thumbs b c 0595d7d47d8ad7975a35a9692b65171c 300x169 - مسجد و مجتمع سلیمانیه؛ شناسنامه استانبول 463 ساله شدترکمن نیوز: مسجد و مجتمع سلیمانیه استانبول اثر معمار سنان معمار بزرگ دوره عثمانی با گذشت ۴۶۳ سال از ساختش، همچنان یکی از بناهای بی بدیل و زیبای این شهر تاریخی به شمار می‌رود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ مسجد و مجتمع تاریخی سلیمانیه استانبول اثر معمار سینان، معمار بزرگ دوره عثمانی با گذشت ۴۶۳ سال از ساختش، همچنان یکی از بناهای بی بدیل و زیبای این شهر تاریخی به شمار می‌رود.

مسجد سلیمانیه به دستور سلطان سلیمان قانونی، دهمین پادشاه عثمانی توسط معمار سینان ساخته و در ۱۵ اکتبر سال ۱۵۵۷ افتتاح شد. این مسجد و بناهای جانبی آن قرن‌ها‌ شکوه و عظمت خود را حفظ کرده‌اند و مسجد سلیمانیه به عنوان یکی از نماد‌های شهر تاریخی استانبول محسوب می‌شود.

بسیاری معتقد هستند که این مسجد مهم‌ترین اثر تاریخی امپراتوری عثمانی است. کار ساخت مسجد سلیمانیه و مدارس و کتابخانه های اطراف آن در سال ۱۵۵۰ میلادی آغاز و ساخت آن پس از هفت سال اتمام یافت.

براساس روایت ابراهیم پچوی از مورخین دوره عثمانی، تقریبا ۳۲۰۰ کیلوگرم طلا برای ساخت این مسجد و بناهای جانبی آن هزینه شد و سه هزار و ۵۲۳ کارگر در ساخت آن مشغول بودند.

گفته می‌شود در فصول تابستان گاهی در حدود دو هزار کارگر همزمان مشغول کار در روند ساخت این مسجد تاریخی بوده اند.

سرانجام کار ساخت مسجد و مجتمع سلیمانیه استانبول پس از هفت سال پاسان یافت و این مسجد در ۱۵ اکتبر ۱۵۵۷ با حضور سلطان سلیمان قانونی و مقامات دولتی آن دوره با کلیدی که از سوی سلطان سلیمان به معمار سینان داده شده بود افتتاح شد.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۹:۲۳

۲۴ مهر ۱۳۹۹

کد خبر :

84369

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک