گرگان 6 300x225 - عدم احیای خلیج گرگان محیط زیست استان را در خطر نابودی قرار می دهدتورکمن نیوز:  استاندار گلستان اظهار کرد: اگر خلیج گرگان احیا نشود محیط زیست استان در خطر نابودی قرار می گیرد و دانشگاه منابع طبیعی استان گلستان را جهت ارائه طرحی برای خلیج گرگان مامور کرده ایم.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  هادی حق شناس در دیدار جمعی از فعالان مذهبی، فرهنگی با اشاره به مباحث مطرح شده، تصریح کرد: به دوستان محیط زیست تاکید کردم که برای بقای خلیج گرگان نیاز به آب است و از هر طریق مختلف همچون نکا رود، لایروبی کانال خوزینی و یا چاپاقلی و … باید آب خلیج گرگان احیاء شود.

وی با اشاره به موضوع خلیج گرگان گفت: عمق این خلیج در حال حاضر میانگین ۴ متر است و طبق گزارش مشاور سازمان بنادر ۸۰ سانتی متر تا یک متر  هر ساله فرونشست می کند و خشک می شود و تا سال آینده ۴۰۰ کیلومتر مربع که ۴۰ هزار هکتار را شامل می شود خشک می شود.
دکتر حق شناس یادآور شد: بقای استان گلستان در خطر است در مناطق جنوب کشور شاهد هستیم که ریزگرد بالغ بر ۱۰۰ کیلومتر را می پیماید و از کشورعراق به اهواز و خوزستان می رسد و اگر شرایط خلیج گرگان اینگونه باقی بماند استان را خطر ریزگرد تهدید می کند.
وی افزود: سالانه در کشور ۶ میلیون متر مکعب لایروبی اتفاق می افتد و اگر بندر امیر آباد و نوشهر، شهید رجایی، امام خمینی( ره) و … لایروبی نشوند برای استفاده کشتی رانی مناسب نخواهد بود و این در حالی است که خلیج گرگان نزدیک به ۱۰۰ سال است که لایروبی نشده است.

 

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۸:۲۱

۲۸ شهریور ۱۳۹۸

کد خبر :

61692

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک