امروز : جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    118460

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    16:10 | ۱۶ اسفند ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

دانش آموزان 1 300x173 - عامل مسمومیت سریالی دانش‌آموزان مشخص شدترکمن نیوز:  هر روز مدارس بيشتري گرفتار مسموميت‌هاي سريالي مي‌شوند و عدد دانش‌آموزان درگير پس از 95 روز تاکنون به بيش از دو هزار نفر مي‌رسد. از ابتداي آذر تا 11 اسفند حدود 91 مدرسه درگير مسموميت‌ها بودند ولي روز شنبه 34 مدرسه ديگر در شهرهاي مختلف ايران به اين آمار اضافه شد و تعداد دانش‌آموزان دچار مسموميت به رقمي بيش از 1500 نفر رسيد.

ايرنا هم گزارش داد که برخي دانشجويان دختر ساکن در يک خوابگاه شهر اروميه از مسموميت خود در بامداد يکشنبه بر اثر مواردي نامعلوم خبر داده‌اند. به گفته آنها، در اين خوابگاه دخترانه 450 دانشجو اسکان دارند که تعداد زيادي از آنان مسموم شده ولي تنها 29 نفر از آنان در بيمارستان بستري شدند. معاون درمان وزارت بهداشت نتايج بررسي‌ها و جمع‌بندي کميته علمي وزارت بهداشت در زمينه بروز مسموميت‌ها در دانش‌آموزان را اعلام کرد. دکتر سعيد کريمي گفت: 30 نفر از بهترين دانشمندان مرتبط با اين موضوع اعم از متخصصين ريه، سم‌شناسي، ميکروب‌شناسي، عفوني، روانپزشک، بهداشت محيط و…. تشکيل داديم و اين کميته چند جلسه برگزار کرده است. طبق نتيجه اقدامات آنها عمده اين بچه‌ها، بعد از مراجعه به مراکز درماني، زير شش ساعت درمان و مرخص شدند. البته تعدادي از بچه‌ها که به بيماري‌هاي زمينه‌اي مانند آسم مبتلا بودند يا سابقه تشنج داشتند، به بستري بيشتري نياز داشتند، اما هيچ موردي از فوت نداشتيم . ماده محرک که استنشاقي است، خودش حالت گازي دارد، اما لزوما آن ماده اصلي ممکن است گاز نباشد، بلکه مي‌تواند يک ماده جامد باشد؛ به صورت پودر يا خمير يا حتي مايع باشد که وقتي روي شوفاژ يا بخاري ريخته مي‌شود يا در اثر حرارت محيط مي‌تواند تبخير شود و بعد علائم تحريکي را ايجاد کند. مديران مدرسه قبل از اينکه بچه‌ها وارد حياط يا کلاس شوند، چک کنند و اگر در داخل کلاس بو يا علائم تحريکي است و مشکوک شدند، اطمينان حاصل کنند که مشکلي در کلاس نباشد. در بررسي‌هاي ما شايد کمتر از 10 درصد بچه‌ها کساني هستند که واقعا با يک ماده محرک مواجه شدند و اين علايم را داشتند. معاون درمان وزارت بهداشت گفت: اين مواد محرک، لزوما يک ماده هم نيست که اسمش را بگوييم و انواع مختلف دارند. عمدتا هم مواد دم دستي هستند و برخلاف آنچه که برخي اظهار کردند، مواد دم‌دستي هستند که مي‌توانند تحريک ايجاد کنند. کريمي با بيان اينکه بنابراين طبق برآوردها کمتر از 10 درصد از موارد علائم واقعي بودند و عمدتا مربوط به بحث‌هاي اضطرابي است، گفت: از اين مواد محرک نمونه‌هايي داريم و يکسري از تست‌ها مثبت شده، اما اين تست‌ها نياز به چک مجدد و قطعيت دارد.
وي در پاسخ به سوال ايسنا، درباره نوع اين مواد محرک، گفت: اين مواد از دسته گازهاي جنگي، اعصاب، تاول‌زا و خطرناک نيستند. يکسري مواد محرک داريم که يک ماده نيستند و چند ماده‌اند و در نمونه‌هاي ما هم اثبات شده که چند نوع ماده است که مي‌توانند علائم تحريکي ايجاد کنند. کريمي در پاسخ به سوال ديگر ايسنا، درباره برخي اظهارات مبني بر عوارض بلند مدت احتمالي ناشي از اين مواد، گفت: معمولا مواد محرک عوارض طولاني مدت ندارند و زودگذر بوده و به قصد ايجاد آسيب‌هاي پايدار استفاده نمي‌شوند./روزنامه آرمان امروز

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز