امروز : چهارشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۱

|

دمای هوای شهر

شبکههای اجتماعی 300x225 - مادران سایبری و کودکان قارچی مدرنیتهترکمن نیوز:  مادران سایبری و کودکان قارچی مدرنیته و لازمه‌ها و واجبات ظهور و بروز آن در عرصه زندگی جامعه ایران بدون اینکه زمینه‌های آماده سازی و نحوه بهره مندی و سلوک در انواع مظاهر آن مجال فرصت و رخصت به گروه‌های مختلف سنی و شغلی افراد موجود در جامعه دهد، بی محابا و لجام گسیخته، جوانان و طیف میان سال ایران را بصورت فردی و گروهی به سوی خود نه تنها می‌توان گفت جذب کرد و ربود بلکه انسان‌ها را در خود همانند اختاپوسی هضم کرد.

در این بین ربایش ذهن و زمان افراد ، یقینا آنچه بیش از سایرین بر ذهن و جسم تسلط غیر قابل انکاری داشته است دو مقوله گریزناپذیر ” تلفن همراه “و ” اینترنت ” می باشد و انچه را که در تعریف فضای مجازی ، دهکده جهانی و بطور کلی فضای لذت بخش سایبری گنجانده می شود و شوربختانه روز به روز به میزان تنوع و افزایش گستردگی سطح علاقه مندی افراد مختلف جامعه افزوده می شود.

اما غرق شدن مادران در این ورطه هولناک دنیای پرجذبه شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها نگاه ویژه تری می طلبد چرا که این مادران کودک یا کودکان خود را دچار سندرم رهاشدگی می نمایند و زمان هایی را که حق تربیت کودک می باشد و وظیفه حس مادری اقتضا می کند در شبانه روز صرف بازی ، آموزش و مهارت های پایه زندگی کودک نماید ، سر در چهار گوشه اعجاب انگیز گوشی تلفن همراه خود داشته باشد .

چه بسیار است کودکانی که حق رشد و تربیت اصولی آنان توسط این گونه مادران “وقت نداشته ” و غول بی دست و پای هجمه های دنیای سایبری گرفته و سلب می شود .

باید بررسی و پژوهش شود چرا سطح علقه های سایبری مادران ایرانی و عواقب ناپسند آن شدیدتر و گسترده تر از مادران دیگر کشورهای پیشرفته آسیایی مانند ژاپن و کره جنوبی و مسلمان مانند مالزی و اندونزی و غیره است .

شاید بتوان گفت فرهنگ اصیل و ریشه دار آن کشور ها مانع از آن می شود که مادران بتوانند حق فرصت طلایی تربیت کودکان خود را تضییع نمایند که اگر چنین کنند از سوی نگاه و ذهن تیزبین جامعه برخورد اصلاحی صورت می گیرد .

این مادران سایبری که بیشتر آنها تحصیل کرده دانشگاهی و خانه دار می باشند زندگی فیک و ظاهر پر زرق و برق دیگران در شبکه های اجتماعی را بر ساختن و بهسازی زندگی واقعی خود ترجیح می دهند و افسوس های مکرر زبانی و ذهنی آنان ، پریشانی مضاعف بر روان و بهداشت روانی اینان می گذارد .

بدانیم و آگاه باشیم در عرصه اسفناک هجوم امواج مخرب سایبری ، مادران ” سر در گوشی ” ندانسته و ناآگاهانه آینده سرنوشت ساز فرزندان خود را به بازی می گیرند و تباه می سازند و قریب به یقین فرزندان مادران سایبری در دهه سوم زندگی خود مچ قصور و کوتاهی مادران کوته فکر خود را خواهند گرفت .

✍️عباس مهدی زاده — روزنامه نگار

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز