امروز : چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    48977

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    19:56 | ۲۳ اسفند ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

photo ۲۰۱۹ ۰۳ ۱۴ ۱۹ ۱۲ ۱۰ 300x169 - قلب شهرستان گمیشان با گندآب و لجنزار کانال فاضلاب جریحه دار شده است+عکساخبار تلگرامی- تورکمن نیوز کانالی که روزگاری آب خروشان گرگانرود در آن به جانوران آبزی جان میبخشید و موجبات زیبایی و تفریح مردم را فراهم میکرد؛ اینک تبدیل به گندآب و لجنزاری شده که بوی آت آشغال و کثافت آن باعث عذاب شهروندان شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ یکی از اهالی محل گفت: از وقتی سدهای اول و دوم گلستان احداث شد باعث فلاکت شهرها و روستاهای پایین دست رودخانه شد و علاوه بر اینکه کسب و کار خیلی از کشاورزان و ماهیگیران را از بین برد بلکه به علت جاری شدن فاضلاب های شهری و روستایی در مسیر رودخانه تا به دریا تنها کانال فاصلاب به جا مانده است.
روزگاری گرگانرود یکی از پرآب ترین رودخانه های شمال کشور محسوب میشد و دوران کودکی خیلی از مردم ترکمن صحرا با شنا و ماهیگیری در این رودخانه خاطرات شیرینی دارند.

بر اساس شنیده ها از اهالی؛
در روزگاری – حدود 70 سال پیش یکی از بزرگان روستای سلاق شخصی به نام حضرتقلی مسیر رود را تغییر داده و از داخل روستای خود گذرانده. رودی که از کنار روستای ناردالی می گذرد مسیرش قطع شده و مثل سابق دارای آب نیست.
گرگانرود به دریای خزر میریزد در حالی که این رود آبی است که از بین زمین های کشاورزی به این رود وارد می شود و به دریا میریزد.
این وضعیت بیش از 20 سال است که با این مسیر انحرافی وجود دارد و در طول این سالها باعث زوال محیط زیست پایین دست رودخانه گرگانرود شده است.

امروزه که دولت به خصوص دستگاه های چون میراث فرهنگی و گردشگری و مسئولین دم از صنعت گردشگری میزنند و در رسانه ها بوق تبلیغاتشان گوش همه را پرکرده است که با جذب گردشگر میتوان درآمد سرشاری داشت و اشتغالزایی ایجاد کرد؛ چرا قبل از هرچیز ادارات و دستگاه های مربوطه به خصوص محیط زیست این کانال فاضلاب را که در قلب شهر کوموش تپه و شهرستان گمیشان با چهره کریه در حال خودنمایی است را پاک نمیکنند تا بوی نامطبوع آن موجب فرار شهروندان و اهالی مرزبان نشود. چرا قبل از اجرای برنامه های گردشگری و فرارسیدن نوروز برای اینکه گردشگران از دیدن این کانال بدریخت منزجر نشوند زیبایی طبیعت را به خودش بازنمیگردانید.

گزارش از: آرزو بسیا

گزارش تصویری: آرزو بسیا

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز