امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    115371

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    13:17 | ۱۵ آبان ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

آنتی بیوتیک 300x226 - فصل سرما و کمبود آنتی بیوتیک در گلستانترکمن نیوز:  تهیه برخی داروها به ویژه آنتی بیوتیک ها، سرم و سوسپانسیون‌های خوراکی کودکان در داروخانه‌های گلستان در هفته اخیر به یک چالش بزرگ تبدیل شده و مردم را با مشکلات زیادی روبرو کرده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  روایت تأثیر تحریم‌ها بر روند تهیه دارو و یا مواد اولیه دارویی مقوله جدیدی نیست و در سال‌های مختلف و به فراخور فصول و یا شرایط اپیدمیولوژی بیماری‌های خاص، این مسأله خود را در اشکال مختلف نشان می‌دهد.

گاهی اوقات این کمبودها در دوره بیماری‌های فراگیر مانند کرونا نمایان شده و تنگناهای تامین ونتیلاتور و یا واکسن را به رخ می‌کشد و برخی از سال‌ها خود را در حوزه واکسن آنفلوانزا و یا سرم و مانند آن بروز می‌دهد.

هم اکنون هم مشکلات دارویی و یا کمبودهای حوزه تولید و توزیع دارو، در بخش آنتی بیوتیک و سرم و یا شربت‌های کودکان آشکار شده و کمتر کسی است که در هفته‌های اخیر برای تامین انواع آنتی بیوتیک ها و سرم‌ها و یا سوسپانسیون‌ها محلول ویژه کودکان سرگردان خیابان‌ها و داروخانه‌ها نشده باشد.

هرچند برخی از این مشکلات ناشی از وضع تحریم‌ها و محدودیت‌های موجود در حوزه تامین مواد اولیه دارویی اتفاق می‌افتد اما بخش دیگری از این کمبودها ناشی از تعلل برخی از شرکت‌های دارویی در حوزه تولید و عرضه به موقع دارو به بازار است که متولیان نظارت در این بخش باید این شرکت‌ها را شناسایی و با آنها برخورد کنند.

استفاده از داروهای آنتی بیوتیک و یا برخی شربت‌ها به صورت خودسرانه و خرید بیش از اندازه دارو و نگهداری در منزل هم بر این کمبودها دامن می‌زند.

خارج شدن دارو از شبکه و یا تجویز داروهای اطفال برای حیوانات خانگی هم سبب شده تا در فصولی که تقاضا بیش از عرضه است، این کمبودها خود را بیشتر نشان دهد.

نتوانستم دارو تهیه کنم

در گلستان هم این کمبود وجود دارد و مردم برای تهیه دارو، داروخانه‌ها را یکی یکی پرس و جو می‌کنند. یک مادر گرگانی در این خصوص به خبرنگار ما گفت: فرزندم آسم کودکان داشته و هم اکنون اسپری مورد نیاز وی در بازار کمیاب شده است.

مریم نجم الدین افزود: هم اکنون به پنج داروخانه مراجعه کرده اما نتوانسته‌اند این دارو پیدا کنم.

وی اضافه کرد: به نظر می‌رسد که برخی از شرکت‌ها برای خود بازار سیاه درست کرده و برای گران فروختن دارو آن را احتکار کرده‌اند.

یک جوان گلستانی هم که با نسخه در دست به دنبال تهیه آنتی بیوتیک بود به خبرنگار ما گفت: روز گذشته برای تهیه دارو به چند داروخانه مراجعه کرده‌ام و موفق نشدم همه اقلام نوشته شده توسط دکتر را تهیه کنم.

وی با بیان اینکه تهیه یک مُسکن ساده هم سخت شده است، افزود: تحریم‌ها نمی‌توانند تنها دلیل این کمبودها باشد، باید نظارت بیشتری در شبکه توزیع انجام شده تا شاهد فروش خارج از شبکه نباشیم.

تجویز داروی انسانی برای حیوانات خانگی

یک مسئول داروخانه در گرگان هم به خبرنگار ما گفت: کسری داروها همواره در طول تاریخ بوده و خواهد بود، این کمبودها وابسته به چند عامل بوده که شیوع یک بیماری، استفاده نابجا و عدم تطابق بیمه با سایت‌های تأیید دارو از این جمله است.

دکتر دارخال افزود: هم اکنون در فصل سرما و شیوع بیماری‌های واگیردار آنفلوانزا و سرماخوردگی هستیم که این امر مصرف آنتی بیوتیک ها را افزایش داده و با توجه به کمبودها، مردم در تنگنا قرار گرفته‌اند.

وی بیان کرد: مردم سعی می‌کنند تا داروی بیشتر تهیه کرده و خرید دو شربت در شرایط امروز هم به نوعی انبارکردن محسوب می‌شود.

دارخال ادامه داد: یکی دیگر از علل کمبود دارو، تجویز داروی انسانی برای حیوانات خانگی است که این امر مصرف داروهای کودکان را افزایش داده و این اقلام را ازشبکه مصرف خود خارج کرده است.

وی بیان کرد: داروخانه‌ها باید در این زمینه دقیق‌تر رفتار کرده تا داروها به مصرف حیوانی نرسد و کودکانی که نیاز ضروری دارند از آن استفاده کنند.

دارخال با اشاره به تحریم‌ها عنوان کرد: نبود یک ماده اولیه مانند استارچ (نشاسته) تولید یک دارو را در کشور مختل می‌کند و در نتیجه کاهش عرضه اتفاق می‌افتد.

وی بیان کرد: گاهی اوقات تطابق بین «نوشته پزشک» و «موجودی قفسه» وجود ندارد، به عنوان مثال یک برند خاص در نسخه نوشته شده ولی موجود نیست و در اینجا بیمار باید به توصیه پزشک داروساز توجه کرده تا مشکلش حل شود.

دارخال اضافه کرد: انتخاب‌ها هم سلیقه‌ای است ولی مردم باید بدانند که یک دارو برندهای مختلف و اثرگذاری یکسانی دارند.

کمبود تنها خاص گلستان نیست

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی گلستان هم در این خصوص به خبرنگار ما گفت: محموله آنتی بیوتیک به استان وارد و توزیع آن از روز پنج شنبه آغاز شده است و پارت به پارت واردات و توزیع آن ادامه دارد.

پانیذ صدرایی تعداد داروهای وارد شده به استان را ۱۲ هزار قلم آنتی بیوتیک اعلام کرد و افزود: روند توزیع با ورود سهیمه استان ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به کمبود برخی اقلام دارویی، بیان کرد: کمبودها کشوری است و خاص استان ما نیست زیرا تولید کم است و میزان تولید و تقاضا با هم همخوانی ندارد.

صدرایی اضافه کرد: به همان میزان که تولید کم شود سهم استان‌ها هم کاهش می‌یابد و سازمان غذا و دارو به دنبال افزایش تولید بوده و در مواقعی که افزایش تولید پاسخگو نیست مانند آنتی بیوتیک و سرم، واردات انجام می‌شود.

وی گفت: هم اکنون سرم از کشور هند و ترکیه و آنتی بیوتیک هم در مرحله اول از هند وارد شده و در بقیه موارد سعی بر افزایش تولید است.

صدرایی تأکید کرد: افزایش مصرف، مشکلات قیمت گذاری و تحریم‌ها سبب کاهش تولید و بروز این مشکلات شده است.

هرچند در هفته گذشته شاهد واردات حجم زیادی از انواع داروها از جمله آنتی بیوتیک ها به کشور بودیم و مقوله دسترسی به این اقلام راحت تر شده اما تا رسیدن به وضع مطلوب راه درازی در پیش است.

یقیناً نظارت بر عملکرد داروخانه‌ها و شرکت‌های تولید دارو در کنار فرهنگ سازی برای پرهیز از مصرف خودسرانه می‌تواند بخشی از دغدغه‌های را برطرف کند تا شاهد دسترسی راحت تر مردم بر این اقلام دارویی بوده و عرضه خارج از شبکه هم اتفاق نیفتد.

اعظم محبی/مهر

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز