امروز : چهارشنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    84369

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    19:23 | ۲۴ مهر ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

thumbs b c 0595d7d47d8ad7975a35a9692b65171c 300x169 - مسجد و مجتمع سلیمانیه؛ شناسنامه استانبول 463 ساله شدترکمن نیوز: مسجد و مجتمع سلیمانیه استانبول اثر معمار سنان معمار بزرگ دوره عثمانی با گذشت 463 سال از ساختش، همچنان یکی از بناهای بی بدیل و زیبای این شهر تاریخی به شمار می‌رود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ مسجد و مجتمع تاریخی سلیمانیه استانبول اثر معمار سینان، معمار بزرگ دوره عثمانی با گذشت 463 سال از ساختش، همچنان یکی از بناهای بی بدیل و زیبای این شهر تاریخی به شمار می‌رود.

مسجد سلیمانیه به دستور سلطان سلیمان قانونی، دهمین پادشاه عثمانی توسط معمار سینان ساخته و در 15 اکتبر سال 1557 افتتاح شد. این مسجد و بناهای جانبی آن قرن‌ها‌ شکوه و عظمت خود را حفظ کرده‌اند و مسجد سلیمانیه به عنوان یکی از نماد‌های شهر تاریخی استانبول محسوب می‌شود.

بسیاری معتقد هستند که این مسجد مهم‌ترین اثر تاریخی امپراتوری عثمانی است. کار ساخت مسجد سلیمانیه و مدارس و کتابخانه های اطراف آن در سال 1550 میلادی آغاز و ساخت آن پس از هفت سال اتمام یافت.

براساس روایت ابراهیم پچوی از مورخین دوره عثمانی، تقریبا 3200 کیلوگرم طلا برای ساخت این مسجد و بناهای جانبی آن هزینه شد و سه هزار و 523 کارگر در ساخت آن مشغول بودند.

گفته می‌شود در فصول تابستان گاهی در حدود دو هزار کارگر همزمان مشغول کار در روند ساخت این مسجد تاریخی بوده اند.

سرانجام کار ساخت مسجد و مجتمع سلیمانیه استانبول پس از هفت سال پاسان یافت و این مسجد در 15 اکتبر 1557 با حضور سلطان سلیمان قانونی و مقامات دولتی آن دوره با کلیدی که از سوی سلطان سلیمان به معمار سینان داده شده بود افتتاح شد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز