مجازات اعدام در قزاقستان 300x300 - لغو مجازات اعدام در قزاقستانترکمن نیوز: رئیس‌جمهور قزاقستان طی فرمانی مجازات اعدام را در این کشور لغو کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  یک یادداشت انتشار یافته در پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری قزاقستان حاکی است که قاسم جومارت توقایف رئیس جمهوری این کشور آسیای میانه، پروتکل دوم کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی تصویب شده در پارلمان این کشور را امضا کرده است. این سند امضا کنندگان را ملزم به لغو مجازات اعدام می سازد .

مجازات اعدام در قزاقستان از سال ۲۰۰۳ به حال تعلیق در آمده بود، اما دادگاه ها همچنان در شرایط خاص و در ارتباط را جرایم تروریستی حکم اعدام صادر می کردند.

روسلان کولکبایف، فرد مسلحی که سال ۲۰۱۶ هشت پلیس و دو غیرنظامی را در تیراندازی در شهر آلماتی بزرگترین شهر قزاقستان به قتل رسانده بود، از جمله محکومانی است که در صورت لغو حکم تعلیق مجازات اعدام، قرار بود اعدام شود.

کولکبایف اکنون با لغو مجازات اعدام با مجازات حبس ابد مواجه خواهد شد.

در سال ۲۰۰۳ نورسلطان نظربایف، اولین رئیس جمهوری قزاقستان بعد از استقلال این کشور از اتحاد جماهیر شوروی سابق، با امضای حکمی به طور موقت مجازات اعدام را به حال تعلیق در آورد.

این حکم اجرای همه احکام اعدام را معلق ساخت اما این که دادگاه‌ها حکم اعدام صادر کنند را ممنوع نکرد. در سال ۲۰۰۴ مجازات حبس ابد در قزاقستان به عنوان یک مجازات جایگزین معرفی شد.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۰۷

۱۴ دی ۱۳۹۹

کد خبر :

88037

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک