امروز : دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

۲۵۵,۹۰۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    109266

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:31 | ۲۱ فروردین ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

دهیاری ها به عنوان بازوی اجرایی شوراها در سطح روستاها، از مهمترین نهادهای مردمی و محلی در ایران محسوب می شوند. براساس قانون، دهیاری نهاد عمومی غیردولتی است و به صورت خودکفا اداره می‌شود اما این خودکفا بودن مانع از کمک های دولتی در جهت رسیدگی به عمران و آبادانی روستاها نخواهد بود.

باتوجه به اینکه در قانون ۴۸ وظیفه برای دهیاری ها تعیین شده و دهیاران وظایف متعددی در حوزه های عمرانی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دارند، ضرورت دارد تا در جهت ارائه خدمات مطلوب به روستاییان و توسعه روستاها، به اعتبارات واریزی از سوی دولت وابسته نشده و در راستای ایجاد منابع درآمدی پایدار گام بردارند.

همچنین باتوجه به اینکه میزان اعتبارات دریافتی دهیاری ها در استان های غیر صنعتی مانند گلستان بسیار کمتر از میزان دریافتی دهیاری ها در استان های صنعتی مانند یزد، مرکزی، اصفهان، البرز، قم، تهران و … است. این موضوع ضرورت ایجاد منابع درآمدی پایدار برای دهیاری های استان گلستان را بیش از پیش نمایان می کند.

یکی از راه های ایجاد منابع درآمدی پایدار برای دهیاری ها، استفاده از تسهیلات کم بهره سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور می باشد. این سازمان در راستای توانمندسازی دهیاری ها و کمک به ایجاد منابع درآمدی پایدار، به طرح های اقتصادی دهیاری ها تا سه برابر بودجه محقق شده سال گذشته، تسهیلات کم بهره با ۶ الی ۱۲ ماه تنفس پرداخت می نماید.

برهمین اساس دهیاران می توانند باتوجه به ظرفیت موجود در سطح روستاها با الگوبرداری از تجربه های موفق سایر روستاهای کشور و مشورت با تحصیل کردگان، نخبگان و … در این حوزه گام بردارند. ایجاد اقامتگاه بودمگردی، احداث رستوران، کمپینگ، پرورش گل و گیاه، احداث واحدهای تولیدی خرد و … از جمله مواردی است که دهیاری ها می توانند براساس پتانسیل ها و ظرفیت های روستای خود، در جهت راه اندازی آن اقدام نمایند.

به عنوان نمونه، دهیاری روستای گزشرقی بخش مرکزی بندرگز در سال های اخیر با دریافت تسهیلات از سازمان شهرداری ها و دهیاری ها اقدام به احداث رستوران بین راهی نموده و اکنون برای دهیاری گز شرقی به عنوان یک منبع درآمدی پایدار محسوب می شود.

مهران قزلجه کارشناس حوزه روستایی

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز