امروز : چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    107436

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    10:41 | ۲۷ بهمن ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

سازمان تجارت جهانی 300x151 - عزم ازبکستان برای عضویت در سازمان تجارت جهانیترکمن نیوز:  «سردار عمرزاق‌اف» معاون نخست وزیر، وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی ازبکستان و «نگزی اوکونجو ایوالا» دبیرکل سازمان تجارت جهانی به صورت ویدئو کنفرانس چگونگی روند عضویت ازبکستان در سازمان تجارت جهانی را بررسی کردند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  طرفین در این کنفرانس وظایفی مبنی بر پیشبرد گفت و گوها در این مسیر، مراسم‌های تعیین شده در «نقشه راه» جدید برای سال 2022 میلادی و تنظیم شده با همکاری دبیرخانه سازمان با اهداف تقویت روند گفت و گوها را بررسی کردند.

تمهیدات پنجمین نشست گروه کاری در پیوستن ازبکستان به سازمان تجارت جهانی موضوع اصلی رایزنی بود.

همچنین روند تنظیم مدارک جدید ارائه شده توسط ازبکستان به دبیرخانه سازمان تجارت جهانی برای برگزاری نشست و همچنین دیگر مسائل سازمانی مورد بررسی قرار گرفت.

دبیر کل سازمان تجارت جهانی بر پایبندی خود برای ارائه حمایت همه جانبه به ازبکستان در روند پیوستن به سازمان و تشدید همکاری‌های دوجانبه برای حل و فصل سریع مسائل موجود تاکید کرد.

با توجه به این «نگوزی اوکونجو ایوالا» آمادگی دبیرخانه سازمان تجارت جهانی را برای گسترش کمک‌های فنی به ازبکستان برای حمایت از برگزاری مذاکرات دوجانبه و چندجانبه با کشورهای عضو سازمان اعلام کرد.

طرف ازبکی بر اهمیت اولویتی که در ازبکستان به موضوع الحاق سریع به سازمان تجارت جهانی  داده شده است، تأکید کرد.

خاطرنشان شد که این موضوع یکی از وظایف کلیدی است که در استراتژی توسعه ازبکستان جدید برای سال‌های 2022-2026 میلادی ترسیم شده است.

طرفین در پایان در مورد انجام گفت‌وگوهای منظم برای پیشرفت سریع در حل و فصل مسائل بررسی شده، به توافق رسیدند.

سازمان تجارت جهانی (WTO) یک سازمان بین‌المللی است که قوانین جهانی تجارت را تنظیم و اختلافات بین اعضا را حل و فصل می‌کند. اعضای سازمان تجارت جهانی کشورهایی هستند که موافقت‌نامه‌های (حدود ۳۰ موافقت‌نامه) این سازمان را امضا کرده‌اند.

مقر سازمان تجارت جهانی در «ژنو» سوئیس قرار دارد. تا سال 2016 میلادی تعداد 164 کشور عضو این سازمان شده‌اند. افغانستان در حال حاضر جدیدترین عضو این سازمان محسوب می‌شود./فارس

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز