امروز : چهارشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۱

|

دمای هوای شهر

عبدالمجید نورتقانی ترکمن نیوز 300x211 - مرمت و نگهداری از گنبدقابوس جزو پروتکل‌های یونسکو استترکمن نیوز: مدیر پایگاه میراث جهانی برج قابوس گفت: حفاظت و مرمت گنبدقابوس و ابنیه‌های تاریخی جزو پروتکل های یونسکو برای مراقبت از بناهای قدیمی و تاریخی است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  عبدالمجید نورتقانی اظهار داشت: بنای گنبدقابوس مرمت طولانی مدتی داشته است و از سال 1310 مرمت در دوره معاصر به صورت جدی آغاز شده است.

نورتقانی با بیان اینکه در حال تهیه طرح جامع مرمت برج قابوس هستیم اضافه کرد: مرمت اضطراری بنا به دلیل فرسایش های زیستی در پوسته خارجی و همینطور رویش بوته ها از سال 1397 در این خصوص همکاری هایی با دانشگاه شهید بهشتی شروع شده است.

وی اضافه کرد: به موازات همین کار از سال 1398 داربست هایی توسط دفترفنی پایگاه نصب شد که جزو اموال پایگاه محسوب می شوند.

نورتقانی 300x211 - مرمت و نگهداری از گنبدقابوس جزو پروتکل‌های یونسکو است

مدیرپایگاه جهانی برج قابوس ادامه داد: حفاظت و مرمت پیوسته جزو پروتکل های یونسکو برای بناهای ثبت جهانی محسوب می شود که نشان از اهمیت و توجه وزارت میراث فرهنگی به این نوع بناهاست.

وی با بیان اینکه تخصیص اعتبار برای این نوع طرح ها به صورت پیوسته و سالانه انجام میگیرد، بیان داشت: برای تهیه طرح مرمت قردادی به ارزش 3 میلیارد ریال منعقد شده است که براساس این طرح هزینه ها نیز براورد خواهد شد.

نورتقانی در خاتمه اظهار داشت: تاکنون هیچ گونه حمایت مالی از سوی سازمان جهانی یونسکو صورت نگرفته است و تنها حمایت های معنوی از قبیل دوره های آموزشی و همکاری از طریق کارشناس های تخصصی امور پایگاه های کشور از سوی این نهاد انجام گرفته است.

 

 

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز