امروز : سه شنبه ۰۱ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    114218

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    10:24 | ۰۶ مهر ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ترکمن نیوز:  «قاسیم جومارت توکایف» رئیس جمهوری قزاقستان در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک (از19 تا 22 سپتامبر سال 2022)، در سخنانی بار دیگر پایبندی قزاقستان را به ایده های سازمان ملل متحد و آمادگی برای ارائه کمک های بشردوستانه خود را به کشورهایی نیاز به حمایت از طرف کشورهای علاقمند هستند، نشان داد.

1637251332978216942 1000x669 300x200 - قزاقستان بار دیگر دست‌یاری به سوی افغانستان داد

بر اساس پروتکل کمیسیون خیریه بین المللی، جمهوری قزاقستان 9 تا واگن با محموله های بشردوستانه به مردم آسیب دیده افغانستان از حوادث طبیعی چون زلزله و سیلاب ارسال کرده است. این محموله از این عبارت است از: چادر، تخت، رختخواب، ظروف، پوشاک و مواد غذایی. در آینده نزدیک محموله های فوق توسط بخش های ساختاری سازمان ملل متحد در افغانستان توزیع خواهد شد.

دیپلمات های کشور قزاقستان کمک های بشردوستانه این کشور را در آخرین روز تابستان به نمایندگان سازمان ملل متحد در افغانستان (UNAMA) تحویل دادند. این امر مهم در مرکز لجستیک سازمان ملل متحد واقع در شهر ترمز ازبکستان رخ داد.
در این مراسم آقای «رامیز الکبروف» معاون نماینده رسمی سازمان ملل متحد در افغانستان، آقای «یومیکو تاشیما» معاون کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، نمایندگان برنامه جهانی غذا (WFP) و همچنین ریاست ولایت سرخان دریا (ازبکستان) و کارمندان نمایندگی های دیپلماتیک جمهورقزاقستان و جمهوری ازبکستان در افغانستان حضور داشتند.
آقای «رامیز الکبروف» از کمک های مستمر و بطور منظم طرف قزاقستانی به مردم افغانستان قدردانی کرد. وی بر نقش ویژه کشور قزاقستان در کاهش پیامدهای منفی برای مردم افغانستان در شرایط کنونی و به طور کلی در سختترین وضعیت عمومی – سیاسی و اجتماعی که کشور افغانستان روبرو هستند، تاکید کرد.آقای «رامیز الکبروف» اظهار کرد که در این بستر، حمایت های دولت قزاقستان نقش مهمی در جلوگیری از یک فاجعه انسانی در افغانستان دارد، چون بیشتر محصولات آرد گندم از قزاقستان به افغانستان وارد می شوند.
همکاری های نزدیک منطقه ای بین قزاقستان و ازبکستان امکان سازماندهی تحویل محموله را در مدت زمان نسبتاً کوتاه فراهم نمود. به گفته آقای «رامیز الکبروف»، بیش از 60 درصد کمک های بشردوستانه جامعه جهانی از طریق ترمینال ترمز به افغانستان وارد می شود.
آقای «یومیکو تاشیما» نیز به نوبه خود از مردم قزاقستان به خاطر کمک های به موقع قدردانی کرد و ابراز علاقه برای ادامه روابط دوستانه و مشارکت با کشورقزاقستان نمود.
آقای «مارتین گریفیتس»، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه، چند روز پیش یعنی در تاریخ 29 اگوست سال جاری، در سخنرانی در شورای امنیت سازمان ملل متحد با یادآوری وضعیت دشوار این کشور مخصوصا مربوط به قدرت رسیدن طالبان، جامعه جهانی را دعوت کرد تا دست یاری به افغانستان بدهند. ناآرامی های سیاسی در افغانستان کمک های بشردوستانه گسترده ای را تقریبا یک سال وادار به توقف کرد.
در سال 2021، کشور افغانستان بدترین خشکسالی 30 سال اخیر را تجربه کرد. امروزه حدود 19 میلیون افغانستانی با کمبود شدید مواد غذایی روبرو هستند از جمله 3 میلیون کودک به سادگی از گرسنگی می میرند.
در تابستان امسال بزرگترین آفت طبیعی افغانستان را فرا گرفت. در تاریخ 22 ژوئن سال جاری هزاران شهروند افغانستان بر اثر زلزله ویرانگر در ولایات جنوب شرقی کشور آسیب دیده و همچنین در ماه جولای امسال بر اثرسیل عظیم شرق این کشور متضرر شد. ساختمان های مسکونی و زیرساخت ها ویران شدند و به محصولات کشاورزی و مراتع نیز خسارت دیده اند.
قزاقستان که هرگز نسبت به مشکلات دیگران بی تفاوت نمی ماند، یکی از اولین کشورهای بود که برای اجرای اقدامات بشردوستانه خود گام برداشت. تا آنجای که به کشورافغانستان مربوط می شود، دقیقا یک سال پیش، در نشست سازمان همکاری شانگهای در شهر دوشنبه تاجیکستان، آقای «قاسیم ژومارت توکایف» رئیس جمهوری قزاقستان تاکید کرد که قزاقستانآماده بر ارائه تمام کمک های ممکن برای حل فوری مشکلات انسانی و اقتصادی هستند که افغانستان با آن مواجه است. در ماه اکتبر، رئیس جمهورقزاقستان در نشست شورای سران کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS) گفت که «قزاقستان با موضع سازمان ملل متحد هم عقیه است و وضعیت دشوار انسانی در کشور افغانستان باید در کانون توجه کل جامعه بین المللی قرار گیرد».
بحران انسانی در افغانستان قطعا یکی از موضوعات مورد بحث در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ماه سپتامبر سال جاری خواهد بود. ارائه کمک های بشردوستانه به مردم رنج کشیده افغانستان باید توسط تمام جهان ادامه یابد.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز