امروز : پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    123290

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    10:28 | ۲۶ مهر ۱۴۰۲

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

فروش دام گنبدکاووس 300x182 - فعالان میدان فروش دام گنبدکاووس: ممنوعیت خروج دام زنده لغو شودترکمن نیوز:  جمعی از دامپروران و فعالان میدان فروش دام شهرستان گنبدکاووس به‌عنوان یکی از میادین بزرگ خرید و فروش دام سبک و سنگین (گوسفند، بز، گاو و شُتر) کشور با گلایه از طولانی شدن مصوبه سال قبل کارگروه تنظیم بازار گلستان مبنی بر ممنوعیت خروج دام زنده از استان، خواستار لغو این مصوبه شدند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  فعالان میدان فروش دام گنبدکاووس معتقدند: ممنوعیت خروج دام زنده از گلستان سبب شده تا فعالان این حوزه مانند چوبداران و رانندگان خودروی حمل دام زنده شاغل در میدان فروش دام گنبدکاووس با مشکلات اقتصادی و معیشتی مواجه شوند.

فعالان حوزه میدان فروش دام گنبدکاووس خواستار لغو مصوبه این کارگروه برای جلوگیری از ضرر و زیان بیشتر به شاغلین این میدان شدند.

طبق صورتجلسه کارگروه تنظم بازار گلستان، خروج دام زنده از استان به منظور تعادل در قیمت و تامین دام مورد نیاز استان ممنوع است و ازن در حالی است که فعالان حوزه میدان فروش دام زنده گنبدکاووس معتقدند وضعیت دام و گوشت قرمز در بازار به تعادل رسیده و نیازی به ممنوعیت خروج دام زنده به سایر استان‌ها نیست.

رفع مشکل معیشتی ۲ هزار نفر با لغو ممنوعیت خروج دام از گلستان

یکی از فعالان میدان فروش دام گنبدکاووس به خبرنگار ایرنا، گفت: این مصوبه در ایام نزدیک به سال نو اتخاذ شده بود و فعالان میدان دام هم باهدف کنترل قیمت گوشت قرمز در بازار با مسوولان همراهی کردند.

محمدرضا روحی افزود: طبق روال مصوبات کارگروه تنظیم بازار تا زمان ایجاد ثبات قیمت‌ یک کالا ادامه دارد و پس از آن لغو می‌شود اما مصوبه ممنوعیت خروج دام زنده از گلستان با گذشت حدود هشت ماه هنوز پابرجاست.

وی بابیان اینکه با مصوبه کارگروه تنظیم بازار گلستان، قیمت گوشت قرمز در ایام نوروز امسال به تعادل و ثبات رسیده بود اضافه کرد: با وجود پیگیری‌ مکرر برای لغو این مصوبه هنوز اعضای کارگروه استان اقدامی در این خصوص انجام نداده‌اند.

روحی ادامه داد: پس از چندی اجازه خروج دام زنده برای استان تهران صادر شد اما بسیاری از فعالان حوزه فروش و حمل دام گنبدکاووس مشتریانی از دیگر استان‌ها دارند که ماه‌هاست با مصوبه کارگروه تنظیم بازار گلستان بلاتکلیف مانده و با مشکلات اقتصادی و معیشتی مواجه شده‌اند.

به گفته این فعال میدان فروش دام گنبدکاووس، قبل از مصوبه ممنوعیت خروج دام زنده از گلستان به طور میانگین روزانه ۶۰۰ راس دام سبک و سنگین به سراسر کشور ارسال می‌شد اما اکنون این رقم به کمتر از ۲۰۰ راس کاهش یافته است.

بازار دام و گوشت قرمز در گلستان تعادل نسبی دارد

سرپرست اداره کل امور عشایر گلستان هم در این خصوص به خبرنگار ایرنا، گفت: لغو مصوبه کارگروه تنظیم بازار مبنی بر ممنوعیت خروج دام زنده استان پیگیری شد اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

احمد پرتانی افزود: برخی از اعضای کارگروه تنظیم بازار گلستان معتقدند دام باید پس از ذبح به خارج استان ارسال شود تا ارزش افزوده بیشتری به فعالان این بخش برسد.

وی باتاکید برضرورت توجه به ذائقه مشتری، اضافه کرد: بسیاری از فعالان فروش و حمل دام زنده در میدان دام گنبدکاووس از ۲ دهه پیش مشتریانی قدیمی از سراسر کشور دارند و بخش زیادی از درآمد و ارتزاق آنها بواسطه فروش دام زنده است.

درویش‌علی حسن‌زاده، مدیرکل صنعت، معدن و تجارت گلستان هم به خبرنگار ایرنا، گفت: متولی تنظیم بازار درحوزه دام و طیور و انواع گوشت بویژه قرمز (تولید و عرضه) جهادکشاورزی است و این اداره کل فقط مسوولیت دبیرخانه کارگروه را برعهده دارد.

محمد برزعلی رییس سازمان جهادکشاورزی گلستان هم به ایرنا گفت: لغو مصوبه کارگروه تنظیم بازار مبنی بر ممنوعیت خروج دام زنده از استان، بستگی به رای موافق همه اعضای کارگروه دارد اما این سازمان با لغو آن موافق است.

مهدی دهرویه فرماندار گنبدکاووس هم به خبرنگار ایرنا، گفت: این فرمانداری طی نامه‌ای مطالبه فعالان حوزه میدان فروش دام این شهرستان را پیگیری کرده و درخواست آنها را به کارگروه تنظیم بازار استان ارسال خواهد کرد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز