امروز : جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱

|

دمای هوای شهر

یادداشت – هویت تک تک افراد جامعه دربرگیرنده اعتقادات، شیوه زندگی، آداب و رسوم، علم و تربیت، زبان وادبیات و پوشش است که آن را فرهنگ می‌نامیم.

فرهنگ ۱ 300x150 - «فرهنگ» زیربنای رشد و توسعه جامعه انسانی در همه عرصه‌های زندگی

بنابراین فرهنگ مقوله ای جامع از آموزه‌ها و تجارب اکتسابی است که در آن اجبار جایگاهی ندارد.

اصولا هرچیزی که با فرهنگ همراه باشد با جبر منافات دارد.

اجبار پوشش مانتو همراه با چادر سیاه در کشور ایران که رنگین کمان اقوام است، اشتباهی قابل جبران است که هنوز مدیران فرهنگ و ارشاد از آن غافل هستند.

در 40 سال گذشته شاهد آن بودیم که در معابر عمومی و پارکها تابلوهای فرهنگی با تصویر 2 زن در کنار هم با پوشش مانتو و دیگری با چادر نصب شده بود.

زیر تصویری که پوشش مانتو داشت نوشته بود (خوب است) و زیر تصویر زن چادری نوشته بود (بهتر است)، حال اینکه این پوشش از کجای دنیا به فرهنگ ایران وارد شد خدا می‌داند.

طبق شنیده‌ها مقنعه از مالزی و مانتو از لبنان است و شاید هم چادر از عراق آمده باشد.

نکته حائز اهمیت آنست که شاکله میهنمان از اقوام مختلف تشکیل یافته است که دارای پوشش محلی و رسمی خود هستند.

رنگ و طرح لباس هر قوم همانند نماد و پرچم است و فرهنگ پوشش این اقوام برای آنان بسیار اهمیت دارد.

خوشبختانه زندگی این اقوام با دین عجین گشته است و دین اصلی و بنیادی میهنمان اسلام است.

دین و آداب و رسوم مذهبی را نمی‌توان از زندگی معمول آحاد جامعه جدا دانست و تمامی اقوام تابوده لباسی کاملا با حجاب و عفاف داشته و دارند که از مانتو و چادر که به نوعی تهاجم فرهنگی محسوب می‌شود بهتر و زیباتر است.

با کمی دقت بر پوشش اقوام که در نقاط مختلف میهنمان زندگی می‌کنند متوجه می‌شویم که در این 4 دهه چگونه فرهنگ اصیل و سنتی مردم ایرانی را در مسیر نابودی و بی‌حجابی سوق داده‌ایم.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 300x256 - «فرهنگ» زیربنای رشد و توسعه جامعه انسانی در همه عرصه‌های زندگی

ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آموزش و ترویج فرهنگ تجدید نظر کند

در آغاز سخن اشاره داشتم که زیربنا و اساس توسعه هر جامعه فرهنگ است، اضافه می‌کنم که فرهنگ با توجه به زمان و رشد علم و آگاهی بر پایه آموزه‌ها و اعتقادات و رسوم هر ملت قابل تعالی است.

تکامل انسان تدریجی است، نسبت به گذشته کاملتر و نسبت به آینده ناقص‌تر. چه خوب است ما همگام با زمان خود را همگون ساخته و به تناسب جامعه جهانی در همه عرصه‌ها در یک سطح قرار گیریم.

البته این مطلب به این معنی نیست که از اعتقادات دینی و مذهبی خود دور شویم، بلکه باید ساختار ظاهری را متناسب زمان توسعه و پیشرفت دهیم.

تحقیقات علمی ثابت کرده است آنچه در خلقت و کائنات است مدام در حال تغییر و تحول است. وجود انسان نیز بیش از 70 درصد از آب تشکیل شده است، با آنکه آب مایه حیات و پاکی است اما در صورت راکد ماندن آب نیز به مرور زمان فاسد و لجن می‌شود.

در جایی خواندم که اگر امروز ما مشابه روز گذشته باشد، دچار کفران نعمت شده‌ایم و برای انسان جایز است با آموختن و پیشرفت در طول حیاتش سعی کند هر روز بهتر از روز گذشته زندگی کند.

از آغاز انقلاب شکوهمند اسلامی ایران شاهد تغییراتی در نگرش‌های فرهنگی بوده‌ایم و تا به امروز سختگیری‌های کاذب فرهنگی به مرور در سطح جامعه و نظام تسهیل یافته است.

لباس اقوام ایرانی 300x200 - «فرهنگ» زیربنای رشد و توسعه جامعه انسانی در همه عرصه‌های زندگی

«فرهنگ موسیقی» از جمله سختگیری‌های کورکورانه و شدید دهه‌ی آغازین بود که به علت عدم شناخت از ماهیت موسیقی فولکلور و معانی اشعار عرفانی سازهای اقوام بسیار سختگیرانه و نابجا نابود می‌شد و عاملی بر عقب افتادگی و یا زوال موسیقی محلی برخی اقوام شد.

انسان ذاتا نیاز دارد در کنار کارهای سخت برای کسب معیشت روزانه خود تفریحات سالم برای تعلم روحی و آسایش فکری داشته باشد.

تماشای فیلم یکی از وقت گذرانی‌های معمول انسان امروزی است که آن هم تحت فشار و سختگیری‌های بی‌جا چون ضبط و مصادره تجهیزات ویدئویی سالها علاوه بر زمان باعث از بین رفتن سرمایه‌های مردمی شد.

بعد از آن دوره‌ای بود که سی‌دی‌های مختلف وارد بازار گشت و تجهیزات کامپیوتری مصادره می‌شد و این هم چه زود بر باد فراموشی رفت.

سرعت رشد تجهیزات چند رسانه‌ای چون ماهواره جای ادوات قدیمی را گرفت که طیف گسترده‌ای را در جهان و ایران پوشش می‌داد و سالها جمع‌آوری و انهدام آنها در منازل مردم ادامه داشت.

اینترنت، عصر ارتباطات و فناوری اطلاعات
آدمی همواره در حال رشد است و در صده اخیر سرعت توسعه علم انسان بسیار زیاد شده است.

عصر اینترنت و ارتباطات را به عنوان موج پنجم معرفی می‌کنند و امروزه حدود ۷۰ میلیون ایرانی در گروه‌های سنی مختلف از این فن آوری در گوشی‌های موبایل در حال استفاده هستند و همچنان وزارت فرهنگ در شیوه کنترل آحاد جامعه با سختگیری‌های نابجا در اشتباه است.

چرا که هنوز هم به جای سرمایه گذاری در عرصه آموزش فن بکارگیری ابزار در تمدن نوین با قطع اینترنت و جبر هزینه می‌دهد.

هر آنچه که مربوط به فرهنگ باشد تنها در سایه تعلیم و تعلم که همانا آموزش است می تواند به سرمنزل برسد و چنانچه بخواهیم همچنان بر اساس زور برمردم تحکیم و تحمیل کنیم، همچنان مقوله فرهنگ به قهقرا خواهد رفت.

 

برای حفظ فرهنگ بکوشیم
یادمه پدر بزرگوارم به من می‌آموخت: نلسون ماندلا نخستین رئیس جمهور آفریقای جنوبی بیش از آنکه سیاسی باشد 30 سال به خاطر حفظ فرهنگ آفریقایی خود سختی زندان را به جان خرید.

در دوران اسارتش پیشنهادات زیادی بر او شد تا دست از باورهایش بردارد اما او زندان را به اسارت بی‌فرهنگی و بی‌هویتی مردمش ترجیح داد.

این اولین استاد زندگیم اشاره داشت که آیا می‌دانی معنی: سیاهپوستان آمریکا چیست؟؟!

سیاهپوستان درواقع وطن اصلیشان آفریقا است و سرزمین آمریکا متعلق به بومیانش که سرخپوستان هستند می‌باشد.

اخلاف مختلف سیاه‌پوستان که در آمریکا زندگی می‌کنند بردگانی هستند که توسط سفیدپوستان به این کشور مهاجرت داده شده‌اند.

این مردمان هیچ شناخت و آثاری از فرهنگ اصیل خود «آفریقا» ندارند و این به معنی بی‌هویت شدن و تهی شدن است.

حال باید پرسید آیا این صحیح است رنگین کمان زیبای اقوام ایرانی را به تک رنگ سیاه مبدل سازیم و به این دلخوش باشیم که همه را یکدست و همگون ساخته‌ایم؟؟!

چرا از اشتباهات گذشته عبرت نمی‌گیریم و در مقوله فرهنگ تجدید نظر نمی‌کنیم؟؟!

از خود سوال کنیم آیا در حفظ فرهنگ اقوام کشورمان به خوبی عمل کرده‌ایم تا پاسخگوی نسل بعد باشیم؟؟!

مانتو عامل بدحجابی در ترکمنصحرا 300x198 - «فرهنگ» زیربنای رشد و توسعه جامعه انسانی در همه عرصه‌های زندگی

مانتو عامل بدحجابی در ترکمنصحرا است

فرهنگ اصیل اقوام ایرانی مانند سدی محکم مقابل هجوم فرهنگ بیگانه است و ترکمن‌ها با تاریخ بسیار کهن و زبان و ادبیات چندهزار ساله از این مقوله جدا نیستند.

رضا شاه با اجبار و حتی دایر کردن آموزشگاه‌های پهلوی در سراسر ترکمنصحرا نتوانست حجاب و لباس بانوان ترکمن را تغییر دهد.

اما مانتو در طول 40 سال گذشته باعث شد تا در این سد محکم (فرهنگ اقوام) رخنه ایجاد شود و همانند آب که آرام آرام دیواره‌ی سد را فرسوده می‌کند بعد از نفوذ مانتو همه چیز به این فرهنگ اصیل وارد شد.

مانتوهایی که اوایل تا قوزک پا بود، بعد شد تا زانو و همچنان رشد منفی داشت تا جایی که امروزه هیچ ظاهری از آن نمانده و بولیزی جلوباز غالب برسلیقه و فرهنگ بانوان این مملکت شده است.

مجید تکه توپاری 300x188 - «فرهنگ» زیربنای رشد و توسعه جامعه انسانی در همه عرصه‌های زندگی

حدود 10 سال پیش یادمه وقتی از دخترانمان سوال می‌کردیم «چرا مانتو نپوشیدی، برای این کار راحت‌تر بود» پاسخ می‌دادند: چون ترکمن هستیم مانتو بپوشیم جامعه ایراد می‌گیرد با تعجب نگاه می‌کنند و به قول معروف در خیابان دختر ترکمن مانتو پوش انگشت نما می‌شد.

آیا امروز هم چنین است؟!! خیر بلکه امروزه اگر از دخترانمان بخواهیم که مانتو نپوشند و لباس محلی بپوشند پاسخ می‌دهند: مانتو راحت‌تر است، همرنگ جماعت است، لباس ترکمنی در خیابان تابلو میشه و تهیه و دوخت هم سخت‌تر و گران است.

به کجا می‌رویم با این نافرهنگی که باعث نابودی فرهنگمان شده است.

کجاست اون لباس اصیل اقوام که مایه افتخار شئونات اسلامی و مباهات دینمان بود؟!

اگر هرچه زودتر در ترویج و آموزش فرهنگ اقوام تجدید نظر نشود، آینده غیر قابل جبرانی در انتظارمان است.

اکنون وقت آنست تا پوشش اقوام را به آنان بازگردانیم که این مهم تنها و تنها درمقوله آموزش و پرورش و فرهنگ‌سازی به سرانجام خواهد رسید.

پس بیاییم برای حفظ هویت اصیل خودمان «زبان و ادبیات»، «باورهای دینی»، «آداب و رسوم»، «پوشش محلی» اقوام ایرانی که همانا فرهنگ اصیل ایرانی است بکوشیم.

یاشار نیازی (روزنامه‌نگار)

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز