امروز : شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۰۶,۳۷۰

ریال

|

دمای هوای شهر

فضلی وزیر کشور 1 300x198 - مختومقلی فراغی باعث وحدت بین اقوام و مذاهب است/دبیرخانه دائمی نکوداشت مختومقلی فراغی تشکیل شودمراسم و بزرگداشت-تورکمن نیوز:  وزیر کشور با بیان اینکه مختومقلی فراغی باعث وحدت و انسجام بین اقوام و مذاهب و ضامن عزت و آزادگی ملت ایران در جهان است گفت: مراسم مختومقلی فراغی باید غنی و پرمحتوا برگزار شود و دبیرخانه دائمی نکوداشت این شاعر و عارف تشکیل شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ عبدالرضا رحمانی فضلی امروز در مراسم نکوداشت مختومقلی فراغی، شاعر و عارف نامی ترکمن اظهارداشت: این مراسم یکی از برنامه‌های خوب و ارزشمند است و باید بامحتوا و غنی برگزار شود. نباید این مراسم به گونه‌ای باشد که مردم چند ساعت اینجا بنشینند و صحبت‌های بنده و مسئولان اجرایی را بشنوند.

وی ادامه داد: باید دبیرخانه دائمی این شاعر بزرگ ترکمن در طی سال در حوزه‌های مختلف ادبی، عرفانی، فلسفه و اجتماعی و … اندیشه‌ها و اشعار این شاعر را با کمک اندیشمندان مورد بررسی قرار دهد.

رحمانی فضلی بیان داشت: این دبیرخانه باید ادبیات تطبیقی با شعرای بزرگ ملی ایران همچون حافظ، سعدی، عطار و غیره را انجام دهد. علاوه براین باید در سال موسیقی اصیل ترکمن متناسب با سروده‌های این شاعر تولید و در مراسم نکوداشت او اجرا شود.

وی افزود: پس از ۲۸۶ سال امروز گرد هم آمدیم تا یاد و خاطره شاعر بزرگ ترکمن مختومقلی فراغی را زنده نگه داریم و باید بیاندیشیم که چه موضوعی منجر به آن شد که این شاعر بزرگ ترکمن در تاریخ زنده بماند.

رحمانی‎فضلی گفت: اشعار مختومقلی فراغی منجر به وحدت در جامعه شده است و این وحدت منجر به آن شده که چهل سال علی ‎رغم همه دشمنی ‎ها برعلیه انقلاب اسلامی با اقتدار اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی را دنبال کنیم.

وی خاطرنشان کرد: برخی انسان‌ها به دلیل پیوند با حق تعالی جاودانه و ابدی می‌شوند و در ذهن، خاطره، قلب و زندگی مردم مانند آبی روان، زلال و حیات بخش جاری هستند. در عین حال جاودانگی برای جسم و ماده معنا ندارد، فقط چیزی به جا می‌ماند که در ظرف زمان و مکان نگنجد. اگر انسان بتواند خود را از حوزه مادیات خارج کند و به حوزه ملکوت برساند، جاودانه خواهد بود.

رحمانی فضلی با اشاره به تنوع جغرافیایی، قومی و نژادی کشور تاکید کرد: با توجه به وحدتی که در عین کثرت داریم و درجهت اعتلای دین اسلام و مفاخر ملی و میهنی ایران اسلامی و با برگزاری شب های شعر، آرامگاه مختومقلی فراغی را به مرکزی برای پاسداشت ادبیات ایران تبدیل کرد.
وی اضافه کرد: اگر امروز حافظ، سعدی و مختومقلی فراغی در ذهن، جان و زندگی مردم جاری هستند، جرعه ای از می هستی را با عشق نوشیده اند و براین اساس هزاران عاشق نیز مسیر آنان را انتخاب کرده و راه و اندیشه و معرفت آنها را بیان می کنند.

وی ایران اسلامی را مایه افتخار آزادگان جهان دانست و خاطرنشان کرد: ملت ایران برای استقلال، هویت، عزت و تقویت دین خدا جلوی هر زورگو متجاوزی ایستاده است و فقط گناه او این است که استقلال، آزادی و عزت می‌خواهد.

وزیر کشور گفت: باید به مفاخر فرهنگی خود اعتقاد و ایمان داشته باشیم و مسیر حیات اجتماعی را از طریق معارف حق تعالی، عرفا و علما و اولیای بزرگ خود ادامه دهیم.

گزارش از: یاشار نیازی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

هیتر رستورانی گوشی طرح هیتر گلخانه Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز