امروز : پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

۲۵۵,۹۰۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    106664

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    23:50 | ۰۴ بهمن ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

نافعی 2 269x300 - مرگ عزتمندانه یا زندگانی حقیرانه؟!ترکمن نیوز: رشید نافعی عضو هیئت تحریریه ترکمن نیوز یاداشتی برای این پایگاه خبری ارسال کرد که در ادامه می‌خوانید:

آغا دیر عایبی یوق غاریب بولانینگ
بتر دور بار بولیب غاریب اولانینگ
اوزارمی بیترمی ییغیب آلانینگ
ایرسغال اوجاغیندا پایینگ بولماسا

عنوان سوالی بالا چکیده‌ای است مستخرج از شعر بالاست که منسوب به یکی از شاعران تورکمن به نام آغا تکه می‌باشد.

« در مقطع و انتهای شعر٫ شاعر تلنگری به ذهن خواننده‌اش می‌زند و الاهم فالاهمی در باب مراحل و سطح زندگی انسان می‌کند. می‌گوید ایرادی مترتب هیچ آدم زنده‌ای نیست که ندار باشد و با کمبودهایی و نداشته‌هایی عمرش را زندگانی کند ولی بلافاصله به مسأله‌ای اشاره می‌کند که می‌تواند ایرادی ابدی قلمداد شود و شاعر آن را بدترین نوع مرگ می‌داند که معادل نوعی مرگ فقیرانه و حقیرانه است. به عبارتی اگر کسی در دوران زندگیش دارا بوده و از مکنت و ثروت بالایی برخوردار باشد و یا پست و مقامی داشته است ولی با تمام آن امکانات و شرایط نتوانسته باشد سرمایه اجتماعی و جایگاهی شایسته و با مردم بودن را کسب نماید و در آخر عمری از چشم/ گوش و زبان مردم افتاده باشد ٫ در این صورت شاعر در مورد این افراد می‌گوید که زنده بودنشان را به مرگی فقیرانه و حقیرانه پاک باخته خواهند بود. چون از نظر شاعر اینگونه افراد به اجاق و خزانه پاک خدایی وصل نبوده‌اند و هرچه قدر هم تلاش بکنند سهمی از آن خزانه نخواهند برد پس بنابرآن ٫ با چشم باز ٫ با دل و جان از زندگانی شأن سیر راضی نخواهند بود..»

به زعم تفسیر و برداشت نگارنده از این شعر سوال این است آیا کسی که نزدیک هفتاد سال از عمرش را خلاف جهت حرکت عمومی مردم سپری کرده است و به هر وسیله‌ای و با انواع لطایف و الحیل تنها به انباشت کیسه منافع شخصی و کسب جایگاه و مقامش بوده است و با انواع چرب زبانی میان گوشت و پوست ارتزاق نموده است٫ از نگاه شعر بالا چه نوع مرگی قسمت اینگونه افراد خواهد بود؟ مرگ عزتمندانه یا حقیرانه؟!

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز