امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    73432

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    14:06 | ۲۸ فروردین ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ملی 300x197 - مجلس سنا جای مجلس شورا را پر می‌کند؟ترکمن نیوز:  روزنامه آرمان ملی درمطلبی با عنوان« مجلس سنا جای مجلس شورا را پر می‌کند؟» این گونه آورده است:

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  به نقل از روزنامه آرمان ملی؛ «مجلس محدود شده، تصمیم‌گیر اصلی در امور مهم نیست، سقف پروازش را محدود کردند.» این اظهارات برخی نمایندکان در خصوص مجلسی است که قرار بوده در راس امور باشد. البته به اذعان برخی علت این ناکارآمدی عدم‌اصلاح ساختاری در مجلس و اصلاح قانون اساسی مبتنی بر مقتضیات زمان است. عده‌ای معتقدند اینگونه کارکرد مجلس بیش از ملی به کارکرد محلی شبیه است و در این شرایط نیاز به مجلس بالادستی یعنی مجلس سنا داریم. غلامعلی جعفرزاده رئیس فراکسیون مستقلین مجلس معتقد است: «باید جای بالاتری باشد که برای مصالح کشور تصمیم‌گیری کند؛ باید مجلسی تشکیل دهیم که مجزا از شورای نگهبان و انتخابی باشد. سناتورها باید وارد مجلس سنا شوند و مسائل کلان کشور را بررسی کنند.»

 

لزوم تشکیل مجلس سنا

تاکنون بسیار در خصوص برخی ناکارآمدی‌ها و علل آن در نهادهای مختلف سخن به میان آمده و چندی است که فعالان سیاسی، کارشناسان و صاحب‌نظران در این باره به اظهار‌نظر پرداخته‌اند. با این حال آنچه مشخص است و به نوعی نخ تسبیح صحبت اکثر کارشناسان است نوعی بازنگری و اصلاح متناسب با زمان در قانون اساسی است که شاید بتواند در راستای کارآمدی هر چه بیشتر بسیاری از نهادها موثر واقع شود. شاید امروز نمونه بارز این ناکارآمدی، محدودیت و عدم‌کارکرد را به‌وضوح بتوان در مجلس دید. به گواه خود نمایندگان چه به لحاظ تقنینی و چه به لحاظ نظارت مجلس جایگاه واقعی خود را از دست داده و دیگر آنطور که باید در راس امور نیست. از این رو به قرائت برخی بهتر است که برای اصلاح روند امور، مجلسی بالادستی برای مجلس شورا در نظر گرفته شود که صاحب‌نظران و متفکران از همه جریان‌های سیاسی انتخاب و در آن حضور داشته باشند و به بررسی مسائل کلان و کلی کشور بپردازند. هر چند این مساله چند باری پیش از این مطرح شده اما هر بار عده‌ای با این منطق که امروز مجمع تشخیص به‌عنوان نهاد بالادستی در جای مجلس سنا نشسته این مساله را به حاشیه برده‌اند. حال اینکه مجمع تشخیص نهادی انتصابی است که براساس قانون اساسی در راستای حل اختلاف میان مجلس و شورای نگهبان ایجاد شده است. از طرفی اکثر کشورهای جهان امروزه با این روند یعنی ایجاد دو مجلس به کار خود ادامه می‌دهند و بد نیست که کشورمان نیز در این سمت و سو حرکت کند. البته اگر در این دیدگاه به اصلاح ساختار بنگریم این تغییرات اجتناب‌ناپذیر است چرا که در سه دهه گذشته متناسب با شرایط و مقتضیات زمان نهادهایی تشکیل یا حذف شده‌اند و اکنون نیز با توجه به مقتضیات زمانی می‌توان برای کارآمد کردن نهادهای ناکارآمد و بهبود عملکردها به این تغییر و اصلاح تن داد. آنچه مسلم است در صورت بروز این تغییرات و ایجاد نهادهایی مثل مجلس سنا از سویی شاهد کارکرد موثر برخی نهادها و از سوی دیگر استفاده از چهره‌های سیاسی تاثیرگذار در حاشیه قدرت در راستای توسعه کشور در سطوح مختلف خواهیم بود.

 

مجمع تشخیص مجلس سنا نیست

نماینده رشت در مجلس، درباره لزوم تشکیل مجلس سنا اظهارداشت: ساختار کشور دچار مشکل است و تقریبا مجلس و نماینده مردم خاصیت خود را از دست داده است. نمایندگان هیچ کاری نمی‌توانند انجام دهند. اگر تصمیم نمایندگان کوچک‌ترین بار مالی داشته باشد باید مطابق اصل ۷۵ دولت تایید کند و اگر کوچک‌ترین مشکلی داشته باشد، شورای نگهبان آن را خلاف شرع می‌داند. برنا نوشت؛ غلامعلی جعفر‌زاده‌ایمن‌آبادی با بیان اینکه اشکال دیگر این است که تعارض منافع وجود دارد، اظهارکرد: جای بالاتری باید باشد که برای مصالح کشور تصمیم‌گیری کند و پای خودش در میان نباشد. آقای عبداللهی ۸ دوره نماینده بوده؛ او الان کجاست؟ آقای باهنر کجا هستند؟ سناتورها باید وارد مجلس سنا شوند.‌ وی درباره مجمع تشخیص مصلحت و ایفای نقش مجلس سنا افزود: با این ساز و کار مجمع نمی‌تواند مجلس سنا باشد چراکه همه اعضای آن انتصابی هستند. در حال حاضر مجمع تشخیص مصلحت نظام یک طیف انتصابی مربوط به یک جناح است. ما باید مجلسی تشکیل دهیم که افرادی در آن حضور یابند که بیش از چهار، پنج دور توسط مردم انتخاب شده‌اند و این مجلس باید مجزا از شورای نگهبان و انتخابی باشد. سناتورها باید مسائل کلان کشور را بررسی کنند. مجمع تشخیص مصلحت نمی‌تواند عملکرد مجلس سنا را داشته باشد چرا که انتخابی نیست و جناح‌های مختلف در آن حضور ندارند. رئیس فراکسیون مستقلین مجلس با تاکید بر اینکه قانون اساسی باید اصلاح شود، عنوان کرد: به اعتقاد من ما حتی نیاز به نخست‌وزیر داریم. بزرگ‌ترین مانع برای تشکیل مجلس سنا عدم اصلاح قانون اساسی است. قانون اساسی باید متناسب با شرایط فعلی کشور اصلاح شود. در هیچ جای دنیا نمی‌توان با روش ۵۰ سال پیش کشور را اداره کرد. عضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار کرد: مجلس کنونی محلی است، ما برای مباحث کلان‌تر نیاز به مجلس سنا داریم. فردی که با چهار هزار رای نماینده مجلس می‌شود در کنار فردی می‌نشیند که با یک میلیون و ۲۰۰ هزار رای نماینده شده است. فردی که هفت دور نماینده مجلس بوده است، فرد عاقل و پخته‌ای است، قانون کشور را می‌داند، در همه زمینه‌ها صاحب‌نظر است، این فرد باید کجا برود؟ باید سناتور شود. جعفرزاده تصریح کرد: تجربه نشان داده نظام پارلمانی ما پاسخگو نیست و ما باید کمی مترقی‌تر فکر کنیم و مطابق با سازوکاری که دنیا از آن جواب مثبت می‌گیرد، باشیم.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز