امروز : جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۴۴,۲۹۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    62240

  • /
  • تاریخ :

    ۰۵ مهر ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

1 135 300x190 - فرازو فرود مجلس بعد از انقلابتورکمن نیوز: مجلس قانون گذاری یکی از مدرن ترین و مردمی ترین نهادهایی است که حاکمیت مردم در آن متجلی می شود.

اساس پیدایش آن نیز تحقق خواست مردم است تا نظام سیاسی مستقر در اثر کشمکشهای سیاسی دستخوش بی ثباتی نشود. اما این نهاد قانون گذاری در ایران اندکی بیش از یک قرن سابقه دارد.

از انقلاب ایران بیش ازچهل سال می گذرد. اول اسمش مجلس شورای ملی بود که بعدها در اصلاح قانون اساسی صفت ملی به صفت اسلامی تغییر کرد. این رویکرد انقلابیون نوعی تقابل اسلامی در مقابل ملی را به ذهن متبادر می کرد. اگر هم اصلاح نمی شد چندان ضرری به اسلام نمی رسید. اما گذشته از تغییر اسم در یک فرایند چهل ساله کاهش اختیارات اعلام نشده ای نیز بطور نامحسوس صورت گرفته است.

گفته می شود بعد از انقلاب قوی ترین مجلس، مجلس اول بوده است و ضعیفترین آنها به ترتیب مجالس بعدی. اما تجارب بشری حکم می کند بر اثر انباشت تجربه ها مجلس اول باید به دلیل کمی تجربه ها ضعیف ترین و مجالس بعدی به سبب افزایش تجربه ها به ترتیب قوی ترین ها باید باشد که نیست.

ناظران امور علت قوی و مؤثربودن مجلس اول را حضور شخصیتها ومبارزان زندان کشیده و شکنجه دیده ی قبل از انقلاب می دانند. البته این موضوع رویکرد شخصیت محوری به جای سیستم محوری را نشان می داد. نتیجه اش با کنار رفتن یا با کنار گذاشته شدن شخصیتهای بزرگ و دولت مردان ملی از مناصب مهم و کلیدی، سیستم نیزفقر خود را برای حل مشکلات بتدریج نشان می دهد.

اصل آن است که به جای افراد و شخصیتها، سیستم و ساختار پویا و قوی ایجاد شود تا جایی که سیستم با افراد و شخصیتهای متوسط هم بتواند رتق و فتق امور کند. در غیاب سیستم و ساختار قوی و منسجم و کارآمد خلاء افراد به خلاء سیستم و ساختار منجر می شود و اموربه جای برنامه ریزی بلند مدت دچار روزمرگی شده و امور کلنگی و کوتاه مدت می شود.

نظارت استصوابی در طول نزدیک سی سال گذشته با بهانه های مختلف افراد و شخصیتهای بزرگ را از ورود به مجلس بازداشته است. بیشتر افراد خنثی و غیر سیاسی را برای مجلس ترجیح داده این نیز به نوبه ی خود در تضعیف مجلس مزید بر علت شده است.

همه به یاد داریم در روی برجام یا توافق هسته ای ۱۲ سال مذاکره شد. حق نمایندگان مجلس بود که به محتوای آن ورود کرده و حدود چند ماه در روی آن بحث و تبادل نظرنمایند. اما از مجلس خواسته شد آنرا بدون قید و شرط تصویب نمایند و این مصوبه ی مهم و تاریخی در عرض بیست دقیقه بدون اظهار نظر نمایندگان تصویب شد. این بزنگاه تاریخی نشان داد مجلس در کجا ایستاده چه جایگاهی پیدا کرده و از کجا به کجا رسیده است.

به عنوان مثال می شود مجلس عوام انگلیس را با مجلس ایران مقایسه کرد که در مورد برگزیت و خروج انگلیس از اتحادیه اروپا حدود یک سال است بحث و جدل می کنند و تا به حال دو نخست وزیررا به خانه فرستادند.

خیلی ها معتقدند ازمجلس نامی بیش باقی نمانده است. خیلی از مصوبات مهم آن در شورای نگهبان تایید نمی شود و در مجمع تشخیص مصلحت نظام هم مدتهای مدید متوقف می ماند.

علی مطهری از جمله نمایندگان شاخص مجلس است که معتقد جایگاه مجلس رعایت نمی شود و نهادهای دیگر مانند شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی امنیت ملی در کنار مجلس قانون تصویب می کنند بدون اینکه لوایح و طرحهای خود را به مجلس ارائه بکنند.

به نظر می رسد تنها کار باقی مانده برای نمایندگان مجلس دخالت در عزل و نصبهای محلی و انجام کارهای عمرانی است. البته اینها هم در جای خود مهم است. خیلی از مردم در روستاها و شهرهای کوچک با همین انگیزه در انتخابات مجلس شرکت می کنند.

این کارها و پروژه های عمرانی از قبیل آب و برق و گاز و تلفن و راه وپل و… بدون کمک نماینده مجلس محقق نمی شود. اگر منطقه ای درمجلس نماینده نداشته باشد این کارها تنها به خودی خود با کمک استاندار و فرماندار و بخشدار ممکن به نظر نمی رسد.

کسانیکه با انگیزه های اصلاح ساختار و تغییرات تدریجی و نیل به دموکراسی به پای صندوقهای رای می رفتند تقریباً کارشان پایان یافته است و صدایشان از راه صندوقهای رای شنیده نمی شود.

اصلاح طلبان حدود ۲۲ سال است که دری را می کوبند تا برون آید سری، اما نه تنها سری بیرون نیامده است بلکه سرانشان نیز محصور و محدود شدند. رایهای ۲۰ و۲۲ و۲۴ میلیونی نتوانسته است ما به ازای مناسبی دریافت کند.

ترسی که از اصلاحات وجود دارد از انقلاب وجود ندارد. گرچه اصلاحات تدریجی نقد وکم خطراست اما فعلاً انقلاب نسیه و پر خطربه آن ترجیح داده می شود.

در انتخابات آینده ی مجلس شاید قید و شرط های غلیظ و شدید اصلاح طلبان هم نتواند دموکراسی خواهان را راضی نماید. چون هیچ قول و قراری نمانده است که بعد از دوم خرداد ۷۶ در طی ۲۲ سال گذشته به بوته آزمایش گذاشته نشده باشد.

✍️ امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز