افزایش امکان سواپ گازی برای ایران

اخبار بین الملل-ایتنانیوز-  ایران در پروژه گاز تاپی که ۴ کشور اجرا می‌کنند اما بیش از دو سال متوقف مانده است،‌مشارکت می‌کند، با این کار فرصت‌های سوآپ گازی بیشتری برای ایران فراهم می‌شود.

tapi 16m 300x226 - مشارکت ایران در پروژه بزرگ گازی «تاپی»

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن،  به نقل ترند، مسائل امنیتی باعث شده که سرمایه‌گذاران از سرمایه‌گذاری در پروژه تاپی عقب‌نشینی کنند و پروژه گاز مشترک ۴ کشور ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند همچنان معطل بماند.

همکاری با ایران می‌تواند جایگزین مناسبی برای اعضای «تاپی» باشد در این صورت ایران ممکن است گاز طبیعی را از ترکمنستان خریداری و گاز خود را در میدان شمالی به پاکستان و سپس هند بفروشد.

بنابراین آنچه که چهار کشور اجرا کننده پروژه «تاپی» درنظر دارند تا ایران را در اجرای این طرح مشارکت بدهند نتیجه خوبی به همراه خواهد داشت.

استاد دانشگاه علوم سیاسی دانشگاه ایلینویز، ماروین معتقد است که «چنین همکاری امکانش وجود دارد».

وی همچنین افزود: اگرچه انتظار می‌رفت که پروژه گاز تاپی تاکنون تکمیل شود اما احتمال دارد که همکاری با ایران نتیجه را بهتر کند.

وی همچنین با اشاره به موانع موجود چنین همکاری با ایران تاکید کرد: روابط هند و پاکستان و نیز روابط تنش‌زای آمریکا و ایران می‌تواند مانعی برای اجرای این پروژه با همکاری ایران محسوب شود.

براساس این گزارش خط لوله «تاپی» به منطقه آسیای مرکزی و جنوب آسیا وصل می‌شود و ۳۳ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی را منتقل خواهد کرد.

زیرساخت‌های این پروژه در ترکمنستان از دسامبر ۲۰۱۵ آغاز شد که کل این خط لوله ۱۸۱۴ کیلومتر است که ۲۱۴ کیلومتر آن در منطقه ترکمنستان است و ۷۴ کیلومتر در افغانستان و ۸۲۶ کیلومتر در پاکستان به سمت منطقه فازیلکا در مرز هند قرار دارد.

 

گردآوری:گروه خبر ایتنانیوز

https://telegram.me/ITNANews
منبع:فارس

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۷:۰۸

۱۶ مهر ۱۳۹۶

کد خبر :

4483

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک