امروز : جمعه ۰۱ بهمن ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۵,۲۵۰

ریال

|

دمای هوای شهر

تجاری ایران ترکمنستان 300x206 - مبادلات 312 میلیون دلاری تجاری ایران و ترکمنستانبین الملل-ترکمن نیوز-  رایزن اقتصادی ایران در ترکمنستان با بیان اینکه مبادلات تجاری دو کشور در ۱۰ ماه امسال ۳۱۲ میلیون دلار بود گفت: از این میزان ۳۰۵ میلیون دلار صادرات و هفت میلیون دلار هم واردات کالا از این کشور همسایه داشتیم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، رحمت الله خرمالی در بجنورد اظهار با بیان اینکه ۱۵ کشور هدف صادراتی ترکمنستان بوده اند گفت: ایران رتبه ۱۳ را در بین کشور های جهان در این جایگاه دارد.
وی افزود: یک هزار و ۲۰۰ کیلومتر با کشور ترکمنستان ارتباط مرزی زمینی و دریایی داریم که این کشور در حوزه واردات چهارمین شریک تجاری ایران پس از ترکیه، چین و روسیه است.
خرمالی با بیان اینکه اقتصاد کشور ترکمنستان کوچک شده است گفت: شاخص جی دی پی این کشور از ۱۰ به ۶ رسیده است، ترکمنستان تلاش دارد تا واردات از سایر کشور ها را کم کند.
وی اظهار داشت: در سال ۲۰۱۷ این کشور چهار میلیارد دلار واردات داشت و در بررسی ۲۰۱۸ نیز ۴۰ درصد برنامه را مدیریت کرده است.
وی شعار این کشور در سال جاری را افزایش تولید عنوان کرد و افزود: کالاهایی که از کشورهای دیگر وارد می کند را جایگزین خواهن کرد.
خرمالی محصولات عمده صادرات به این کشور را شامل سیب زمینی، سیب درختی، شکر، سیمان، محصولات پلاستیکی، ساختمانی، کاشی، سرامیک و سایر موارد ذکر کرد و افزود: خراسان شمالی پتاتسیل خوبی برای بحث صادرات به این کشور دارد که باید تقویت شود.
رایزن اقتصادی کشورمان در ترکمنستان با بیان اینکه هم اکنون مشکلاتی در واردات و صادرات با این کشور وجود دارد افزود: از سوی دو طرف تلاش می شود تا این مشکلات برطرف و تبادلات تقویت شود.
خرمالی با بیان اینکه ساختار کلی این کشور مبتنی بر بخش نفت و گاز است افزود: محصولات غذایی و صنایع سبک هم از محصولات عمده این کشور می باشد.
وی بر رفع مشکلات ارتباطات بانکی تاکید کرد و گفت: در این خصوص مکاتباتی داشته ایم، همچنین سعی خواهد شد مشکلات ترانزیتی برطرف شود و تردد کامیون ها افزایش یابد.
وی به عدم وصول مطالبات برخی تجار ایرانی نیز در این کشور اشاره کرد و گفت: باید قراردادها مستند باشد تا بتوانیم در این خصوص پیگیری کنیم، قرارداد دو طرف باید در اتاق های بازرگانی دو کشور، بورس و سفارت خانه ها ثبت و ضبط شود.

 

گردآوری:گروه خبری ترکمن نیوز

https://turkmensnews.com

منبع:Irna

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز