امروز : یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۲۴,۱۳۰

ریال

|

دمای هوای شهر

mortaji 25m 300x199 - فضا برای توسعه مراودات اقتصادی با ترکمن ها مهیاستاقتصادی-ایتنانیوز-  یک فعال تجاری و نمایشگاهی گفت: همسایگی و نزدیکی بازارهای ایران و ترکمنستان، بویژه برخورداری ایران از پایین ترین نرخ هزینه حمل و نقل به ترکمنستان زمینه مساعدی برای توسعه فعالیت های اقتصادی، تجاری و بازرگانی دو کشور فراهم کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن،  به نقل ایران اکونومیست؛ «حسن مرتجی» روز سه شنبه در نشستی خبری اظهار داشت: ایران و ترکمنستان بیش از هزار و ۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند که با چهار گمرک و مبادی ورودی و خروجی باجگیران، لطف آباد، سرخس و اینچه برون، با یکدیگر در ارتباطند.
این فعال عرصه نمایشگاهی در ادامه بیان داشت: برگزاری موفقیت آمیز مسابقات آسیایی داخل سالن در ماه گذشته در پایتخت ترکمنستان با نمایش سایر توانمندی ها و پتانسیل های این کشور، فضای علاقه مندی مناسبی بین سایر کشورها از جمله کشورهای همسایه برای توسعه مراودات بویژه فعالیت های اقتصادی و تجاری با این کشور فراهم کرده است.
وی که مجری نمایشگاه بین المللی اکسپوی عشق آباد است، افزود: این نماشگاه فرصت مناسبی برای کشورهای همسایه ترکمنستان از جمله ایران است تا حضور پررنگ تری در بازار این کشور داشتند باشند.
به گفته وی، نمایشگاه بین المللی اکسپوی عشق آباد شامل نمایشگاه بین المللی صنعت و موتور شو (Turkman Caspindexpo) و نمایشگاه تولیدات حلال (Halal Product) را برگزار می کند.
مرتجی یادآور شد: اکنون ترکمنستان یکی از بازارهای هدف صادراتی ایران در بین کشورهای همسود (CIS) همراه با آذربایجان، روسیه و قزاقستان است.
به گفته وی، برگزاری درخور و شایسته این نمایشگاه از سوی جمهوری اسلامی ایران، ضمن ارائه توانمندی ها و نمایش محصولات و تولیدات کشورمان، با انجام مراودات با سایر کشورها می تواند کشورهای حاضر در نمایشگاه را از شرایط مساوی برای حضور در بازار ترکمنستان برخوردار سازد.
مرتجی خاطرنشان کرد: در صورت استقبال تجار و بازرگانان، می توان سلسله نشست های رو در رو (B TO B) بین فعالان اقتصادی کشورهای مختلف برای آشنایی هر چه بیشتر با فعالیت های یکدیگر نیز ترتیب داد.
وی خاطرنشان کرد: مجوز برگزاری این رویداد بزرگ تجاری منطقه از اتاق بازرگانی و صنعت ترکمنستان، همچنین سازمان توسعه تجارت ایران اخذ شده است.
بخش های نمایشگاهی اکسپوی عشق آباد شامل صنایع رنگ، صنایع روغن های پایه، تولید ابزار و ماشین آلات، صنایع نوشیدنی و غذا، صنایع کود و اوره، صنایع برودتی، صنایع دستکش های صنعتیف صنایع شیمیایی، صنایع کاشی و سرامیک و سرویس های بهداشتی، صنایع نگهداری غذاهای سرد و غذای دریایی، صنایع انفصال آلومینیوم، صنایع مصالح ساختمانی، ذوب آهن، صنایع فولاد، صنایع لوله سازی، صنایع غذایی دام و طیور، صنایع مبلمان، صنایع پلاستیک بسته بندی و چاپ، صنایع کاغذ و پالپ، صنایع ماشین های معدنی، صنایع فرآوری و استخراج معادن، صنایع حمل و نقل جاده ای، دریایی، کشتیرانی، ریلی و هوایی، صنایع خودروسازی و قطعات، صنایع لاستیک سازی، صنایع نفت و گاز و صنایع رایانه است.
نمایشگاه بین المللی صنعت و موتور شو (Turkman Caspindexpo) در سالنی به مساحت پنج هزار مترمربع و نمایشگاه تولیدات حلال (Halal Product) در سالنی به مساحت سه هزار مترمربع پیش بینی شده که از تاریخ ۳۱ ژانویه تا ۲ فوریه ۲۰۱۸ (۱۱ الی ۱۳ بهمن ماه ۹۶) به مدت سه روز در محل نمایشگاه های بین المللی عشق آباد (Ashgabat Expo Center) برگزار خواهد شد.
برای حضور در این دوره از نمایشگاه، شرکت هایی از کشورهای حوزه سازمان پیمان جمعی (CIS)، روسیه، بلاروس، اوکراین، آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان و سایر شرکت های بین المللی، همراه با شرکت های ایرانی در زمینه های تولید محصولات صنعتی نفت، گاز و پتروشیمی، صنعت ساختمان، صنعت آب و برق و انرژی، صنایع تبدیلی و تکمیلی، صنایع سنگین، خودرو و قطعه سازی و خدمات فنی و مهندسی اعلام آمادگی کرده اند.
به گفته مرتجی، اطلاعات تکمیلی نمایشگاه های ذکر شده همراه با بروشورهای مرتبط آماده ارسال برای شرکت های ایرانی به منظور حضور در پاویون جمهوری اسلامی ایران و همچنین نمایندگان شرکت های خارجی از جمله چین، ترکیه، آذربایجان، سنگاپور، روسیه، اوکراین، بلاروس، صربستان، بوسنی و هرز گوین، افغانستان، پاکستان، عراق، قطر، امارات، نروژ، اسپانیا، کانادا و … است.

** تجارت مثبت ایران و ترکمنستان طی ۱۰ سال
تجارت ۱۰ ساله ایران با ترکمنستان حاکی از مثبت بودن روند مبادلات تجاری بوده و افزایش حجم صادرات موجب شده تا در نیمه زمانی راه، میزان صادرات بر واردات پیشی گیرد.
بررسی روند ۱۰ ساله تجارت ایران با ترکمنستان در بازه زمانی سال ۱۳۸۴ تا سال ۱۳۹۴ نشان می‌دهد که صادرات ایران به این کشور تا سال ۱۳۹۳ با نرخ رشدی قابل توجه صعودی بوده و از سال ۱۳۸۸ از واردات پیشی گرفته و در نهایت منجر به مثبت شدن تراز تجاری ایران تا به امروز شده است.
بدون در نظر گرفتن افت صادرات در سال ۱۳۹۴ ترکمنستان را می‌توان جزو کشورهایی محسوب کرد که جریان صادرات ایران به این کشور در یک دهه گذشته از رشدی پایدار برخوردار بوده است. علاوه بر این ترکیب سبد کالاهای برتر صادراتی نیز تا حدودی در این سال‌ها ثابت بوده و تحول خاصی را به خود ندیده است.
متوسط قیمت صادرات از سال ۱۳۸۶ به بعد دچار افت شده و در سال ۱۳۹۲ بار دیگر روند افزایشی پیدا کرده است اما در مجموع در بیشتر سال‌ها متوسط قیمت واردات بیشتر از قیمت متوسط صادرات بوده است. در ۱۰ سال گذشته صعود و نزول ارزش سالانه واردات ترکمنستان از جهان و از ایران تقریبا با یکدیگر همزمان بوده و از یک الگو تبعیت کرده‌ است. بنابراین می‌توان ادعا کرد که تحریم‌های بین‌المللی تاثیر چندانی بر تجارت دو کشور نداشته و روابط از این نظر کمتر آسیب دیده است.
ارزش صادرات در سال ۱۳۸۴ معادل ۱۴۱ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۵ معادل ۱۴۴ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۶ معادل ۱۷۸ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۷ معادل ۲۴۹میلیون دلار، در سال ۱۳۸۸ معادل ۳۴۶ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۹ معادل ۴۰۰ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۰ معادل ۵۲۶میلیون دلار، در سال ۱۳۹۱ معادل ۷۴۹ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۲ معادل ۸۵۹ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۳ معادل ۸۷۳ میلیون دلار و در سال ۱۳۹۴ معادل ۷۲۱ میلیون دلار بوده است.
ارزش واردات نیز در سال ۱۳۸۴ معادل ۱۵۳ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۵ معادل ۲۸۷ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۶ معادل ۲۱۴ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۷ معادل ۳۸۰ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۸ معادل ۴۰۳ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۹ معادل ۸۶ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۰ معادل ۴۸ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۱ معادل ۴۴ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۲ معادل ۷۷ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۳ معادل ۱۰۱ میلیون دلار و در سال ۱۳۹۴ معادل شش میلیون دلار بوده است.
همچنین تراز تجاری در سال ۱۳۸۴ معادل منفی ۱۲ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۵ معادل منفی ۱۴۳ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۶ معادل منفی ۳۶ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۷ معادل منفی ۱۳۱ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۸ معادل منفی ۵۷ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۹ معادل ۳۱۴ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۰ معادل ۴۷۸ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۱ معادل ۷۰۵ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۲ معادل ۷۸۲ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۳ معادل ۸۷۲ میلیون دلار و در سال ۱۳۹۴ معادل ۷۱۵ میلیون دلار بوده است.
علاوه بر این رشد تجارت ایران و ترکمنستان در سال ۱۳۸۵ برابر ۲ درصد، در سال ۱۳۸۶ برابر ۲۴ درصد، در سال ۱۳۸۷ برابر ۴۰ درصد، در سال ۱۳۸۸ برابر ۳۹ درصد، در سال ۱۳۸۹ برابر ۱۶ درصد، در سال ۱۳۹۰ برابر ۳۲ درصد، در سال ۱۳۹۱ برابر ۴۲ درصد، در سال ۱۳۹۲ برابر ۱۵ درصد، در سال ۱۳۹۳ برابر ۱۳ درصد و در سال ۱۳۹۴ برابر منفی ۲۶ درصد بوده است.

** برگزاری شایسته و موفقت آمیز نمایشگاه بین المللی اکسپوی باکو
مرتجی که در عرصه برگزاری نمایشگاه های بین المللی در خارج از ایران فعال است، با یادآوری برگزاری نمایشگاه بین المللی صنعت باکو در شهریور ماه گذشته اظهار داشت: این نمایشگاه شامل نمایشگاه بین المللی صنعت CASPINDEXPO ، نمایشگاه بین المللی ساختمان و نمایشگاه خودرو بود.
این نمایشگاه سه روزه که از ۲۲ شهریور آغاز و تا ۲۴ شهریورماه ادامه داشت (۱۳ تا ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۷)، در فضایی به مساحت هشت هزار متر مربع در دو سالن برگزار شد و شامل پروژه های بین المللی، نمایشگاه بین المللی صنعت، نمایشگاه بین المللی ساختمان و صنایع نفت و گاز و همچنین نمایشگاه خودروهای ایرانی بود.

** برگزاری موفقیت آمیز نمایشگاه «ایران پروژه» در عشق آباد
مرتجی یادآور شد: اسفند ماه سال گذشته نیز نمایشگاه «ایران پروژه» را با حضور ۵۸ شرکت ایرانی در زمینه های تولید محصولات صنعتی نفت، گاز و پتروشیمی، صنعت ساختمان، صنعت آب و برق و انرژی و خدمات فنی و مهندسی در ترکمنستان برگزار کردیم.
وی ابراز امیدواری کرد روزی فرا برسد که محصولات کشورمان با محوریت صادرات تولید شود که اگر چنین شد، به معنای حرکت در راستای «اقتصاد مقاومتی» مد نظر رهبر معظم انقلاب است.

 

گردآوری:گروه خبر ایتنانیوز

https://telegram.me/ITNANews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز