ازبکستان 300x200 - قانون شهروندی ازبکستان تسهیل شدترکمن نیوز:  قانون اصلاح‌شده اعطای شهروندی کشور ازبکستان که شرایط تابعیت این کشور را آسان کرده است وارد مرحله اجرایی شد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  بر اساس قانون جدید، افرادی که در ازبکستان متولد شده اما خارج از این کشور ساکن بوده‌ و شهروند ازبکستان نیستند می‌توانند تابعیت این کشور را کسب کنند و مانند گذشته به شرط سکونت در این کشور به مدت حداقل ۵ سال نیازی ندارند.

همچنین افرادی که پیش از اول ژانویه ۱۹۹۵ وارد این کشور شده و به طور قانونی بدون کسب شهروندی ساکن این کشور بوده‌اند در صورتی که مجوز سکونت داشته و پیش از تصویب این قانون بی تابعیت بوده اند،  بلافاصله به عنوان شهروند ازبکستان شناسایی خواهند شد.

مطابق قانون جدید، کودکانی که والدین آنها به عنوان شهروند ازبکستان شناسایی شوند نیز خود بلافاصله شهروند این کشور خواهند بود .

بر اساس این قانون همچنین افرادی که از ۲۸ ژوییه ۱۹۹۲ بطور دائمی در ازبکستان ساکن بوده‌ و تبعه  هیچ کشور خارجی هم نیستند به عنوان شهروند ازبکستان شناسایی می‌شوند، به شرطی که به طور قانونی خواست خود را برای کسب شهروندی اعلام کنند.

بر اساس این قانون افراد داوطلب شهروندی ازبکستان شود باید قادر به ارتباط به زبان ازبکی باشند و شهروندی سایر کشورها را رد کنند  زیرا این کشور تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد.

فرایند کسب شهروندی ازبکستان تا زمان مرگ اسلام کریم‌اف اولین رئیس جمهوری این کشور در سال ۲۰۱۶ پیچیده و دشوار بود.

از زمان استقلال این کشور در سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۷ تنها ۴۸۲ فرد بی تابعیت موفق شدند شهروندی ازبکستان را کسب کنند و بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۶ حتی به یک نفر هم شهروندی ازبکستان اعطا نشد اما میرضیایف از زمان ریاست جمهوری اش در سال ۲۰۱۶ تا کنون به ۹ هزار و ۴۴۳ نفر تابعیت داده است.

 

گردآوری: گروه بین الملل ترکمن نیوز
https://turkmensnews.com
منبع: irna

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۱۶

۲۷ شهریور ۱۳۹۹

کد خبر :

82767

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک