امروز : چهارشنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    44353

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    10:16 | ۰۷ بهمن ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

enghelab iran 300x169 - محذوفان انقلابیادداشت-ترکمن نیوز-  انقلاب فرزندان خود را می خورد یا سیاست پدر مادر نمی شناسد مفهومی آشنا برای همگان است. با درست و غلط بودن این شعارها کاری نداریم ولی آنچه در انقلاب ایران اتفاق افتاده همان است که در انقلاب شوروی هم افتاده و نتایج ویرانگر آن در صفحات تاریخ ثبت شده جلوی چشم همگان است.

گفته می شود استالین حدود یک میلیون نفر از اعضای حزب کمونیست اتحاد شوروی را از بین برده است از جمله تروتسکی و بوخارین و زینوویف و کامنف و… را که هر کدام دانمشمندان و نظریه پردازان و تئوریسینهای حزب محسوب می شدند. خیلیها معتقد بوده اند علت اصلی حمله هیتلر به شوروی این بوده است که هیتلر احساس کرده استالین دولت مردان کاردان و شایسته ی شوروی را از بین برده و دیگر کسی نمانده است.

سردادن شعارهای تند و رادیکال در اوایل انقلاب در آن شور و احساسات هیجانی می تواند در کوتاه مدت توجیه داشته باشد. اما ادامه ی آن در طول چهل سال که انقلاب به نظام تبدیل شده است زیاد منطقی به نظر نمی رسد. ادامه رادیکالیسم مفهوم واقعیش حذف میانه روها و معتدلان است. در انقلاب ایران حذف از کمونیستها و لیرالها و سکولارها و غیز مذهبیها شروع آخرین ایستگاهش خانواده ی بنیان گذار انقلاب بوده است.

خانواده های آیت الله منتظری و طالقانی و بهشتی و مطهری و مهندس بازرگان و رجایی و رفسنجانی و خاتمی و کروبی و موسوی خانواده های شاخص آن می باشند. اینها سرمایه های اساسی این انقلاب بوده اند که فعلاً کنار گذاشته شده اند.

این حذفها برای پیش بردن یک خط و مشی سیاسی رادیکال می باشد. چهل سال پیش هیچکس فکر نمی کرد یا در مخیله اش هم نمی گنجید حذف و کنار گذاشتن به خانواده ی بنیان گذار انقلاب هم برسد. در اوایل انقلاب حجت الاسلام سید احمد خمینی با اینکه مجتهد نبود بدون امتحان در مجلس خبرگان رهبری پذیرفته شد. اما اجتهاد سید حسن خمینی را چند نفر از مراجع تقلید تایید کرده بودند ولی او با کمال حیرت از رقابت در انتخابات مجلس خبرگان باز ماند. این نشانه تغییر نگاه به خانواده بنیان گذار جمهوری اسلامی را نشان می دهد.

حذف شدگان محبوبیت و مشروعیت زیادی در بین مردم داشتنه و دارند. چون آنها سختیها و مصائب زیادی در راه انقلاب متحمل شده اند. زندگی آنها با زندان و شکنجه و تبعید و اعدام و دربدری همراه بوده است. اگر اینها بدون مخالفت هم کنار بکشند خسرانی بزرگ به این نظام است. چون وزن باقی ماندگان را برای ادامه ی حکومت کم می کند.

حالا جای این بزرگان با چه کسانی پر شده است؟ آیا علم الهداها و سیداحمد خاتمیها و کاظم صدیقیها می توانند جای این بزرگان را پر کنند. نارضایتی خانواده ی حذف شدگان که منتقدان دلسوز این نظام هستند برای میلیونها ایرانی تاثیر گذاروبرای سرنوشت نظام زیانبار است.

خیلیها نارضایتی عمومی، ناکارآمدی مزمن و مشروعیت و مقبولیت پایین و فساد و اختلاس گسترده درسیستم اقتصاد فعلی را ناشی از حذف دولت مردان شایسته و کاردان و پاک دست می دانند. آیا کسی می داند ارابه ی حذف تا کجا می تواند به کار خود ادامه دهد؟ یا زمانی از خواب غفلت بیدار خواهیم شد که کانون های مشروعیت بخش و وحدت آفرین هیچکدام در کنار مانیستند؟

بحرانهای پیش رو و مشکلات انباشته شده ی سالهای اخیر حکم می کند سیاست حذف کنارگذاشته شود. تغییرنگاه و اصلاح روشهای ناصواب بیش از پیش لازم است و گرنه حل مشکلات و مصائب جاری ازتوان یک جناح خارج به نظر می رسد.

 

نوشته:امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز