امروز : یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    80081

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    0:01 | ۱۰ مرداد ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

قربان ترکمن نیوز 300x183 - عید قربان مبارک / آداب روز عید قربانتورکمن نیوز:  شیخ موسی بازماندگان
«ذلِکَ وَ مَنْ يُعَظِّمْ شَعائِرَ اللَّهِ فَإِنَّها مِنْ تَقْوَي الْقُلُوبِ» ﴿حج/۳۲﴾

و کسی که او امر و برنامه های الهی را بزرگ شمارد بی گمان این بزرگداشت نشانه‌ی تقوای دلهاست.

آداب عید قربان

از انس روایت است هنگامی پیامبر به مدینه آمدند (اهل مدینه) دو روز داشتند که به بازی و سرگرمی مشغول می شدند و جشن می گرفتند، پیامبر فرمود: «خداوند به جای آنها، دو روز بهتری برای شما قرار داده است، روز عید فطر و روز عید قربان» (حدیث صحیح – سنن نسائی رقم۱۵۵۶)

روایت است که عبدالله بن عباس و دیگر اصحاب رسول الله تکبیر عید قربان را بعد از نماز صبح روز عرفه شروع می نمودند و بعد از نماز عصر آخرین روز از ایام تشریق به پایان می‌رسانیدند.(حدیث صحیح-سنن بیهقی رقم ۶۰۷۲)

ابو هریره،عمر،عبدالله بن مسعود،و عبد الله بن عمر، در بازار، بعد از نمازها، وقت خواب، نشستن و پیاده رفتن خود را مشغول تکبیر گفتن می‌نمودند. (صحیح بخاری-رقم۹۷۰-۹۶۹)

عبدالله بن عمر میگفت: رسول الله (ص) به همراه اصحاب در هر دو عید تکبیر گویان با صدای بلند به سوی نماز می‌رفتند. (حدیث صحیح –سنن بیهقی رقم۵۹۲۵)

 

الفاظ تکبیر:

(الله اکبرالله اکبر،لا اله الا الله، و الله اکبر الله اکبر،ولله الحمد)

(الله اکبر الله اکبر الله اکبر لا اله الا الله و الله اکبر الله اکبر ولله الحمد) (امام مالک و امام شافعی این لفظ را نیز جائز می‌دانند.)

 

آداب و سنت های عید قربان:

۱- سنت است نماز عید در مصلی (عید گاه) خوانده شود.

۲- رعایت نظافت، استعمال بوی خوش،مسواک زدن وغسل زدن چنانچه در روز جمعه تاکید شده است

۳- پوشیدن بهترین لباس خود

۴- صدقه دادن

۵– پیامبر صلی الله علیه و اله و سلم در روز عید قربان قبل از نماز چیزی نمی‌خورد تا از نماز برمیگشت. نظر علماء بر این است که بعد از نماز عید غذای خود را با گوشت قربانی‌اش شروع کند. ( فتح البای شرح حدیث ۹۵۵ صحیح بخاری )

اهمیت نماز عید :

از ام عطیه رضی الله عنها روایت است که پیامبر صلی الله علیه وسلم به ما فرمودند: «که دختران بکر ( ازدواج نکرده ) و زنان قاعده ( عادت ماهیانه ) را به مصلی ببریم تا در کار نیک و دعای مسلمانان شریک باشند و زنان قاعده از مصلی کناره می گرفتند.» ( صحیح بخاری – رقم ۳۲۴ )

حال وقتی پیامبر صلی الله علیه وسلم به زنان چنین توصیه می کند، مطمئنا این اهمیت تاکید پیامبر شامل حال مردان بیشتر می‌شود؛ نماز عید جزء شعائر ظاهری اسلام بوده که پیامبر صلی الله علیه وسلم همواره بر آن مواظبت داشتند و برخی علماء نیز حکم وجوب نماز عید را داده‌اند. شایسته است که فرزندانمان را نیز همراه خود به نماز عید ببریم.

آداب رفتن به نماز عید :

۱ – پیاده به مصلی رفتن و پیاده برگشتن.

۲ – از راهی به مصلی رفتن و از راه دیگر بازگشتن.

۳ – برای مامومین مستحب است که برای نماز عید زود به مصلی بروند اما امام سنت است دیرتر به مصلی برود.

۴ – پیامبر صلی الله علیه و اله و سلم قبل از نماز عید سنتی نمی‌خواند ولی وقتی به منزلشان بر میگشتند دو رکعت می‌خواندند. ( حدیث حسن ابن ماجه رقم ۱۲۹۳ )

ولی طبق دستور پیامبر صلی الله علیه و اله و سلم وقتی وارد مسجد شدیم، می‌توانیم دو رکعت سنت تحیه المسجد بخوانیم. ( حدیث مسلم/ رقم ۷۱۴ )

آموزش خواندن نماز عید:

برای خواندن نماز عید ابتدا:
نیت میکنید (نیت قیلدیم اوقیر من 2 رکعت عید قربان تمام واجب تکبیرلری بیلن باقدیم کعبه غه اویدیم شو حاضر امامغه الله اوچون (الله اکبر))
به هر زبان مادری هم میشه نیت را گفت.

پس از نیت وقتی امام تکبیر گفت شما هم “الله اکبر “بگویید و دستانتان را بالا ببرید(معطل نشویدسریع اقتداکنید)
سپس دستتان را ببندید و “سبحانک اللهم … “را بخوانید ، بعد امام سه بار تکبیر میگوید ، شما هم تکبیر بگوید(اگه معطل میشدید به این سه تکبیر نمی رسیدید)(در 3 بار تکبیر ودر هر تکبیر “الله اکبر “گفته دستها را تا مقابل گوش بالا برده و رها می کنیم (یعنی دستها مثل موقع نیت کردن صاف باشد و گره زده نباشد)
بعد از تکبیر سوم دستها را می بندیم ، امام “سوره حمد” و یک “سوره دیگر “را می خواند و بعدش با امام رکوع و سجده را انجام می دهیم

در رکعت دوم امام ابتدا “حمد و سوره” را می خواند و بعدش مثل رکعت اول تکبیرات سه گانه را انجام می دهد و در تکبیر چهارم به همراه امام به رکوع و سجده می رویم و می نشینیم .

وقتی نشستیم ، همان اذکار نماز (“التحیات “و” اللهم صلی” و ” اللهم بارک ” و “اللهم اغفرلی”) می خوانیم سپس همراه امام سلام می دهیم .
مهم : بعد از سلام از جاتون تکون نمی خورید تا امام خطبه را بخواند وتمام کند (پس از خواندن نماز عید از سوی امام دو خطبه کوتاه خوانده می شود که جزئی از نماز عید بوده شنیدن آن برای همه نمازگزاران لازم است) .(حنفیه ترکمن صحرا)

توجه: کسانی که به نماز عید همراه امام نرسند و همچنین زنانی که در خانه هستند می ‌وانند نماز عید را به جا آورند. ( صحیح بخاری/ رقم ۹۸۷ )

در صورت نرسیدن به نماز جماعت ( نماز عید) تعداد رکعات نماز و چگونگی آن هیچ تغییری نمی‌کند، آن طور که از انس رضی الله عنه روایت شده است. (حدیث حسن – سنن بیهقی رقم ۶۰۳۱)

آداب اجتماعی روز عید:

دیدار کردن با آشنایان، بجای آوردن صله ی رحِم، تبریک و تهنیت گفتن به یکدیگر [اصحاب پیامبر (ص) هنگامی که روز عید همدیگر را ملاقات می‌کردند به یکدیگر می‌گفتند : (( تقبل الله منا و منک )) ( خداوند از ما و شما قبول بگرداند ) ]

آنچه باید از انجام آن خودداری کرد: ۱- دست دادن با نامحرمان ۲- پوشیدن لباس های نازک، چسبان و نیمه برهنه ۳- اسراف کردن و …

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز