امروز : پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    116226

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:48 | ۲۰ آذر ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

آوری های نوین پرورشی 300x250 - فن‌آوری های نوین پرورشی در نظام آموزش و پرورشترکمن نیوز:  مقدمه: امروزه در هر کشوری، آموزش و پرورش به خاطر نقشی که در عرصه های مختلف علمی ، فرهنگی ، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی دارد، از اهمیت خاصی برخوردار است. در نتیجه، فن آوری های نوین نه تنها به عنوان یک سخت افزار بلکه به عنوان یک نرم افزار عمل کرده و عمق اثرگذاری آن افزون خواهد شد. بنابراین، توجه به محاسن فناوری های نوین (تاثیر در برنامه درسی، تحول یادگیری، انگیزه، بهبود روش های تدریس، کاهش اضطراب، آموزش های تربیتی و اخلاقی و…) و معایب آن(شکاف طبقاتی، دسترسی آسان به منابع ضد ارزشی، نبود برنامه ی راهبردی در امر توسعه ی فناوری اطلاعات در آموزش و پرورش، مقاومت معلمان و…) در آموزش و پرورش دانش آموزان موثر می باشد(عصاره، بهادر مطلق و رضایی، 1395: 22-1).

2- بحث و تحلیل موضوع

با نگاهي به وضعيت امور تربیتی و پرورشی در دستگاه آموزش و پرورش كشور، مي‌توان به ضعف برنامه منسجم و علمي و همچنين كمبود اعتبار و امكانات آن پي برد. فعاليت هاي تربيتي در مدارس به دليل عدم فراگيري، نبود جايگاه كافي(زمان و مكان، برنامه، نيروي انساني با انگيزه و توانمند)،كمبود بودجه و… تأثير چنداني بر دانش آموزان نداشته است. در حقيقت نظام آموزشي، تربيتي و پرورشی ما از يك سري آسيب‌ها و مشكلات دروني و بروني رنج مي‌برد. اين نظام از يك طرف مي‌خواهد نسل جوان؛ در دنياي امروز محقق، نقاد، خلاق و پرسشگر بار بيايد و در حوزه علوم جديد متخصص و دانشمند شده و در عرصه زندگي اجتماعي موفق شود و از سوي ديگر در امور ديني مقلد و مقيد باشد. به هر حال اين واقعيت است كه نسل جوان ذهنش معطوف جاذبه‌هاي گوناگون زمانه مانند رايانه، اينترنت، فيلم و سينما، ژنتيك، شبيه سازي، سينماي‌هاليوود و… شده است(بهرنگی، 1383). حال اين سؤال مطرح است که آيا وقت آن نرسيده تا متناسب با تحولات پرشتاب فناوري های نوین و مظاهر آن به توليد و ارائه طرح هاي خلاقانه و نو پرداخته شود؟

3- مواد و روشها

3-1- استفاده از طراحی وبلاگ در امور تربيتي و پرورشی

3-2- طراحی و نصب اپلیکیشن های جامع برای استفاده مربیان پرورشی

3-3- استفاده از نرم افزارهای چندرسانه ای در امور تربیتی(ضامنی و همکاران، 1390: 72- 55).

3-4- بستر سازی مادام العمر برای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور

به طور کلی میتوان امیدوار بود که در عرصه اشباع شده از اطلاعات، و بلاگ‌ها بتوانند فرصتي براي پالايش و گزينش داده‌ هاي اطلاعاتي فراهم آورند. به موازات كاوش عصر بلاگرها براي يافتن اطلاعات جهت گزارش هاي پالايش شده خود، توانمندي و سوادرسانه اي ايشان افزايش مي‌يابد. فراهم آوردن نظرات و ديدگاه‌هاي متفاوت راجع به موضوع مورد نظر مشوقي براي رشد و پرورش روحيه ارزيابي اطلاعات از طريق بررسي جنبه‌هاي گوناگون مسائل را فراهم مي‌سازد و از سوي ديگر خوانندگان و بلاگ نظرات و پيشنهادهاي نقادانه يا حمايتي خود را آزادانه بيان مي‌كنند. وبلاگ‌‌ها مي‌توانند فرصتي براي تفكر، اخذ كنش متقابل از اولياء دانش‌آموزان، اعضاي گروه، افراد خبره و كارشناس و مشاركت آنان به نفع دانش آموزان ايجاد نمايند. امكان نگهداراي و

سازماندهي آسان، مشاهده پيشرفت تحصيلي و مهارتي دانش‌آموزان توسط مربيان و والدين قابليت و فرصت ديگري است كه وبلاگ‌ها براي مربيان و دانش‌آموزان مي‌توانند به ارمغان آورند(مویدنیا، 1385).

بسیاری از مشکلاتی که امروزه توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور با آن مواجه است از قبیل: کمبود بستر های فرهنگی، کمبود نیروی انسانی ماهر، آشنا نبودن با زبانهای خارجی، پایین بودن انگیزه و روحیه جست وجو و کاوشگری، فقدان گرایش به کار و تلاش و عمل و در یک کلمه، کاهش توانمندی های مهارت های زندگی، ناشی از ناتوانی نظام آموزش و پرورش سنتی در پاسخگویی به نیازهای جامعه در حال تغییر و تحول است. نوآوری در روش های تدریس و استفاده از فناوری های نوین در مدارس موجب توسعه یادگیری مشارکتی دانش آموزان، تقویت روحیه جست وجوگری و پژوهش، کاربردی نمودن آموزش، فراهم نمودن زمینه آموزش و یادگیری مادام العمر می شود(صالحی امیری و حیدری زاده،1386).

منابع:

بهرنگي، محمدرضا(1383)، چكيده مقالات اولين همايش ملي جهاني شدن و تعليم و تربيت تهران: نشر جهاد دانشگاهي.

صالحی امیری، رضا و حیدری زاده، الهه(1386)، نقش فن آوری اطلاعات و ارتباطات در نطام آموزشی و توسعه فرهنگی، پژوهشکده تحقیقات استراتژیک، پژوهشنامه شماره 15.

ضامنی، فرشیده و همکاران(1390)، تأثیر استفاده از نرم افزارهاي چند رسانه اي در درس جامعه شناسی بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان شهرستان جویبار، فصلنامه فن اوری اطلاعات و ارتباطات در علوم تربیتی، سال دوم، شماره دوم.

عصاره، علیرضا؛ بهادر مطلق، غلام و رضایی، لیلا(1395)، فن آوری های نوین و آموزش و پرورش محاسن و معایب، کنفرانس ملی دانش و فناوری روانشناسی، علوم تربیتی و جامع روانشناسی ایران، تهران.

 

ایگدری مدیر دبیرستان کمک جعفربای 1 1 300x187 - فن‌آوری های نوین پرورشی در نظام آموزش و پرورشپژوهشگر:  فرحناز ایگدری
فرهنگی، فعال اجتماعی و دانشجوی دکتری روابط بین الملل

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز