امروز : سه شنبه ۰۱ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    72821

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    21:51 | ۱۹ فروردین ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

گلستان 7 300x215 - قربانیان کرونا در ایران و اروپاترکمن نیوز:  به نظر می رسد آمارهای رسمی و غیر رسمی ایران در مورد تلفات کرونا با هم متفاوت هستند. چون اخبار منتشر شده در مورد کرونا بعد ازنزدیک دوماه نشان می دهد که تفاوت آمار و ارقام بیشتر احساس می شود. دولت اول مصلحت را در آن دیده است که بنا به ملاحضاتی ورود کرونا را دیرتراعلام کند. چون گفته می شود در اوایل بهمن ماه وارد ایران شده ولی دولت آن را اوایل اسفند اعلام کرد. اعلام ویروس کرونا در اوایل اسفند به همراه مرگ دو نفر اعلام شد. چرا چنین است؟ دلایل آن می تواند اینها باشد.

یکم: دولت ایران جلوتر از آن با مشکلات زیادی از جمله اعتراضات آبان ماه و سقوط هواپیمای اوکراین مواجه بود و در مقابل افکار عمومی حالت دفاعی داشت و سعی می کرد این مشکلات پیش آمده را یک جوری رفع و رجوع کند تا فضا برای شرکت مردم در تظاهرات 22 بهمن سالگرد پیروزی انقلاب و انتخابات مجلس یازدهم در دوم اسفند فراهم شود. چون ازحضور کم رنگ مردم در 22 بهمن و دوم اسفند ماه به شدت نگران بود و اعلام کرونا هم سبب می شد این وضعیت و شرایط نامناسب را تشدید نماید.

دوم: دولت ایران ابتدا فکر می کرد خطر خیلی بزرگ و گسترده نیست. یا خیلی واقف نبود یا واقف بود ولی به خاطر مسائل دیگر آنرا کوچک نشان می داد. شاید یکی از ملاحظات دولت این بود که خطر ویروس کرونا بزرگ نمایی شود به اقتصاد ایران صدمات زیادی خواهد زد واین در شرایط بد اقتصادی مصلحت نیست که چنین تصمیمی گرفته شود.اشتباه دولت ایران این است که از یک طرف می خواهد خطررا کوچک نشان دهد و از طرف دیگر از مردم می خواهد در خانه بمانند. ازیک طرف می خواهد که فعالیت اقتصادی جریان داشته باشد که به درآمد آن نیاز دارد و از طرف دیگر همین نیاز متقابل سبب می شود مردم با یکدیگر ارتباط داشته باشند و سبب گسترش ویروس کرونا می شود. از یک طرف به مردم می گوید به مسافرت نروید واز طرف دیگر به پول فروش بنزین سه هزار تومانی نیاز مبرم دارد. دولت در یک مخمصه عجیبی گرفتار شده است که نمی تواند یک تصمیم درست و قاطع بگیرد و این بلا هم دست بردار نیست. مردم هم دیگر خیلی همکاری نمی کنند و این عدم همکاری نیز هم دولت را گرفتار می کند و هم ملت را.

سوم : الان ویروس کرونا به سراسر ایران سرایت کرده است. ما در ایران با احتساب شهر های کوچک حدود پانصد شهر داریم اگردر هردو شهر روزی یک نفر بمیرد روزانه 250 نفرمی شود. از شروع ویروس کرونا در ایران هم حدود 50 روز می گذرد که در مجموع تلفات ایران12500 نفر می شود که 3 برایر آمار رسمی است. ما می دانیم به یکی دو تا استانهای جنوبی ویروس کرونا وارد نشده است و از طرف دیگر می دانیم شهرهای بزرگی مانند تهران و مشهد و تبریز و کرج و اصفهان و شیراز و اهواز و زاهدان هم درگیر این بیماری هستند جمعیتهای میلیونی دارند قطعاً تعداد تلفات در آنها هر دو شهر یک نفر در روز نیست که بسیار بیشتر است. دولت نباید خطر را کوچک نشان دهد خطر باید هر چه بزرگتر نشان داده شود تا مردم بیشتر رعایت کنند و مشکل زودتر حل شود. و گرنه تعلل، سرگردانی را بیشتر خواهد کرد و مردم ناامیدانه بیرون خواهند آمد و باز هم زنجیره ابتلا بیشتر خواهد شد. به این ترتیب کنترل از دست همه خارج و همه نظاره گر مرگ و میر یکدیگر خواهیم بود.

چهارم : کشورهای ایتالیا وفرانسه و انگلیس و اسپانیا هم درگیر بیماری ویروس کرونا هستند که به نظر می رسد آنها هم در مقابل آن غافلگیر شدند وشیوع خطر را به موقع درک نکردند. ولی به نظر می رسد آمارهای رسمی آنها به واقعیت نزدیکتر است چون تلفات آنها روزانه حدود 600 نفر است ودر عین حال جمعیت آنها از ایران کمتر است. چرا باید تلفات آنها بیشتر از ما باشد؟ این نشان می دهد که آمار ما خیلی دقیق نیست. خیلی از بیماران ازکرونا می میرند ولی تست نشده اند. خیلی از بیماران بد حال را که امیدی به بهبودی آنها نیست از دم بیمارستان بر می گردانند. خیلیها از مبتلایان در خانه فوت می کنند. خب اینها به آمارهای رسمی ما اضافه نمی شوند. و هیچ قصدی هم در کار نیست.

پنجم: اما یک مشکلی که آمار ما را به با شک و تردی روبرو می کند این است که در ایران آمارفوتیها بدون تفکیک استانها و شهرها و بدون نام و نشان یک جا اعلام می شود. یعنی جزئیات قربانیان اعلام نمی شود. اما گفته می شود در اروپا هر کس از کرونا فوت کند هویت آنها با نام و نام خانوادگی ونشانی محل سکونت اعلام می شود. دراین روش صحت و سقم آمارها برای همگان قابل تشخیص است. نمی شود در یک شهر کوچکی روزی چهار پنج نفر فوت کند وآمار فوتیها را نصف اعلام کنند.

 

270d - قربانیان کرونا در ایران و اروپا امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز