امروز : یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

۲۵۵,۹۰۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    17748

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    23:23 | ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

solale 300x243 - قتل سلاله را چگونه تحلیل کنیمیادداشت-ترکمن نیوز-  چند روز پیش دختر بچه ی آق قلایی ازروستای گری دوجی بنام سلاله یُلمه پنج ساله توسط یکی از افراد همان روستا به فتل رسید.پخش این خبر افکار و احساسات عمومی را جریحه دار و همه را در بحت و حیرت فرو برد. قاتل چگونه توانسته است کودک معصوم و بی دفاع را به قتل برساند. واکنشها به این جنایت در فضای مجازی تقریباً یکسان بود. همه تقاضای اشد مجازات قاتل را داشتند. البته این طبیعی هم هست در جاییکه افکار عمومی جریحه دار شود مردم چنین درخواستی از مسئولان قضایی بکنند.

اینکه قاتل مجازات شود در آن هیچ شکی نیست. اما هدف از مجازات چیست؟ تنها تسکین درد و رنج خانواده ی داغدار و جلب رضایت افکار عمومی است یا پیش گیری از وقوع یا کاهش جُرم و جنایت هم هست؟. بهتر است این قضیه توسط جُرم شناسان، جامعه شناسان و روان شناسان تجزیه تحلیل شود که چرا چنین جنایات فجیع رخ می دهد و راههای کاهش آن چیست؟ من به اندازه بضائت خودم نکاتی را یادآوری می کنم.

۱- البته در همه ی کشورها جُرم و جنایت وجود دارد و تنها مختص ایران نیست اما مهم میزان و وسعت آن است که با استانداردهای جهانی مطابقت دارد یا نه. در خیلی از کشورها علاوه بر اینکه شخص مجرم را مطابق قانون مجازات می کنند. احساسات جریحه دار شده خانواده قربانی یا قربانیان حادثه و افکار عمومی را تسکین می دهند. ولی هدف اصلی کاهش جُرم و جنایت در آینده است که دیگر چنین جنایتی تکرا نشود یا کمتر اتفاق بفتد.

۲- ممکن است ما فقط شخص مجرم را مقصر اصلی بدانیم و با اشد مجازات او کاررا خاتمه یافته تلقی کنیم و با دیگر مؤلفه هایی که به وقوع چنین جنایتی منتهی می شود کاری نداشته باشیم. رویدادهای خوب و بد و تلخ و شیرین در جوامع پیچیده ی کنونی بدون ارتباط با یکدیگر نیستند و نباید آنها را مشکل شخصی تحلیل و ارزیابی کنیم.

۳- گفته می شود مجُرم سابقه شرارت و ضرب و جرح داشته است. آیا نیروی انتظامی که مسئول حفظ امنیت جامعه است به وظایف قانونی خود عمل کرده است یا نه؟ در این خصوص حساسیتهای لازم را داشته اند یا نه؟ اگر آنها به وظایف قانونی خود عمل نکرده اند چه باید کرد؟ قانون چه وظایفی را در خصوص پیش گیری از وقوع جُرم بر عهده ی آنان گذاشته است.(این مورد باید بوسیله ی حقوقدانان بررسی واعلام شود).

۴- گفته می شود در کشورهای پشرفته صنعتی بودجه ی خاصی را در این خصوص در نظر می گیرند تا بعد از وقوع هر حادثه ی فردی و جمعی، گروهی از جامعه شناسان و روانشناسان و جُرم شناسان در روی آن حوادث متمرکز می شوند تا ریزترین موارد را واکاوی کنند. چرا چنین چیزی به وقوع پیوسته تا با تبیین راه کارهای علمی از وقوع آن پدیده درآینده جلوگیری کنند.

به همین دلیل هم در این کشورها علوم انسانی واجتماعی از ارج و قرب بالایی برخوردار است و بودجه های کلانی برای آنها در نظر می گیرند. ولی در ایران به این دو علم چندان توجهی نمی شود و چندان جایگاهی در تصمیم گیری مسئولان ندارد. بودجه های آنهم بسیار ناچیز است واین نوع نگرش مسئولان ما به مقوله ی جرم و جنایت و پیش گیری از آنرا نشان می دهد.

۵- چرا مجرمان هنگام انتقام گیری سخت ترین مجازات یعنی مرگ را انتخاب می کنند؟ چرا مجازات سبکتری مانند ضرب و شتم، دزدیدن مال،پول،ماشین و… را انتخاب نمی کنند؟ آیا این خشم و خشونت وکینه و نفرت انباشته افراد به یکدیگر را نشان نمی دهد؟ چرا افراد به چنین درجه ای از قساوت و بی رحمی رسیده اند؟ آنهم نسبت به همنوعان و همکیشان خود؟!!

۶- آیا در این خصوص جامعه و مردم مقصر نیستند؟ آیا ما خودمان به اندازه ی کافی به افراد فقیر و بدبخت و بیچاره و گرسنه و درمانده که زمینه های جُرم و جنایت در آنها نسبت به دیگران بیشتر است حساسیت داریم؟ یا بی تفاوت از کنار آنها می گذریم؟ چرا ما به سرنوشت دیگران خیلی حساس نیستیم؟ چرا درد دیگران را درد خود نمی دانیم؟ آیا این بی تفاوتی و بی توجهی ما به درد و رنج دیگران به افزایش جُرم و جنایت کمک نمی کند؟ چقدر در این زمینه تحقیق و پژوهش شده است؟ تا سهم جامعه در قصور وظایف مشخص شود.

۷- چند دهه است که گفته می شود نحوه ی آموزش وتربیت در مدارس ما به بن بست رسیده است. به خاطر مواضع ایدئولوژیک به دستاوردهای علمی جهان چندان توجهی نمی شود. به خاطر همین هم جوانان ما چندان جامعه پذیر نیستند و چندان تعلق خاطری به روی دادهای خوب و بد کشور ندارند. نوعی انقطاع انتقال تجربه از بزرگان به جوانان بوجود آمده است. معلوم نیست الگوی فرهنگی و اعتقادی جوانان کیست. بی اعتمادی و سرخوردگی به همه چیز در میان آنان موج می زند.

۸- جامعه شناسان معتقدند مسائل اقتصادی مانند تورم فزاینده و افزایش شدید نرخ ارزی فوری واورژانسی هستند. دولت و حکومت مجبورهستند فوری به آن واکنش نشان دهند و هر طور شده حتی به زور هم شده آنرا باید حل کنند و گرنه بحران سیاسی را سبب خواهند شد.

اما مسائل و بحرانهای اجتماعی اینگونه نیستند به یکباره کیان دولت و حکومت را تهدید نمی کنند. به خاطر همین هم حل آنها به عقب انداخته می شود ولی انباشته شدن بحرانهای اجتماعی و لاینحل ماندن آنها در نهایت تاثیر خود را در دراز مدت به ساختارهای سیاسی می گذارد و بحران ساختاری بوجود می آورد.

۹- گفته می شود جامعه ایران بحران زده است. نشانه های آن چیست است؟
الف: تعداد پرونده های دادگستری سالانه به ۱۵ میلیون رسیده است. اگر در هر پرونده سه نفر درگیر باشد می شود چهل میلیون که نصف جمعیت ایران را شامل می شود.

ب: قبل از انقلاب تعداد زندانیان ده هزار نفر بوده است. این تعداد بعد از انقلاب به دویست و پنجاه هزار نفر نزدیک شده است. می شود حدود ۲۵ برابرقبل از انقلاب. این در حالی است که تعداد جمعیت کشور بعد ار انقلاب اندکی بیش از دوبرابر شده است. گفته می شود تنها زندانیان کشورهای امریکا و روسیه و چین وهند وبرزیل از ایران بیشتر است اگر زندانیان آنها به نسبت جمعیتشان تقسیم شود شاید ایران از این لحاظ در دنیا مقام اول را بدست آورد.

پ: چند سال پیش حمیدی فرماندار وقت گنبد در سخنرانی خود در نماز جمعه گنبد گفته بود در شهرستان گنبد درعرض یک ماه حدود ۸۰ نفر اقدام به خود کشی کرده اند. اگر این تعداد را به ۱۲ ماه ضرب کنیم نزدیک ۱۰۰۰ نفر می شود. اگر از این تعداد یک سوم آن به مرگ منجر شده باشد می شود حدود ۳۰۰ نفر که برای جمعیت ۳۳۰ هزار نفری شهرستان گنبد خیلی زیاد می باشد.

یعنی برای هر صد هزار نفر تقریباً ۱۰۰ نفر می شود. این در حالی است که آمار استاندارد جهانی خودکشی برای هر صد هزار نفر ۲۰ نفر است. اینها مشت نمونه ی خروار است و در دیگر زمینه های اجتماعی و اقتصادی هم مانند اعتیاد به مواد مخدر، فحشا، فقر، بی کاری، طلاق، دروغ ، کلاهبرداری، تصادفات رانندگی و عدم رعایت قوانین وضع ما خوب نیست. هیچ چشم انداز روشنی هم برای کاهش آن دیده نمی شود. چون دعواهای سیاسی و جناحی و عدم سازش میان رهبران کشور راه ورود به این مسائل را بسته است.

نوشته:امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز