امروز : دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    51561

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    8:02 | ۲۸ فروردین ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

منیزیم.jpg ترکمن نیوز 300x200 - قرص منیزیم، خوراکی یا تزریقی، چه فواید و عوارضی دارد؟سلامت-ترکمن نیوز:  بسیاری از ما تاکنون از قرص ها و مکمل های زیادی استفاده کرده ایم. یکی از این مکمل های پرمصرف قرص منیزیم است که در مصرف آن نکاتی باید رعایت شود، در ادامه به نکات مهمی در رابطه با مصرف این دارو اشاره می شود

مکمل منیزیم با اسامی تجاری دیگری هم به فروش می رسد که در ادامه با دیگر اسامی قرص منیزیم آشنا می شوید:

Almora
Citrate Of Magnesia
Dewees Carminative
Elite Magnesium
Mag-Gel 600
Maginex
Mag-Tab SR
Phillips Milk of Magnesia
Citracal Slow Release
Liquid Calcium-Magnesium Strawberry Flavor
Mag 2
Magnelium
Magnesium
Magnesium-Rougier

منیزیم به عنوان یک مکمل رژیم غذایی برای افرادی استفاده می شود که دچار کمبود منیزیم هستند. گرچه یک رژیم غذایی متعادل معمولا تمام نیازهای نیازهای منیزیم یک فرد را تامین می کند، مکمل های منیزیم توسط بیمارانی مصرف می شوند که به دلیل بیماری یا درمان با داروهای خاص، منیزیم بدن خود را از دست داده اند.

کمبود منیزیم منجر به تحریک پذیری، ضعف عضلانی و نامنظم شدن ضربان قلب می شود.

آمپول منیزیم فقط با نظارت و کنترل متخصص تغذیه تزریق می شود. گاهی نیز قرص منیزیم یا پودر منیزیم فقط با نسخه پزشک در دسترس قرار می گیرند. دیگر انواع آن بدون نسخه پزشک نیز موجود می باشند.

منابع منیزیم

برای سلامت جسم برخورداری از یک رژیم غذایی سالم و متنوع ضروری است. اگر با متخصص تغذیه مشورت می کنید، دقیقا رژیم غذایی پیشنهاد شده توسط متخصص را دنبال کنید. برای نیازهای ویتمین های مختلف و مواد معدنی از مشاور تغذیه خود بخواهید که لیستی از غذاهای مناسب به شما ارائه دهد. اگر فکر می کنید که ویتامین یا مواد معدنی کافی به بدن شما نمی رسد، بهتر است از مکمل های غذایی استفاده کنید.

بهترین منابع منیزیم عبارتند از سبزیجات دارای برگ های سبز، مغزی جات، نخود فرنگی، لوبیا و دانه غلات پوست کنده نشده. تحقیقات نشان داده که آب سخت* حاوی منیزیم بیشتری است. رژیم غذایی حاوی چربی زیاد باعث جذب کمتر منیزیم می شود. پخت مواد غذایی نیز محتوای منیزیم مواد غذایی را کاهش می دهد.

* آب سخت : آبی است که حاوی نمک‌های معدنی از قبیل ترکیبات بی‌کربنات، یون‌های کلسیم، منیزیم و غیره‌است. از فواید آب سخت باید بگوییم معمولاً شکستگی استخوانهای آنهایی که آب سخت می‌آشامند زودتر بهبود می‌یابد. با وجود فواید آب سخت، سختی بیش از حد آب نیز مضراتی دارد. یکی از این مضرات این است که نوشیدن بیش از حد آب سخت موجب رسوب در افراد سنگ ساز می‌شود و همچنین موجب سنگ کلیه است؛ بنابراین بیشتر توصیه می‌شود از آب سبک برای شرب استفاده کرد و منیزیم و کلسیم مورد نیاز بدن را از غذاها یا سبزیجات و میوه جات تهیه نمود.

مکمل منیزیم به شکل های زیر در بازار موجود می باشد:

کپسول
پودر
مایع
قرص
کپسول پر شده از مایع
قرص پوشش دار
قرص زود رهش
پودر برای تعلیق
شربت

مصرف مکمل منیزیم
قرص منیزیم

اگر شما در حال مصرف مکمل تغذیه بدون نسخه پزشک هستید، با دقت تمام اقدامات احتیاطی و توصیه های اشاره شده روی بسته بندی را دنبال کنید. برای این مکمل ها، موارد زیر را باید مورد توجه قرار داد:

حساسیت به قرص منیزیم

اگر تاکنون هرگونه حساسیت دارویی داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید. به علاوه حساسیت های دیگر، مانند حساسیت به رنگ های غذایی، مواد نگهدانده و حیوانات، نیز حتما به پطشک اطلاع داده شود. برای محصولاتی که بدون نسخه پزشک مصرف می کنید، توصیه های روی بسته بندی و ترکیبات آن را با دقت مطالعه کنید.

مکمل منیزیم برای نوزادان

هیچگونه مشکلی در رابطه با مصرف این دارو برای کودکان، در صورت مصرف صحیح روزانه، گزارش نشده است.

قرص منیزیم برای سالمندان
قرص,دارو

مصرف صحیح این دارو در افراد مسن مشکلی ایجاد ایجاد نکرده است. بررسی ها نشان داده اند که افراد مسن دارای میزان کمی منیزیم در خون هستند. بنابراین معمولا پزشک به این افراد توصیه می کند که از یک مکمل منیزیم استفاده کنند.

منیزیم در دوران بارداری

دریافت ویتامین و مواد معدنی کافی در دوران بارداری اهمیت فوق العاده ای دارد. رشد سالم جنین به منبع غذایی مادر بستگی دارد. با این حال مصرف زیاد مکمل های غذایی در دوره بارداری به مادر و جنین آسیب می رساند و باید از آن اجتناب کرد.

منیزیم در دوران شیردهی و مادران شیرده

در دوران شیردهی نیز دریافت میزان کافی از ویتامین ها و مواد معدنی برای مادر و نوزاد بسیار اهمیت دارد، به ویژه اینکه نوزاد از طریق شیر مادر ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز را دریافت خواهد کرد. با این حال مصرف زیاد مکمل های غذایی در دوره شیردهی به مادر و نوزاد آسیب می رساند و باید از آن اجتناب کرد.

بیماری ها و مکمل منیزیم

وجود برخی مشکلات پزشکی ممکن است بر روی مصرف مکمل های غذایی در این گروه تاثیر بگذارد. در صورتی که دچار هر گونه مشکل پزشکی دیگری هستید، به پزشک خود اطلاع دهید، به ویژه مشکلاتو بیماریی مانند موارد زیر:

بیماری قلبی: مکمل های منیزیم این بیماری را بدتر می کنند.

مشکلات کلیوی: مصرف مکمل های منیزیم ممکن است میزان منیزیم خون را به شدت افزایش دهند (hypermagnesemia) که باعث بروز عوارض جانبی خیلی جدی خواهد شد؛ در این شرایط پزشک میزان مصرف دارو را برایتان تغییر خواهد داد.

طریقه مصرف صحیح منیزیم
قرص منیزیم

مکمل های منیزیم باید همراه با غذا مصرف شوند، مصرف این مکمل ها با معده خالی باعث بروز اسهال می شوند. برای افرادی که از قرص زودرهش این دارو استفاده می کنند، توصیه هایی می شود، از جمله:

قرص را به طور کامل ببلعند، از جویدن یا مکیدن قرص اجتناب کنند.

برخی قرص ها ممکن است شکسته یا خرد شده باشند و یا روی مواد غذایی پاشیده شوند. در مورد این مسئله با پزشک خود مشورت کنید، زیرا این اتفاق در مورد اکثر داروها نباید رخ دهد.

به افرادی که از پودر منیزیم استفاده می کنند، توصیه های زیر می شود:

پودر را در داخل لیوان بریزید.

سپس به آن آب اضافه کرده و هم بزنید.

میزان مصرف منیزیم

میزان مصرف این دارو برای بیماران مختلف متفاوت خواهد بود. بهتر است بیمار طبق توصیه های پزشک یا برچسب روی دارو عمل کند. اطلاعات زیر مربوط به میزان متوسط مصرف این دارو می باشد. اگر میزان مصرف شما متفاوت است، آن را تغییر ندهید، مگر با توصیه پزشک.

میزان دارویی که مصرف می کنید، بستگی به قدرت آن دارو دارد. همچنین تعداد دفعاتی که از یک دارو در طول روز استفاده می کنید و فاصله هر بار مصرف، بستگی به مشکل مربوطه دارد.

میزان مصرف روزانه منیزیم در افراد مختلف متفاوت است و به سن افراد بستگی دارد که میزان مناسب مصرف روزانه منیزیم را در سنین مختلف به شرح زیر بیان می کنیم:

مردان بزرگسال و نوجوان – 270 تا 400 میلی گرم در روز

خانم های بزرگسال و نوجوان – 280 تا 300 میلی گرم در روز

خانم های باردار – 320 میلی گرم در روز

مادران شیرده – 340 تا 355 میلی گرم در روز

کودکان 7 تا 10 سال – 170 میلی گرم در روز

کودکان 4 تا 6 سال – 120 میلی گرم در روز

کودکان از زمان تولد تا 3 سال – 40 تا 80 میلی گرم در روز

برای درمان کمبود منیزیم، برای تمام گروه های سنی و افراد مختلف با شرایط متفاوت، میزان منیزیم تجویز شده توسط پزشک به شدت این کمبود بستگی دارد.

عوارض جانبی قرص منیزیم
هر دارویی علاوه بر تاثیرات مثبت، دارای عوارض جانبی نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض بروز نمی کنند، اما در صورت بروز هر یک مراقبت های پزشکی نیاز خواهد بود.

در صورت مشاهده هر یک از عوارض جانبی زیر، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

عوارض کمتر مشاهده مکمل منیزیم

ضعف و خستگی
التهاب و درد در محل تزریق – فقط برای بخش های عضلانی
فلج عضلانی
مشکل در تنفس

علائم مصرف بیش از اندازه مکمل منیزیم

تاری دید
کما
خستگی یا ضعف
سرگیجه (شدید)
کاهش یا افزایش میزان ادرار
کاهش ضربان قلب
مشکل در تنفس

برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و به خودی خود و با سازگاری بدن با دارو، برطرف می شوند. به علاوه پزشک نیز راهکارهایی برای پیشگیری و کاهش عوارض جانبی ارائه خواهد داد. در صورتی که علائم زیر تداوم پیدا کرده و آزار دهنده شدند، به پزشک مراجعه کنید:

عوارض کمتر مشاهده شده (با منیزیم خوراکی)

اسهال

عوارض دیگری نیز ممکن است رخ دهند که در اینجا به آنها اشاره ای نشده است. اگر هر گونه مشکل دیگری مشاهده کردید، با پزشک خود مشورت کنید.

 

گردآوری:گروه خبری ترکمن نیوز

https://turkmensnews.com

منبع:simorgh

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز