امروز : یکشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۵,۴۲۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    43433

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    23:49 | ۱۹ دی ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

یادداشت-ترکمن نیوز-   چند وقت پیش در خبرها داشتیم که یک دزد خراسانی به خاطر دزدیدن چند راس گوسفند به قطع دست محکوم و انگشتانش بریده شد. خیلی از حقوق دانان و نویسنده گان و روشنفکران به این حکم حق یا نا حق اعتراض کردند و خیلیها هم حکم دادگاه را عادلانه و مطابق با شرع و قانون دانستند.

حدود یکی دوسال پیش هم دو جوان زور گیر با ضرب و شتم و مجروح کردن یک نفر پول و اموال او را گرفته بودند دستگیر و بعد از مدت کوتاهی اعدام شدند. این اعدام به خاطر این بود که این صحنه توسط یکی از دوربینهای مدار بسته فیلم برداری شده و فیلم آن در سراسر کشور پخش شده بود.

اگر از این صحنه دور بین مدار بسته فیلم نگرفته وافکار عمومی از آن بدون اطلاع مانده بود و به صورت عادی رسیدگی می شد. با مجازات سبک چندماه یا چند سال زندان تمام می شد. چون سالانه از این گونه جرمها هزاران مورد اتفاق می افتد ولی مجرمی به خاطر مجروح کردن کسی اعدام نمی شود.

طی یکی دوسال هم جسته و گریخته اخبار ورشکستگی موسسات مالی بگوش می رسید و در نهایت خسارت این خلاف کاران و اختلاس گران به مقدار سی و پنج هزار میلیارد تومان که تقریباً معادل یک دهم بودجه ی یک ساله ی کل کشور می شود با تصمیم مسئولان از جیب مبارک ملت بدون سر و صدا پرداخت شد.

حالا هم متهم فساد مالی موسسه ی ثامن الحجج با اختلاس دوازده هزار میلیارد تومان تنها ۱۵ سال زندان گرفته است. این را مقایسه کنید با اختلاس فاضل خداد که حدود بیست و پنج سال پیش فقط به خاطر اختلاس ۱۲۳ میلیارد تومان اعدام شد.

اگر تورم این ۲۵ سال را هم حساب کنیم فکر نکنم دو هزار میلیارد تومان بیشتر شود. اینها غیر از خودی و غیر خودی و رفتارهای متفاوت چه معنای دیگری دارد. مگر همه با یک قانون محاکمه نمی شوند؟ مجازات سرقت گوسفند چند میلیون تومانی قطع دست!!!، مجازات اختلاس هزاران میلیاردی ۱۵ سال زندان!!!

آیا کسی عادلانه بودن این احکام را می پذیرد؟

نوشته:امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز