امروز : یکشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

ریال

|

دمای هوای شهر

مخدومقلی 300x204 - مخدومقلی فراغی از ما وحدت و کنار هم بودن می‌خواهدترکمن نیوز:  همایش مخدومقلی فراغی شاعر ترکمن با حضور نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، مسئولان استانی، مردم و چهره های فرهنگی در بجنورد برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ محمد وحیدی نماینده پنج شهرستان استان در مجلس شورای اسلامی در این همایش گفت: اگر قصد معرفی استان خراسان شمالی به هموطنان خود و حتی در خارج از مرزهای کشور را داریم تا تجربه فرهنگی خوبی هم شکل بگیرد، نیازمند همت شایانی از سوی مسئولین صدا و سیما برای تهیه یک برنامه فاخر صدا و سیما در قالب سریال هستیم تا بتوانیم داشته های فرهنگی این استان را به خوبی معرفی کنیم.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی در ادامه عنوان کرد : خوشبختانه در بین مجموعه اقوام و قومیت ها، قوم ترکمن قابلیت های مهمی دارد.

وحیدی با اشاره به جایگاه شاعر این قوم فرهیخته گفت: مخدومقلی فراغی دارای اشعار فاخر و وحدت آفرین مبتنی بر تنوع فرهنگی و همچنین مبتنی بر ارزش های اسلامی، اخلاقی و احترام به مجموعه مذاهب اسلامی و اهل بیت(علیه السلام) به ویژه اشعاری که در ابیات این شاعر فرهیخته بسیار پر فروغ و تاثیر گذار است در مدح حضرت فاطمه الزهرا(س) است.

نماینده مردم ۵ شهرستان استان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی ضمن تجلیل از خدمات مرحوم غیادی عنوان کرد : یکی از کسانیکه ما در دوران کرونا از دست دادیم و برای همه ما در استان خراسان شمالی و استان گلستان تلخ بود، از دست دادن مرحوم دکتر عبدالجلیل غیادی بود.

وحیدی ادامه داد : مرحوم غیادی دارای ویژگی های شاخصی است که یکی از ویژگی های برتر ایشان، این بود که داشته های یک قومیت که در دورترین مناطق روستایی است نه تنها در حوزه ملی بلکه در حوزه بین المللی معرفی کرد.

عضو هیات رئیسه فراکسیون مردمی انقلاب اسلامی در مجلس شورای اسلامی گفت: معرفی شخصیت ها و برگزیدگان باید با رویکردهای متنوع همراه باشد، بخشی از آنها در حوزه آثار موسیقی یا اشعار و برخی در حوزه فرهنگی خودش را نشان می دهد، ولیکن تنوع این موضوع می بایست در کلیه حوزه های فرهنگی خودش را جا بدهد، نباید غافل شد که در محیط های مدرسه و دانشگاهی ترویج اخلاق مبتنی بر رفتار یک شاعر مهم است.

عضو فراکسیون ورزش در پایان عنوان کرد : اشعاری که امروز از شعرای بزرگ در وصف مرحوم فراغی خوانده شد، بیانگر آن است که  فراغی زندگی سخت، بی پیرایه و شاید در تنگناهی داشت ولی روح بلندش باعث نشد که مدح گوی کسانی بشود که بخواهد دستش را جلوی کسی دراز کند، این مهم است که یک شاعر، شاعر باقی بماند بدون اینکه دلبستگی به یک سری افراد خاص در یک حوزه سرزمینی داشته باشد و توانست داشته های فرهنگی و ارزش خودش را حفظ کند و برای آیندگان هم به یادگار بگذارد.

مخدومقلی از ما وحدت و کنار هم بودن می خواهد

اراز محمد سارلی نویسنده و پژوهشگر فعال ترکمن استان گلستان که از مهمانان ویژه این مراسم بود نیز در سخنرانی خود گفت: مخدومقلی فراغی در اشعار زیبایی که دارد از ما وحدت داشتن و کنار هم بودن را می خواهد و می‌گوید اتحاد تمام دارایی انسان ها می تواند باشد و هویت ما در اتحاد و همدلی است .

وی افزود: مخدومقلی فراغی با سرودن اشعار به زبان ترکمنی باعث حفظ این زبان شده است و این میراث گرانبها و ارج نهادن به آن را تقدیم ملت ترکمن کرده است .

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کمبود های فرهنگی در میان قوم ترکمن خراسان شمالی گفت: در استان گلستان در یک سال اول که مراسم مخدومقلی برگزار شد ما توانستیم برای همه شهرهای ترکمن نشین خودمان انجمن شعر و ادب راه اندازی کنیم و در سال دوم انجمن موسقی استان را راه اندازی کردیم و در سال سوم نیز با سفر رییس جمهور ترکمستان برای شرکت در مراسم مخدومقلی و حضور ایشان در آق توقای گلستان محل مزار این شاعر ما متوجه شدیم نیاز به کارهای فرهنگی بسیاری داریم به همین دلیل هفته نامه ها و ماهنامه ها و فصل نامه ها را راه اندازی کردیم .

وی ادامه داد: این چنین مراسمات باعث می شود افراد فرهنگ دوست و ادب دوست دور هم جمع شوند و فکری برای فرهنگ بومی خود کنند.

سادلی گفت: این ها زمانی اتفاق می افتد که برخی دستگاه ها مانند فرهنگ و ارشاد اسلامی و … پای کار بیایند و حامی شان باشند اگر چنین نشود فرهنگ ، نشر و اعتلای فرهنگ ضربه می خورد.

وی با گله گذاری از مسؤلان استان خراسان شمالی افزود: من به این مراسم از طرف مسؤل برگزاری مردمی این همایش دعوت شدم و نه از طرف مسئلان متولی این استان !

مراسم مخدومقلی فراغی بعد از دوسال وقفه کرونایی با کمک مردمی در بجنورد برگزار شد که در این مراسم از خانم دکتر عبدالجلیل غیادی به پاس زحمات دکتر در زمان حیاتش تقدیر و تشکر شد .

تقدیر 225x300 - مخدومقلی فراغی از ما وحدت و کنار هم بودن می‌خواهدهمچنین از خانم ها مرادی و صاحب جمال رحیمی به دلیل انجام فعالیت های فرهنگی تقدیر به عمل آمد .

 

گزارش از: صاحب جمال رحیمی

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز