امروز : پنجشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

فراغی ترکمن نیوز ۱ 1 241x300 - «مخدومقلی فراغی» سهمی در تقویم ملی ایران ندارد/ یک روز به نام شاعر ترکمن ثبت شودترکمن نیوز:  فرماندار مراوه‌تپه، خواستار اختصاص یک روز به نام «مخدومقلی فراغی» در تقویم ملی ایران شد و گفت: مخدومقلی از شاعران و دانشمندان بزرگ ایرانی است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  لقمان قربانی در گفتگو با ایسنا با اشاره به جایگاه مخدومقلی فراغی عارف و شاعر پرآوازه ترکمن اظهار کرد: از آنجایی که خداوند مخدومقلی را از دیگر افراد جامعه متمایز آفریده و در ردیف عارفان و ارادتمندان دین قرار داده از جایگاه ویژه‌ای در بین مردم برخوردار است.

وی افزود: قرآن کریم همیشه به وحدت بین مسلمانان تاکید دارد و از آنجایی که اکثر اشعار مخدومقلی برگرفته از قرآن کریم، آموزه‌های دینی و فرمایشات بزرگان است وی نیز در جای‌جای اشعار خود به وحدت و اتحاد بین مسلمانان سفارش کرده است.

فرماندار مراوه‌تپه با بیان اینکه امسال دویست و نودمین سالگرد مخدومقلی فراغی است، تصریح کرد: تاریخ تولد عنوان شده از سوی ترکمنستان برداشتی از تمثیل‌های اشعار مخدومقلی فراغی بوده و هیچ استنادی ندارد، چراکه «آنا قربان ایشان» نبیره مخدومقلی کنار مزار وی حصاری کشیده و با خواهرزاده‌های مخدومقلی (فرزندان زبیده خواهر مخدومقلی) دیدار کرده، همچنین تاریخ و شجره‌نامه کامل ایشان نوشته و در بین ریش‌سفیدان گرکز، مخدومقلی فراغی از تیره گوگلان است که همین مسئله یک سند برای تعیین سال تولد است و براساس آن امسال دویست‌و نودمین سالگرد تولد مخدومقلی فراغی است.

قربانی در پاسخ به این پرسش که چرا اشعار مخدومقلی فراغی به طور کامل ترجمه و در اختیار عموم جامعه قرار نگرفته است، پاسخ داد: ترجمه شعر مختدمقلی نیاز به شاعر قوی ترکمن دارد که بتواند مفهوم صحیح اشعار را برساند و آنها را به شیوه صحیح ترجمه کند، گرچه تاکنون اشعار وی ترجمه شده ولی برای اساتید این حوزه رضایتبخش نبوده است.

وی اضافه کرد: دستگاه‌های متولی می‌توانند با دعوت اساتید ترکمن استان و شاعران بزرگ فارسی‌زبان در خصوص ترجمه اشعار مخدومقلی فراغی با یکدیگر بحث و تبادل نظر کرده و برای ترجمه صحیح با یکدیگر همفکری کنند.

فرماندار مراوه‌تپه، خواستار نامگذاری یک روز به نام مخدومقلی فراغی در تقویم رسمی شد و افزود: باید یک روز مختص مختومقلی فراغی در تقویم ملی ثبت شود چراکه مخدومقلی شاعر و دانشمند بزرگ ایرانی محسوب می‌شود.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز