کنند  در معرفی افراد اصلح و شایستگان  به جامعه کمک کنند و اصطلاحاً خوراک فکری به افکار عمومی برسانند.
دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی و حاکمیتی نیز نسبت به انتخابات وظیفه و تکلیف شرعی دارند و می‌توانند با برگزاری نشست‌های تخصصی و کلاس‌های توجیهی و پنل‌های مخصوص برای همکاران خود،  جایگاه انتخابات و ضرورت‌های مشارکت حداکثری در شرایط حساس کنونی را برای کارکنان خود تبیین کنند. ناگفته روشن است که مردم زمانی‌که از زوایای پنهان اثر و تأثیر انتخابات بر ثبات سیاسی و به تَبَع آن امنیت اجتماعی و اقتصاد ملی و محلی  آگاه شوند، بی‌تردید با عشق و آگاهی در انتخابات حضور پیدا خواهند کرد.
بنابراین در این بیست روز باقی‌مانده تا انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی همه باید دست در دست هم بگذاریم و تلاش کنیم تا مشارکت حداکثری هم در بخش کاندیداهای تأیید صلاحیت شده اتفاق بیفتد و هم در حضور مردم در پای صندوق رأی در روز دوم اسفندماه.
قابل ذکر است که در روزهای اخیر طرفداران برخی  نمایندگان فعلی رد صلاحیت شده و همچنین برخی فعالان سیاسی و کاندیداهای نامدار  که هنوز رسماً موفق نشدند تأیید صلاحیت خود را بگیرند، در شبکه‌های مجازی  و همچنین محافل خود مدعی شدند که موفق به اخذ مجوز از هیأت نظارت شدند هرچند هنوز برگه رسمی مبنی بر تأیید ادعای خود ارائه نکردند.
در مرکز مازندران نیز اوضاع تا حدی مبهم است اما در حال حاضر چهار کاندیدای پیش‌تازی که گمانه‌زنی‌ها حکایت از این دارد که از بقیه چندگام جلوتر هستند، «دکتر عالیه زمانی»، «علی اصغر یوسف‌نژاد»، «منصور علی زارعی کیاپی» و «ابوالقاسم روحی سرخکلایی» هستند. در مرکز استان گلستان نیز «نبی الله هزارجریبی» و در کلان‌شهر رشت نیز از «جبار کوچک‌نژاد»، «محمد صادق حسنی»، «سید علی آقازاده» و «سیدولی الله عظمتی» به‌عنوان افراد پیشتاز یاد می‌شود.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز