امروز : سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    114215

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    8:10 | ۰۶ مهر ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

قزاقستان 300x209 - قزاقستان در مسیر درستترکمن نیوز:  رئیس جمهور قزاقستان، کشورش را با گام های درست به سمت دموکراسی هدایت می کند. این را اصلاحات رهبر دولت نشان می دهد که بسیاری از حوزه های سیاسی، اقتصادی و از همه مهمتر زندگی اجتماعی کشور را در بر می گیرد.

قاسم جومارت توکایف به عنوان یک سیاستمدار شایسته با تجربه گسترده در زمینه روابط بین الملل، البته از اعتماد بالای شهروندان قزاقستان برخوردار است. تعجب آور نیست که او برای سالهای زیادی از زندگی حرفه ای خود سمت های مهمی در دولت کشور داشت: او در وزارت امور خارجه اتحاد جماهیر شوروی کار می کرد، پس از استقلال قزاقستان، او وزیر امور خارجه، معاون و نخست وزیر بود. جمهوری قزاقستان، دو بار به عنوان رئیس سنای پارلمان جمهوری، و در سال 2008 – نایب رئیس مجمع پارلمانی و سازمان امنیت و همکاری اروپا انتخاب شد.
در مارس 2011، توکایف به عنوان معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، مدیر کل دفتر سازمان ملل متحد در ژنو، و همچنین نماینده شخصی دبیرکل سازمان ملل متحد در کنفرانس خلع سلاح منصوب شد، همچنین به عنوان دبیرکل کنفرانس خلع سلاح خدمت کرد. ، به عنوان رئیس شوراهای وزیران امور خارجه کشورهای مستقل مشترک المنافع و سازمان همکاری شانگهای انتخاب شد.
در مارس 2019، قاسم جومارت توکایف به عنوان رئیس جمهور قزاقستان سوگند یاد کرد و در ژوئن همان سال با کسب 70.96 درصد آرا، در انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری پیروز شد. همانطور که بسیاری از همکاران من – ناظران و کارشناسان بین المللی که در آن زمان در قزاقستان حضور داشتند – اشاره کردند، این نشان دهنده ارزیابی مثبت جمعیت از کار توکایف به عنوان رئیس دولت و امیدهای مرتبط با او است.

حوادث غم انگیز ژانویه امسال رئیس جمهور قزاقستان را به عنوان یک رهبر قدرتمند نشان داد که مردم بدون قید و شرط سرنوشت خود را به او سپردند. او به خوبی از عهده این کار برآمد و محرک ها و عروسک گردانان را در پشت شورش ها بیکار گذاشت. تصمیماتی که او گرفت باعث شد تا در کمترین زمان ممکن از بحران عبور کرده و با حداقل ضرر از آن خارج شویم.
همچنین مهم است که قزاقستان تحت رهبری توکایف از یک سیاست صلح آمیز و چندجانبه پیروی کند و با همه کشورهای جهان روابط دوستانه داشته باشد. اصلاحات رئیس جمهور فعلی نه تنها با هدف دگرگونی ریشه ای نظام سیاسی کشور، بلکه دموکراتیزه کردن جامعه قزاقستان به طور کلی انجام می شود. بسیاری از آنها واقعاً پر سر و صدا هستند و نشان دهنده آغاز یک دوره جدید در تاریخ کشور هستند.
به عنوان مثال، اصلاحات قانون اساسی که در ماه ژوئن در یک همه پرسی ملی به تصویب رسید، بر مهمترین حوزه های زندگی و فعالیت شهروندان قزاقستان تأثیر می گذارد. بنابراین، طبق اصلاحات قانون اساسی، قزاقستان از یک شکل حکومتی فوق ریاست جمهوری خارج می شود و نقش پارلمان با انتقال اختیارات تقویت شده است. بستگان رئیس جمهور از تصدی مناصب عالی دولتی منع شده اند.
مقررات مربوط به نقش و امتیازات ویژه رئیس جمهور اول قزاقستان نیز مستثنی شده است – این موضع به ویژه توسط نیروهای مخالف این کشور که مکرراً با “فرقه شخصیت الباسی” که به نظر آنها شکل گرفته بود مخالفت کردند، به خوبی پذیرفته شد. با اشتیاق فراوان از سوی عموم مردم و لغو مجازات اعدام پذیرفته شد.

از جمله دیگر مواد اصلاحات – تشکیل نمایندگان مجلس در سیستم انتخاباتی مختلط، کاهش سهمیه ریاست جمهوری در سنا. تغییرات واقعاً قابل توجه است ، زیرا به عنوان مثال ، سیستم اکثریت به شما امکان می دهد تا یک معاون را به درخواست رأی دهندگان فراخوانی کنید. یک ماده ثابت شده است که زمین و روده های آن متعلق به مردم باشد.

عبدالله شهید، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل که در 11 اوت سال جاری به قزاقستان سفر کرد، از اصلاحات توکایف بسیار قدردانی کرد. به گفته وی، اصلاحات دموکراتیک در حال انجام اجازه می دهد تا حمایت از حقوق بشر و توسعه جامعه مدنی در قزاقستان به سطح کاملا جدیدی برسد.
13-15 سپتامبرامسال این کشور میزبان یک رویداد جهانی خواهد بود – کنگره بعدی رهبران مذاهب جهانی و سنتی، که به وضوح نشان دهنده یک محیط بین اعترافاتی و بین مذهبی مطلوب در قزاقستان است. بنابراین، رئیس جمهور قزاقستان از حمایت مستمر کنگره از سازمان ملل متحد تشکر کرد. رئیس مجمع عمومی نیز به نوبه خود خاطرنشان کرد که رویداد پیش رو مهمترین بستر است و از سطح رویداد آینده بسیار قدردانی کرد.
رئیس جمهور قزاقستان به عنوان طرفدار ایده های سازمان ملل متحد، بارها بر نقش استثنایی سازمان جهانی در ارتقای صلح، امنیت و توسعه پایدار جهانی تاکید کرده است. رهبر قزاقستان در دیدار با شهید ا. هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی: این فرصتی منحصر به فرد برای رهبران جهان است تا در یک فضای سازنده گرد هم آیند تا جستجوی ترین راه حل ها را برای همه بشریت پیشنهاد کنند.
به طور کلی، مفهوم “دولت شنوا” که توسط توکایف به عنوان رئیس جمهور قزاقستان ایجاد شد، او را به عنوان یک استراتژیست دوراندیش و سیاستمدار مترقی نشان می دهد. به برکت کار رئیس فعلی دولت است که فرهنگ تجمع در کشور شکل گرفت، مردم آشکارا از مشکلات خود صحبت می کنند، ارتباط بین مسئولان و مردم برقرار شده است و مهمتر از همه اعتماد عمومی ایجاد شده است و افزایش یافت.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز