امروز : سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۴,۵۱۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    95072

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    14:14 | ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ترکمن نیوز: نماینده وزارت امور خارجه در استان گلستان معتقد است مخدومقلی فراغی  نه تنها شاعر ملی ترکمن بلکه یک عالم، عارف مسلک می باشد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  ذوالفقار امیرشاهی در مراسم گرامیداشت ۲۸۸-مین سالگرد تولد  مخدومقلی فراغی با اشاره بر رونمایی تندیس این شاعر بزرگ در میدان منتسب به ایشان، اظهار داشت: هر کس وارد شهر ترکمن می شود با یاد و نام شاعر ترکمن وارد شده و در هنگام خروج نیز نام و یاد او در خاطرش می ماند.

وی افزود: مخدومقلی فراغی زاده استانی است که مردم آن از همه مواهب و نعمت های الهی برخوردار هستند.

نماینده وزارت امورخارجه در استان گلستان با اشاره بر تشابهات ترکمن های استان گلستان با کشور ترکمنستان و همچنین ظرفیت های فرهنگی، تاریخی و تجاری، تاکید کرد: با استفاده از این پتانسیل ها می توانیم ارتباطات فرهنگی و تجاری خود را گسترش دهیم.

وی با یادآوری برقرار شدن پرواز گرگان آکتائو، خاطر نشان کرد: با تلاش های صورت گرفته امیدواریم پروازهای گرگان-استانبول و گرگان_نجف نیز به انجام رسد.

وی در خصوص دوران زندگی مخدومقلی فراغی اظهار داشت: بخش مهمی از زندگی مختومقلی فراغی مصادف با اواخر دوران نادرشاه افشار و شرایط پراشوب و ویرانی ناشی از جنگ بوده است.

امیرشاهی ادامه داد: در آن زمان خرافه پرستی توسط فریبکاران و متظاهرین دین در اثر فقر و جهل مردم رواج چشمگیر داشته است. در چنین شرایطی مخدومقلی فراغی با سرودن اشعار تاثیرگذار در وصف مظلومیت اسلام و کرامات و فضائل پیامبر و امامان در راه احیای دین،فرهنگ اسلامی و شرافت انسانی استفاده می کرد.

وی با بیان اینکه امروزه مخدومقلی فراغی با اندیشه ها و افکارش به خوبی یاد می شود اضافه کرد: ایشان با نگاه های مصلحانه، کریمانه و حکیمانه اش در میان عامه مردم آسیای میانه به ویژه ترکمنستان فعلی به شخصیت جاودانه و معنوی تبدیل شده است.

نماینده وزارت امورخارجه در استان گلستان در خاتمه گفت: هویت حقیقی و شخصیت بزرگ این شاعر بزرگ ایرانی را می توان در سبمای فکر و اندیشه او جستجو کرد و ارتباط معنوی او در حقیقت در تعامل حقیقی با خداوند دانست و همین تعامل باعث شد محخدومقلی فراغی نه تنها در جامعه ایرانی بلکه در کشورهای آسیایی بالاخص آسیای مرکزی نیز جایگاه ممتازی داشته باشد.

گزارش از: آینا شیرزاد

سردبیر پایگاه خبری ترکمن

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز