امروز : جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

انتخابات 20 300x138 - عبور از انتخابات پرشور به یک انتخابات مطمئنترکمن نیوز:  چهل سال به گوش ما می‌خواندند که شرکت در انتخابات یک تکلیف شرعی است. شرایط و بُرهه ای بسیار حساس است. دشمنان در کمین‌اند تا به این نظام نوپا ضربه بزنند.

اما این بار چنین چیزی نیست گویا کشتیبان را سیاستی دگر آمده است. می گویند مشارکت کم هم مشکل ایجاد نمی‌کند. آدم احساس می‌کند این مرحوم شیخ فضل الله نوری است که از آن دنیا برگشته دارد با ما سخن می‌گوید. درجریان انقلاب مشروطه حدود 115 سال پیش شیخ فضل الله نوری گفته بود در جاییکه قانون شرع هست قانون مشروطه را می‌خواهیم چه کنیم؟ بعد از انقلاب و بعد از وفات آقای خمینی فرآیندی که با نظارت استصوابی شروع شد که داریم به جایی می‌رسیم که ممکن است چند سال آینده هم گفته شود در جایی که قرآن هست قانون اساسی را می‌خواهیم چه کنیم؟.

شاید هم در نهایت به جایی برسیم که گفته شود در جایی که ولی فقیه است انتخابات را می‌خواهیم چه کنیم؟

به نظر می رسد تصمیم گرفته‌اند برگزاری انتخابات پر شور و رقابتی در میان جناحهای داخلی را کنار گذاشته دیگر ریسک ننمایند. چون بعد از دوم خرداد 76 ثابت شده است آب اکثریت مردم و جوانان با اصولگرایان به یک جوب نمی‌رود.

به اکثریت مردم می‌گویند دیگر به خیر شما امیدی نیست لااقل شر مرسانید. کار از تعارف گذشته دیگر همه چیز بصورت مستقیم و عریان قبل از نظارت استصوابی و بدون تصویب مجلس در شورای نگهبان گرفته می‌شود (مصوبه ی اخیر شورای نگهبان در مورد سن نامزدهای ریاست جمهوری و اعتراض رئیس جمهور).

مجلس جوان و انقلابی و حزب اللهی هم دوست دارد به تصمیمات متخذه کف بزند و هورا بکشد. غیر از این نیز چاره ای ندارد. چون می دانند مجلس قبلی که می‌خواست در مورد قیمت بنزین تصمیم بگیرند کارشان چه شد.

گویا به نظر می رسد آن راه متفاوتی که گفته می‌شود ایران در پیش گرفته، تداوم و ادامه آن با رای اکثریت مردم خطا کار و منحرف و قدرنشناس ممکن نیست. فقط کافی است مردم متدین و حزب اللهی پشتیبان آن باشند کفایت می‌کند. اقلیت مطمئن با ایمان و فداکار بهتر است از اکثریت غرب زده و ناسپاس.

ممکن است در چند سال آینده تحولات مهمی روی دهد که آن تصمیم مهم و استراتژیک به سران سه قوه سپرده شود. در آن صورت که یک ضلع این مثلث را نمی‌شود به اغیار غیر مطمئن واگذار کرد.

این همه هضم و احتیاط و دور‌ اندیشی برای همین است نه چیز دیگر.

اگر اکثریت گمراه به نامزد مورد اطمینان ما رای نمی‌دهند تقصیر خودشان است. اگر شما با ما همراهی نمی‌کنید ما هم نامزدهای مورد نظر شماها را تایید نمی‌کنیم. تا مبادا که این اکثریت ناهمراه یک حسن روحانی دیگر را روی کف دستمان بگذارند و با برنامه های آینده ی ما همراهی نکند. پس جشن پیروزی را دورهمی برگزار می‌کنیم. حق«اکثرهم لایعقلون»همین است و بس.

نوشته: امان‌ محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز