امروز : پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

جواهرزاده ترکمن نیوز اینستاگرام 300x300 - فیلم/استان گلستان گنجینه بی بدیل اکوتوریسم و طبیعت گردی است/ گنبدکاووس می تواند برند گردشگری اسب در منطقه و کشور شودترکمن نیوز: رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران گفت: استان گلستان و شهرستان گنبدکاووس پتانسیل فراوانی در حوزه طبیعت گردی و گردشگری اسب را دارد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  فرید جواهرزاده در حاشیه برگزاری مسابقات اسبدوانی طی گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری فارس اظهارداشت: انجمن علمی طبیعت گردی ایران تنها انجمن رسمی علمی در حوزه اکوتوریست و طبیعت گردی در کشور است که با اخذ مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت خود را آغاز کرده و به دنبال توسعه دانش طبیعت گردی کشور است.

وی در خصوص حضورشان در استان گلستان نیز گفت:با دعوتی که از سوی بنیاد مرحوم دکتر بسکی از این انجمن به عمل آمد همراه با هیئتی مرکب از متخصصین حوزه گردشگری و اکوتوریست به استان گلستان سفر کردیم و امروز هم مهمان مردم خونگرم و شریف شهر زیبای گنبدکاووس هستیم.

گردشگری اسب ظرفیت بسیار بالایی دارد اما در کشورمان به آن توجه لازم نشده است

جواهرزاده افزود: حضور در مجموعه سوارکاری گنبدکاووس برای من هم مایه تعجب و هم مایه افتخار بود چرا که نظیر آن را در آسیا و حتی در اقصی نقاط دنیا به ندرت یافت می شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش هم گفت: گردشگری اسب مقوله بسیار مهم و ارزشمند در حوزه اکوتوریست و طبیعت گردی بوده و متاسفانه در کشور ما آن طور که شایسته است به آن پرداخته نشده و بسیار مغفول مانده است.

استان گلستان گنجینه طبیعت گردی و ظرفیت فوق العاه ای در حوزه اکوتوریست دارد

فرید جواهرزاده خاطرنشان کرد: هدف ما در این سفر شناسایی ظرفیت های اکوتوریستی این منطقه است و با جلساتی که با مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان داشتیم مقرر شد تا از ظرفیت این انجمن در شناسایی،امکان سنجی و تعیین مسیرهای گردشگری و طبیعت گردی استان بیشتر استفاده شود.

وی با بیان اینکه موضوعات متنوع اکوتوریستی استان گلستان می تواند موردتوجه قرار بگیرد، تصریج کرد: گردشگری اسب و سوارکاری یکی از آیتم هایی است که می تواند به برند این منطقه تبدیل شود، در کنار آن تنوع اقلیمی، جنگل های هیرکانی و گردشگری ساحلی باید در حوزه گردشگری نیازمند توجه ویژه است.

رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران با تاکید بر اینکه استان گلستان گنجینه بی بدیل در حوزه اکوتوریست و طبیعت گردی کشور است، افزود: تلاش خواهیم کرد تا با کمک نهادهای دولتی و تاثیرگذار گام های موثری در حوزه اکوتوریسم وطبیعت گردی به ویژه گردشگری اسب برداریم.

آغاز ورود گردشگران به کشورمان پس واکسیناسیون و روند کاهشی شیوع کرونا

جواهرزاده در خصوص وضعیت گردشگری کشور پس از کرونا نیز گفت: تمام دنیا به بازگشت صنعنت توریسم تاکید دارند و همه دنیا برنامه هایی برای بازگشت گردشگری را در دستور کار قرار داده اند و بعضی از کشورها نیز برنامه های توریستی را شروع کرده اند.
وی ادامه داد: کشور ما به دلیل وجود داشتن شرایط خاص از نظر گردشگری همواره موردتوجه.بوده و در طی یک ماه گذشته نیز با بازگشایی مرزها و صدور ویزا امکان ورود گردشگران به کشورمان هموار شده است و گام به گام شاهد ورود آنان در قالب فم تور یا آژانس های مسافرتی هستیم که درحال حاضر بعضی از آن ها مهمان استان گلستان و شهرستان گنبدکاووس هستند.

رونق گرفتن صنعت گردشگری کشورمان نیازمند فراهم ساختن بسترهای لازم

فرید جواهرزاده در بخش دیگری از سخنانش نیز با بیان اینکه ترویج گردشگری کشور نیازمند دو شرایط اساسی است، افزود: اولی ایجاد ایمنی و اطمینان خاطر گردشگران برای ورود است که مواردی همچون کاهش نگرانی ها در خصوص شیوع کرونا، واکسیناسیون و رعایت پروتکل های از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
وی ادامه داد: نکته دوم ایجاد ظرفیت های داخلی و آمادگی سیستم های خدمات رسانی است که در دو سال اخیر نیمی از هتل های کشورمان به دلیل کرونا از مدار خدمت رسانی خارج شده اند و در بازگشت مجدد آن ها هم به کندی صورت پذیرفته است.
جواهرزاده تاکید کرد: اگر دو نکته فوق به خوبی مدیریت شود و در کنار خدمات رسانی گردشگران ایمنی و اطمنیان خاطر آنا از حضور در کشورمان محیا شود به زودی شاهد رونق گرفتن صنعت گردشگری کشورمان خواهیم بود.

صنعت گردشگری کشورمان علیرغم داشتن پتانسیل های فراوان، در جذب گردشگران ناموفق بوده است.

وی همچنین در بخش دیگری ازسخنانش تاکید کرد: منابع و آمارهای مختلف ایران را به لحاظ تنوع اقلیمی بین 5 کشور برتر جهان قرار داده است، از نظر یونسکو هم کشورمان رتبه دهم از نظر تعداد آثار باستانی را برخوردار است اما براساس آمارهای مستخرج از سازمان جهانی گردشگری در خصوص جذب گردشگر رتبه خوبی نداریم و قبل از شیوع کرونا در رتبه 50 بین کشورهای جهان قرار گرفته ایم.

رئیس انجمن علمی طبیعت گردی ایران افزود: با مشاهده این آمارها می توانیم دریابیم که ایران از نظر تنوع اقلیمی، آثار میراث فرهنگی، مردم شناسی و آن چه که نظر گردشگران را جلب می کند غنی بوده و ظرفیت بسیار بالایی دارد.
وی در این خصوص ادامه داد: کاهش ارزش پول کشورمان نیز ایران را به یک مقصر گردشگری ارزان تبدیل کرده که یک مزیت رقابتی برای گردشگران مبدل گشته که باید بهترین استفاده لازم را از این ظرفیت ها انجام دهیم.

جواهرزاده همچنین در پایان سخنانش گفت: اخبار بسیار ناراحت کننده در فضای مجازی درخصوص جنگل النگدره مطرح شده که باعث نگرانی دوستداران محیط زیست شده است و از استاندار گلستان، نهادهای تاثیرگذار دولتی و شهرداری و شورای شهر گرگان انتظار داریم نسبت به حفظ جنگل های هیرکانی که در دنیا موردتوجه است ملاحظات و مراقبت های فراوانی صورت گیرد.

گزارش و مصاحبه از: یاشار نیازی
.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز