بیگ بن۱ 300x300 - قلب‌بیگ بن؛ ساعتی که ترک‌های عثمانی ساختند و انگلیسی‌ها ویهودیان دزدیدندترکمن نیوز:  شاید کمتر کسی بداند که نماد ملی بریتانیا و ساعت معروف شهر لندن (Big Ben) ساعتی بود که مسلمانان ترک در عهد خلافت اسلامی عثمانی ساخته بودند و آن را در مدخل شهر قدس در باب الخلیل در ولایت فلسطین که در آن زمان از ممتلکات و اراضی دولت اسلامی عثمانی بود نصب کرده بودند.

ساعت دقاقه قدس که امروزه در لندن نگهداری می‌شود پس از سقوط دولت تورکان عثمانی به دستور جنرال آلنبی در سال ۱۹۲۲م تفکیک و به سرقت برده شد، و به موزه لندن منتقل شد، ساعتی که موتور آن امروزه عقربهای ساعت بیگ بن را به حرکت در می آورد.

مهندسان تورک این ساعت را بروی باب الخلیل در کنار قلعه بروی سطح مربعی بنا کردند که ارتفاعش به ۱۳ متر میرسید و دارای چهار وجهه بود که از تمام زوایا برای سکنه قدس قابل رویت بود، و همچنین در مقابل مسافران آتی به قدس از شهر یافا و الخلیل به عنوان یک اثر معماری بی نظیر قرار می‌گرفت.

ساخت این ساعت ۷ سال به طول انجامید و مبلغی بالغ بر ۲۰ فرانک فرانسوی صرف ساخت آن شد، و بنایش در سال ۱۹۰۹م به مناسبت استلام عرش خلافت توسط سلطان عبدالحمید سلطان تورک به پایان رسید.

📚منبع :  ۲۵ فوریه سال ۲۰۱۵/ روزنامه اتحاد، فارس رحال

در تصویر ضمیمه شده مکان قدیم ساعت در باب الخلیل وپرچمهای دولت تورک عثمانی را بر دیوارهای شهر در لحظه ورود ارتش اشغالگر بریتانیا به فرماندهی جنرال آلنبی را می‌بینید و در تصویرهای جدید همان مکان بدون وجود برج ساعت عثمانی که به سرقت رفت دیده می‌شود.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۹:۰۰

۲۲ دی ۱۳۹۹

کد خبر :

88458

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک