امروز : شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۲,۸۵۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    92515

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:57 | ۱۵ فروردین ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

WhatsApp Image 2021 04 04 at 10.08.44 300x200 - مشارکت ازبکستان در انجمن کشورهای ترک زبان (TURKSOY,CCTS)، موجب افزایش فعالیت‌های اقتصادی شدترکمن نیوز:  رئیس جمهور ازبکستان ۳۱ مارس سال جاری در ویدیو کنفرانس غیر رسمی انجمن همکاری کشورهای ترک زبان (TURKSOY,CCTS) شرکت نمود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ سران کشورهای آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان و ترکیه و همچنین نخست وزیر مجارستان به عنوان کشور ناظر و رئیس جمهور ترکمنستان به عنوان میهمان افتخاری در این مراسم شرکت نمودند.

ازبکستان برای چهارمین بار در شورای سران کشورها ی این انجمن شرکت نمود. برای اولین بار در تاریخ، رئیس جمهور ازبکستان در اجلاس CCTS در تاریخ ۳ سپتامبر سال ۲۰۱۸ در شهر Cholpon-Ata قرقیزستان به عنوان میهمان افتخاری شرکت نمود و سپس در ۱۴ سپتامبر سال ۲۰۱۹ ازبکستان با تصویب توافقنامه نخجوان در مورد تأسیس شورای همکاری کشورهای ترک زبان از ۳ اکتبر ۲۰۰۹، به عضو کامل این سازمان درآمد.

اولین حضور ازبکستان در ۱۵ اکتبر سال ۲۰۱۹  به عنوان عضو کامل سازمان در بالاترین مقام مشورتی این انجمن در هفتمین اجلاس آن در باکو با حضور رئیس جمهور شوکت میرضیایف، به وقوع پیوست.

همچنین، ازبکستان تعامل با مجمع پارلمانی کشورهای ترک زبان، آکادمی تورکیک (TURKSOY) و سازمان بین المللی فرهنگ تورکیک (TURKSOY) را که توجه زیادی به توسعه همکاری با این سازمان ها دارد را آغاز نمود.

به طور کلی، مشارکت ازبکستان در فعالیت های CCTS و ساختارهای آن در درجه اول بر ایجاد یک فضای مناسب برای تقویت تعامل با سایر کشورهای عضو در زمینه هایی از جمله حوزه تجارت، جذب سرمایه گذاری، توسعه مالی، عملیات بانکی و ارتباطات حمل و نقل، ساده سازی مراحل گمرکی و ترانزیت فراهم می سازد. ابتکارات ازبکستان شامل سازماندهی جابجایی آزادانه کالاها، سرمایه، خدمات و فن آوری در داخل کشورهای عضو CCTS می باشد.

طی جلسه فوق العاده شورای سران کشورهای عضو CCTS با موضوع “همبستگی و همکاری در مبارزه با بیماری همه گیر COVID-19” که در تاریخ ۱۰ آوریل سال ۲۰۲۰ برگزار گردید، رئیس جمهور شوکت میرضیایف ابتکارات خاصی را با هدف تقویت همکاری کشورهای عضو انجمن TURKSOY در مبارزه با بیماری همه گیر COVID-19 و تأثیرات اقتصادیاجتماعی آن و تسهیل حمل و نقل بین المللی ارائه نمود.

نمونه بارزی از اجرای ابتکارات ازبکستان، امضای تفاهم نامه بین انجمن CCTS و سازمان بهداشت جهانی (WHO) در سال ۲۰۲۰ بود.

در اجلاس غیررسمی انجمن تورکیک (TURKSOY) در تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۲۱، موضوعاتی مورد مطرح گردید که نقش مهمی برای توسعه بیشتر تعامل بین کشورهای عضو انجمن دارند.

رهبران کشورهای عضو انجمن تورکیک (CCTS)، موضوعات تغییر نام انجمن، پروژه های “چشم انداز جهان تورک – ۲۰۴۰” و “استراتژی انجمن تورکیک (CCTS) 2020-2025” را بررسی نمودند. در نتیجه اجلاس، بیانیه ترکستان تصویب گردید.

با پیوستن ازبکستان به CCTS در سال های اخیر، فعالیت های آن به ویژه در زمینه تعاملات اقتصادی شدت بیشتری یافته است. بنابراین، در ماه مه سال ۲۰۱۹ ، اتاق مشترک بازرگانی و صنایع تورکیک (CCTS) تاسیس شد. قرار است صندوق سرمایه گذاری انجمن تورکیک (CCTS) نیز تشکیل شود.

روند افزایش همکاری ها در زمینه گردشگری در حال انجام است. در تابستان سال ۲۰۱۸، تور مشترک “جاده ابریشم مدرن” اعلام شد که مسیر آن شامل کشورهای عضو انجمن است. بعلاوه، در نوامبر سال ۲۰۲۰، در چارچوب انجمن تورکیک (CCTS)، یک پروژه آزمایشی بین ازبکستان و قزاقستان برای اجرای حمل و نقل کالا بصورت ثبت الکترونیکی “eTIR” راه اندازی گردید. برنامه ریزی شده است که با هزینه سایر کشورهای عضو سازمان گسترش یابد.

همچنین اجرای سیستم آزمایشی “ePermit” بین ازبکستان و ترکیه شامل دیجیتال سازی روند صدور مجوز برای حمل و نقل جاده ای در حال انجام است. با گسترش آن، تعداد کشورهای عضو در این پروژه افزایش می یابد.

ازبکستان به عنوان کشوری با میراث تاریخی و فرهنگی عظیم و بین المللی، نقش مهمی در تقویت و توسعه روابط فرهنگی و بشری بین کشورهای عضو انجمن CCTS دارد.

بنابراین، ابتکار رئیس جمهوری ازبکستان برای تبدیل بالاترین نشان انجمن CCTS به نام علیشیر نوایی به پیشنهادی به موقع با هدف توسعه و تقویت روابط فرهنگی و بشری تبدیل شده است.

میرعلیشیر نوایی و میراث ادبی او واقعاً دارای ظرفیت بزرگی جهت وحدت یک منطقه بزرگ شامل کشورهای خاور میانه و همچنین آسیای غربی مرکزی و جنوبی میباشد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز