زمینی ترکمنستان 300x169 - مرز زمینی سرخس برای ۱۰ روز بازگشایی شدترکمن نیوز:  مدیر پایانه مرزی سرخس گفت: این مرز زمینی واقع در شمال شرق خراسان رضوی از امروز ۲۴ شهریور ماه به مدت ۱۰ روز با شرایط خاص از سوی ترکمنستان بر روی ناوگان باری ایران گشوده شد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  مهدی رضایی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران افزود: بر اساس ملاقات مرزی امروز دوشنبه و مطابق شیوه نامه های بهداشتی مورد توافق، مقرر شد روزانه ۱۰ دستگاه کامیون با عبور از پل مرزی مشترک در عمق ۱۰۰ متری خاک ترکمنستان، تریلر یا همان بار خود را تحویل کشنده‌های کشور همسایه دهد تا آنان بار را به مقصد در خاک ترکمنستان و یا دیگر مرز کشور ثالث تحویل دهند.

وی ادامه داد: در حال حاضر ترکمنستان در قالب همین روش تبادلات تجاری زمینی خود در مرز “آلات” با کشور ازبکستان را انجام می‌دهد.

هفته گذشته پس از ۶ ماه و نیم بسته بودن مرز زمینی سرخس، این مرز مهم به صورت آزمایشی به مدت سه روز بازگشایی شد و در این بازه زمانی تنها یک محموله ترانزیتی شامل چهار دستگاه تریلر حامل ۲۴ خودروی سواری از ایران وارد کشور ترکمنستان شد.

پایانه مرزی سرخس در نقطه صفر مرزی ایران و ترکمنستان و ۱۸۵ کیلومتری شرق مشهد قرار دارد.

کشور ترکمنستان با حدود هفت میلیون نفر جمعیت، در آسیای مرکزی با کشورهای ایران، ازبکستان، افغانستان و قزاقستان مرز زمینی دارد.

خراسان رضوی از شمال و شمال شرق به طول تقریبی ۵۳۱ کیلومتر دارای مرز مشترک با ترکمنستان است که این مرز در محدوده شهرستانهای قوچان، درگز، کلات، سرخس و صالح‌آباد قرار دارد.

چهارم اسفند ماه پارسال در پی شیوع ویروس همه‌گیر کرونا هر دو مسیر زمینی و ریلی گذرگاه مرزی سرخس با ترکمنستان بسته شد تا اینکه مسیر ریلی این گذرگاه اواخر خرداد ماه گذشته بازگشایی شد.

ترکمنستان دارای چهار گذرگاه مرزی با ایران است که پس از شیوع کرونا و بسته شدن مرزهای زمینی، فقط تبادلات تجاری از طریق دو مرز ریلی سرخس و اینچه برون در خراسان رضوی و گلستان انجام می‌شود.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۴:۱۳

۲۴ شهریور ۱۳۹۹

کد خبر :

82643

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک