امروز : سه شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

سلسله یادداشت های همدلی (شماره 2)

مسئولیت اصحاب رسانه در شرایط کرونایی

  • کد خبر :

    70954

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    14:06 | ۱۷ اسفند ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

3 300x206 - مسئولیت اصحاب رسانه در شرایط کروناییتورکمن نیوز ویروس کرونا چند وقتی است که بخش هایی از ایران و به تبع آن مردم و شهروندان گنبد کاووس و منطقه را درگیر کرده است. برای مبارزه با ویروس کرونا و جلو گیری از شیوع آن، نهاد های و سازمان های مختلفی تلاش می کنند:

مقامات دولتی، کادر پزشکی و پرستاران و نیروهای متفرقه بیمارستان، نیروهای نظامی و بسیج ، هیئت های مذهبی ، خیرین و کسبه و اصحاب رسانه و…

کانال و گرو های مجازی فراوانی در گنبد و منطقه فعال هستند که در هر کدام افرادی عضو می باشند. با بررسی محتوای پیام ،عکس و اطلاعات و اخباری که در هریک از کانال و گروه ها منتشر می شود، آدمی را قدری نگران می کند. چراکه متاسفانه بخشی از مطالب و اخبار ارسالی شایعه است و برخی مایوس کننده و برخی هم غیر علمی و برخی هم بی فایده.

ادامه این روند آسیب هایی بسیاری به دنبال خواهد داشت و به همین جهت اصحاب رسانه و فعالان فضای مجازی در شرایط کرونایی فعلی مسئولیت سنگینی دارند و بایستی راهکار مناسبی در نظر بگیرند و برای ساماندهی فضای مجازی اقدام کنند.

چند پیشنهاد را خدمت دوستان رسانه و فعالان فضای مجازی ارائه می کنم و امید وارم مفید باشد.

1–اولین سخن یاد آوری این نکته است که همه تیم های فعال از جمله تیم های پزشکی، به هر میزانی که قوی و موثر عمل کنند، اگر رسانه های محلی اقدام کادر پزشکی را به خوبی پوشش ندهند، موفقیت آنها در چشم مردم کم رنگ خواهدبود؛ بنابراین لازم است با دقت زیاد اوضاع و احوال پیرامون را رصد کرد و به خوبی در رسانه ها منعکس نمود.

2–افکار عمومی یعنی آنچه مردم درفضای مجازی می بینند و می خوانند و دیده ها و شنیده ها را به یکدیگر منتقل می کنند؛ و هرنوع واکنشی که فعالان و کاربران فضای رسانه نسبت به این رفتارها نشان می دهند ،به شکلی در فضای مجازی منتشر می شود. در واقع یک رابطه نانوشته و دوطرفه ای بین مردم و فضای مجازی وجود دارد ولی منشا افکار عمومی و پله اول شکل گیری باور عمومی شهروندان گنبد، به اخبار و اطلاعات ارسالی اصحاب رسانه مربوط می شود؛ پس مسئولانه، فضای رسانه و افکار عمومی را مدیریت کنید.

3–درفضای مجازی اخبار کذب و مایوس کننده بصورت مرتب منتشر می شود، چنین روندی را با انتشار اخبار صحیح و امیدآفرین تغییر دهید.

4–در این روزها برخی اخبار مربوط به فوت افراد مختلف را منتشر می کنند که ادعا دارند این افراد بر اثر مبتلاشدن به ویروس کرونا از دنیا رفته اند؛ با فرض بر اینکه چنین اخباری صحیح باشد، بایستی پرسید که آیا انتشار فوت فردی ،کمکی به وضعیت فعلی می کند؟ واضح است که انتشار چنین اخباری آرامش را از مردم می گیرد و استرس را افزایش می دهد.

5– برخی مطالب و یادداشت های به اصطلاح علمی منتشر می کنند،این افراد تاچه میرانی اطمینان دارند که این مطالب مودد تائید جامعه پزشکی است؟ و چرا قبل از تائید مراکز علمی و پزشکی منتشر می کنند؟

6–برخی عکس و خبری را منتشر می کنند که منبع آن معلوم نیست، بهتراست با ذکر منبع ، مطلب و پیامی منتشر شود.

7–شایعات در فضای مجازی زیاد دیده می شود و تکرا شایعه توسط افراد متعدد یعنی تزریق یاس و شکست در باور تک تک شهروندان گنبدی. بهتر است قبل از ارسال خبر و هر نوع پیام و عکسی، کمی فکر کرد و به صحت آن یقین پیدا کرد و اگر به هر علتی صحت مطلب معلوم نگردید از فوروارد خبر، عکس و مطلب به گروههای دیگر خودداری کرد.

 

✍️ شکور زیرک

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز