امروز : پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

n00056520 b 300x180 - فیلترینگ فضای مجازی اولین راه حل نیستتورکمن نیوز: با وجود رویکردهای قهری نسبت به فضای مجازی که بر فیلتر و ایجاد محدودیت در این فضا استوار است اما حسن روحانی، همواره بر بی‌فایده بودن نگاه سلبی به فضای مجازی تاکید دارد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ به نقل از ایتنا، به دنبال بحث های کشدار پیرامون فیلتر پیام‌رسان‌های پرمخاطب در فضای مجازی، روز شنبه، 14 اردیبهشت، «محمدجعفر منتظری» دادستان کل کشور، در سخنانی خطاب به «محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات، از آنچه «رها بودن فضای مجازی» در کشور خواند، انتقاد کرد و با جهنمی توصیف کردن دو پیام‌ رسان «تلگرام» و «اینستاگرام» به وزیر ارتباطات هشدار داد که «قبل از قطعی شدن تصمیمات قضایی در هفته‌ های آینده» دست به اصلاحات در این زمینه بزند.

منتظری با بیان اینکه، فضای مجازی در کنار آثارش منشایی برای انواع فسادها و جرایم و آسیبی برای کشور شده است، گفت: آقایان قبل از قطعی شدن تصمیمات قضایی، وضع فضای مجازی را اصلاح کنید. در هفته‌های آینده با جلساتی که خواهیم داشت در قوه قضاییه تصمیماتی گرفته خواهد شد. قوه قضاییه نمی‌تواند شاهد استمرار این شرایط باشد. اگر اصلاحات انجام نشود برخورد خواهیم کرد.

به گزارش ایتنا از ایرنا، در همین پیوند، اواخر سال گذشته نیز 95 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با امضای طرحی که به هیات رییسه مجلس ارایه شد، خواستار ساماندهی پیام رسان‌‌های اجتماعی شدند؛ طرحی که با اجرای آن فعالیت تمامی پیام رسان های داخلی و خارجی، زیر نظر هیات نظارت و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی و با مجوز رسمی از نهادهای ذیربط امکانپذیر خواهد بود.
با وجود رویکردهای یاد شده نسبت به فضای مجازی که بر فیلتر و ایجاد محدودیت در این فضا استوار است اما «حسن روحانی» رییس جمهوری، همواره بر بی‌فایده بودن نگاه سلبی به فضای مجازی تاکید دارد.

روحانی که در شعارهای انتخاباتی اش نیز بر گردش آزاد اطلاعات تاکید داشت، اوایل بهمن ماه 97 در جمع وزیر و مدیران ارشد وزارت ارتباطات، با انتقاد از روش هایی چون فیلتر فضای مجازی برای مقابله با آسیب های این فضا گفت: «فیلتر کردید با فیلتر شکن ها چه می کنید؟»
او در همین سخنان با اشاره به فیلتر پیام رسان تلگرام تاکید کرد که در یک سالی که از فیلتر این شبکه می گذرد همه ضرر کردیم. رییس جمهوری یادآور شد: مردم اگر امروز به راحتی از فضای مجازی استفاده می کنند باید بدانند دولت یازدهم و دوازدهم از آبروی خود مایه گذاشته است.

وزیر ارتباطات دولت دوازدهم نیز در خصوص نوع برخورد با فضای مجازی رویکرد مشابهی دارد.
جهرمی که خود نیز در برخی شبکه های اجتماعی چون توییتر و اینستاگرام حساب کاربری دارد، دی ماه 97، به دنبال مطرح شدن برخی بحث ها در خصوص فیلتر اینستاگرام، در سخنانی گلایه آمیز تاکید کرد که در زمینه مسدودسازی شبکه ‌ها و وب ‌سایت‌های اینترنتی، از دولت نظرخواهی نمی‌ شود.
وی با بیان این نکته که «قطعا فیلترینگ نه گردن وزارت ارتباطات و نه دولت است.» یادآور شد: «دولت شش عضو در کمیته تعیین مصادیق دارد و بیش از یک سال است که این کمیته تشکیل جلسه نداده و نظرخواهی از دولت درباره فلیترینگ نشده است.»

با وجود مخالفت دولت با فیلتر شبکه‌های اجتماعی اما، گویا برخی واقعیت‌های موجود در فضای مجازی که می‌تواند برای جامعه آسیب‌زا باشد، خون تعدادی از مسوولان را به جوش آورده؛ به گونه‌ای که آنان بدون هیچگونه تساهلی خواستار برخورد قاطعانه و سلبی با این فضا هستند. این در حالی است که کارشناسان یکصدا بر این نظرند که نمی‌توان فضای مجازی را محدود و مسدود کرد؛ چراکه برخورد سلبی با این فضا راهگشا نبوده، از آسیب‌های آن نمی‌کاهد و در بلندمدت دوام نمی‌آورد.

483861483 e1403740781792 300x180 - فیلترینگ فضای مجازی اولین راه حل نیست

به باور قالب جامعه شناسان و کارشناسان ارتباطات، نمی‌توان جلوی جریان شکل گرفته در عرصه رسانه و ارتباطات و گسترش روزافزون رسانه‌های مجازی و شبکه های اجتماعی را گرفت و مردم را از استفاده از این امکانات محروم کرد؛ چراکه فضای مجازی در کنار آسیب های ناگزیرش، فرصت‌های فراوانی را نیز در اختیار کاربران قرار می دهد که از آن جمله می توان به فرصت های آموزشی و اقتصادی، بالا بردن آگاهی عمومی و فرصت ارتباطات سازنده در این فضا اشاره کرد.

«مجید ابهری» روانشناس و آسیب شناس اجتماعی، بر بسترسازی و آموزش به عنوان دو مولفه مهم در مواجهه با فضای مجازی تاکید کرد و گفت: قبل از ورود هرگونه فناوری به یک جامعه باید بسترهای فکری، فرهنگی و کاربردی آن فناوری فراهم شود. نهادهای متولی این بسترها را آماده سازی کنند. درغیراین صورت بعید نخواهد بود که عوارض و آسیب‌های فناوری های جدید خیلی بیشتر از فایده آنها باشد.

به باور ابهری، رسانه‌ها و نهادهای متولی موظفند با واقع بینی در زمینه فناوری‌های جدید، بسترهای لازم فکری، فرهنگی و آموزشی را برای خانواده ها و کودکان و نوجوانان فراهم آورند.

«سعید معیدفر» جامعه شناس، برخورد سلبی با فضای مجازی را بی فایده توصیف کرد و گفت: این روزها فناوری‌های اینترنتی از جمله شبکه‌های مجازی مانند دیگر امکانات رفاهی، بخشی از زندگی مردم شده و برخورد سلبی با آنها و داد و فریاد در مورد آسیب زا بودن آنها بی‌فایده است.
به گفته وی ، به جای دامن زدن بر نگرانی‌ها در مورد آسیب‌های فضای مجازی باید فرهنگ مصرف گرایی، اشاعه بی‌هویتی و زوال نخبگان را کنترل کنیم و از نظرات آسیب شناسان و نخبگان در امور اجتماعی استفاده کنیم. امور اجتماعی باید به متولیان و کارشناسان این امور سپرده شود و فضا برای فعالیت نخبگان اجتماعی گشوده‌تر شود.

«محمد بشیر» مدرس علوم ارتباطات دانشگاه امام صادق (ع) نیز با اشاره به بحث‌های مطرح پیرامون ساماندهی فضای مجازی، گفت: به نظر می‌رسد که ما هنوز فلسفه فضای مجازی را به شکل جدی درک نکرده و امکانات آن را به خوبی شناسایی نکرده‌ایم. فضای مجازی بیش از آنکه علیه جامعه باشد، چنانچه در جامعه فرهنگ سازی شود و سواد رسانه ای به شکل جدی و عمیق گسترش یابد، می تواند به یک اهرم مفید و توسعه محور تبدیل شود.

بشیر، درباره نوع برخورد با فضای مجازی معتقد است «فضای مجازی اگرچه مجازی اما یک واقعیت است که در شرایط کنونی جهان، از واقعیت عینی فیزیکی فراتر رفته و در حال بلعیدن فضای فیزیکی است. به عبارت دیگر این فضا امکانات زیادی برای مانور دارد و می‌تواند بسیاری از مسایل انسان را به شکلی مورد توجه قرار دهد. بنابر این باید به این فضا به عنوان یک واقعیت در حال همه گیر شدن نگاه کرد.»

کوتاه سخن آنکه، تکنولوژی های ارتباطی مدرن و فضاهای مجازی پیشرفته موبایلی امروزه در همه جای دنیا مورد استفاده قرار گرفته و به دلیل امکانات فراوان و آسان سازی ارتباطات، میلیون‌ها کاربر دارد. این فضاها اما در کنار امکاناتی که در اختیار کاربران خود قرار می دهند، ممکن است برای آنان مخاطرات و تهدیدهایی را نیز به همراه داشته باشند. از این جهت است که بسیاری فضاهای مجازی و ابزارهای ارتباطی نوین را شمشیری دو دم با ویژگی های مثبت و منفی توام توصیف می کنند. با وجود این، به باور کارشناسان نمی توان فقط با نگاهی سلبی به قضاوت در مورد آن نشست.

از این رو در آسیب شناسی و انتخاب نوع مواجهه با فضای مجازی، باید دو روی سکه این فضا را در نظر داشت. شاید مهم‌ترین گام در این مسیر، شناخت درست این فضا، بسترسازی برای آن و آگاهی بخشی به جامعه و خانواده ها با بهره گیری از ظرفیت کارشناسان و نخبگان اجتماعی باشد. همچنین برای مدیریت فضای مجازی و کاهش آسیب های ناشی از آن، تعامل مثبت مسوولان در نهادهای مختلف نیز کارگشا خواهد بود.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز