امروز : جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

مشترک مرزی گمرکی 300x225 - محدودیت سفر زمینی به ترکمنستان برداشته می‌شودترکمن نیوز:  نشست مشترک مرزی گمرکی ایران و ترکمنستان در مرز باجگیران-هودان با حضور روسای کل گمرکات دو کشور برگزار شد

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  به نقل از گمرک ایران، دور نخست نشست مشترک مرزی گمرکی ایران و ترکمنستان با حضور محمد رضوانی فر معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران و مقصد خدایقولیف رئیس کل خدمات گمرکی ترکمنستان و هیئت همراه صبح امروز در محل گمرک باجگیران خراسان رضوی و دور دوم نیز بعد از ظهر امروز در گمرک هودان ترکمنستان برگزار شد.

در این نشست مشترک گمرکی ایران و ترکمنستان با حضور روسای کل گمرکات دو کشور با هدف توسعه همکاری ها و مبادلات مرزی ایران با ترکمنستان برگزار شد، ایجاد دروازه مشترک مرزی، فراهم شدن مقدمات انعقاد تفاهم نامه آموزشی، برگزاری جلسات مشترک به صورت مستمر و منظم میان دو طرف و تماس های مستمر مسئولان گمرکات مرزی با هدف توسعه و تسهیل مبادلات مرزی، توسعه بازارچه های مرزی و رفع محدودیت های تردد مسافر که پس از شیوع بیماری کرونا ایجاد شده است از جمله مهمترین محورهای  مذاکرات بود.

بنا بر این گزارش، در نشست مشترک مرزی گمرک ایران و ترکمنستان در مرز باجگیران-هودان رضوانی فر معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران با اشاره به توسعه همکاری های متقابل گمرکی بر تحقق دروازه مشترک مرزی تاکید کرد.

رضوانی فر با اشاره به نشست مشترک مسئولان گمرکات ایران و ترکمنستان در بالاترین سطح در ۶ ماه گذشته اظهار داشت: این نشست ها نشان از عزم و اراده جدی دو طرف بر افزایش همکاری و تعاملات اقتصادی است.

وی با اشاره به اینکه دولت سیزدهم توجه ویژه ای به توسعه تعاملات اقتصادی و مرزی با کشورهای همسایه دارد گفت: در برنامه های دولت، توسعه تعاملات اقتصادی به ویژه با کشورهای همسایه جزء اولویت های اصلی است.

معاون وزیر اقتصاد تأکید کرد: معتقدم توسعه تعاملات اقتصادی و مرزی با ترکمنستان در راستای سیاست دولت جمهوری اسلامی ایران برای تعامل و توسعه اقتصادی با کشورهای همسایه صورت می گیرد که با این اقدامات، حجم مبادلات تجاری بین دو کشور به نسبت آمار فعلی چند برابر خواهد شد.

مقصد خدایقولیف رئیس کل خدمات گمرکی ترکمنستان نیز در این نشست بر توسعه همکاری های گمرکی با ایران تاکید و از ایجاد دروازه مشترک مرزی میان گمرکات دو کشور و انعقاد تفاهم نامه آموزشی استقبال کرد.

این گزارش می افزاید در نشست مشترک مرزی گمرکی ایران و ترکمنستان در مرز باجگیران-هودان با حضور رؤسای کل گمرکات دو کشور مقرر شد در راستای بهره‌مندی از تجربیات ۲ طرف و تبادل اطلاعات تفاهم نامه آموزشی منعقد شود.

در پایان دور اول مذاکرات، روسای کل گمرک ۲ کشور از بخش های مختلف گمرک باجگیران ازجمله بازارچه های مرزی بازدید کردند، همچنین در ابتدای دور دوم نشست با حضور رئیس کل گمرک ایران و هیئت همراه در گمرک‌مرزی هودان ترکمنستان از بخش های مختلف این گمرک مرزی به همراه رئیس کل خدمات گمرکی ترکمنستان و دیگر مسئولان گمرکی این کشور بازدید به عمل آمد.

در این نشست که در مرزهای باجگیران خراسان رضوی و هودان ترکمنستان بین رؤسای کل ۲ گمرک ایران و ترکمنستان برگزار شد، معاونان و مسئولان گمرک ترکمنستان و سفرای ۲ کشور نیز حضور داشتند.

همچنین در این سفر، رئیس کل گمرک ایران را ابراهیم نقدی سرپرست حقوقی و نظارت گمرک ایران، مهدی محمدی مشاور رئیس کل و سرپرست اداره کل حراست، امید گلزاری سرپرست دفتر همکاری های بین الملل، فاطمه اعتماد مقدم سرپرست مرکز آموزش، تحقیقات و ظرفیت سازی گمرک و جواد جعفری ناظر گمرکات خراسان رضوی همراهی می کردند.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز